نقش گیاهان آپارتمانی در سلامت افراد

نقش گیاهان آپارتمانی در سلامت افراد
نتایج پژوهش محققان رفتارشناسی دانشگاه روگرز نشان داده است افراد با نگاه کردن به گل و گیاه و لذت بردن از طراوت، رنگ و عطر آنها می‌توانند حالت روحی نامتعادل خود را تغییر داده و به حالت طبیعی بازگردند.
نقش گیاهان آپارتمانی در سلامت افراد ساکن خانه

وقتی گلی می‌خرید، گیاهی می‌کارید یا حتی وقتی در پارک می‌نشینید و به فضای سبز خیره می‌شوید احساس شادی و آرامش و طراوت می‌کنید، مثبت‌اندیش می‌شوید و غم و اندوه از دلتان دور می‌شود!
 

 
گیاهان قدبلند، با برگ‌های پهن که به صورت گروهی در یک‌جا قرار بگیرید بسیار برای سالن مناسب‌اند. در کنار گلدان‌ها بزرگ، گلدان‌های کوچک و ظریف را نیز قرار دهید تا نمای زیبایی به خانه شما دهند. گیاهان معطر گلدار نیز که نیازی به نور مستقیم ندارند برای سالن بسیار مناسب‌اند.

 www-RoyaTarh-com(+989126868838)-Apartment-plant-02

 

آشپزخانه :

در آشپزخانه باید گیاهانی قرار دهید که با تغییرات دمایی سازگار باشند. برای این منظور می‌توانید گیاهان تزئینی را در گلدان‌های کوچک و در نزدیکی پنجره یا نورگیر بگذارید. گیاهانی نظیر رزماری، پونه یا سبزی‌ها از جمله بهترین گیاهان برای فضای آشپزخانه‌اند.

حمام :

فضای حمام به‌‌طور‌ معمول گرم و مرطوب است. اگر فضای حمام شما نورگیر خوبی دارد و روشن است، می‌توانید از گیاهان استوایی استفاده کنید. اما اگر فضای حمامتان چندان گرم و مرطوب نیست، از گیاهان دیگری که به آن علاقه دارید نیز می‌توانید استفاده کنید.

اتاق خواب :

مراقب باشید. عطر برخی گیاهان به شدت خواب‌آورند. برخی نیز ایجاد آلرژی می‌کنند. پس از قرار دادن اینگونه گیاهان در اتاق خواب خودداری کنید. به طور کل کارشناسان توصیه نمی‌کنند در اتاق خواب کودکان گلدانی بگذارید. اجازه بدهید در محیط بیرون از اتاقشان جایی که شما آنها را تحت کنترل خود دارید، در ارتباط با گیاهان قرار بگیرند.
 

یافته‌های اخیر ناسا :

چندی پیش سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد سالانه یک میلیون و پانصد هزار نفر از آلودگی خانه جان می‌بازند. بنزن، آمونیاک، فورمالدهید، مونواکسیدکربن ناشی از جوهر خودکار، شوفاژها، چسب، رنگ، شامپوهای موکت، لاک ناخن و… منبع این آلودگی هستند. آلودگی‌های داخل خانه می‌توانند سبب سرفه، سردردهای  میگرنی، التهاب ربه، اگزما یا حتی خستگی‌‌های جسمی شوند. محققان سازمان ناسا تاکنون بررسی‌های فراوانی در رابطه با خاصیت آلودگی‌زایی گیاهان انجام داده‌اند.

آغاز این تحقیقات به سال ۱۹۷۰ بازمی‌گردد. و پروفسور بیل ولورتون آمریکایی اولین کسی بود که سعی کرد عقیده خود را به اثبات برساند. نظریه بیل ولورتون بسیار جالب بود و اکنون این موضوع کاملا به اثبات رسیده که :

گیاهان می‌توانند بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد آلودگی هوا را به خود جذب کرده و هوا را کاملا تصفیه کنند.

محققان ناسا در ادامه تحقیقات خود دریافتند تمامی اجزایی یک گیاه از جمله برگ‌ها، ساقه، ریشه و حتی میکروارگانیسم‌های داخل خاک نیز به فرآیند تصفیه‌سازی هوا کمک می‌کنند و این بدان معنی است که تنها برگ‌های سبز تصفیه‌کننده هوا نیستند، تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

 

 http://www.royatarh.com/1394/12/01/

 

مطالب مرتبط:

۱۳ شهریور ۱۳۹۸ ۱۵:۱۳
تعداد بازدید : ۱,۶۴۵
کد خبر : ۴,۱۶۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.