موس مناسب، موشی در دستان شما!

موس مناسب، موشی در دستان شما!
امروزه دیگر به سختی کاری را بتوان یافت که بدون حضور کامپیوتر انجام شود
و به همین‌خاطر کامپیوترهای رومیزی و لپ‌تاپ‌ها به وسیله‌ای پرکاربرد در زندگی ما تبدیل شده که از ما جدانشدنی است اما همین ابزارها در عین اینکه بسیار مفید و کاربردی هستند درصورت استفاده نادرست می‌توانند سلامت ما را به خطر بیندازند.

برای مثال نگاه‌کردن طولانی به صفحه مونیتور برای چشم ضرر دارد یا نشستن زیاد پشت میز و خم‌شدن و نگاه کردن به صفحه آن می‌تواند در ستون فقرات مشکل ایجاد می‌کند. موس یکی از محصولات تکنولوژیک و ابزار کمکی کامپیوتر و لپ‌تاپ است که اگر درست انتخاب نشود می‌تواند عضلات دست و مچ را دچار مشکل کند، برای همین لازم است بدانیم که چه نوع موسی بخریم که آسیب نبینیم.

شکل موس: مهم‌ترین نکته‌ای که هنگام خرید یک موس باید به آن دقت کنیم شکل و فرم آن است. هرچند که زیبایی اهمیت دارد اما این بُعد در اولویت‌های بعدی انتخاب و خرید قرار می‌گیرد. متأسفانه بسیاری از افراد، زیبایی را قبل از راحتی و تناسب با ساختار دست قرار می‌دهند که در نهایت بعد از استفاده، موجب مشکلات متعددی برای عضلات دست و انگشتان و مچ می‌شود.

اندازه موس: موس‌های کوچک را هرگز انتخاب نکنید. یک مدل از موس‌هایی که باعث آسیب می‌شود موس کوچک و جمع و جور و تخت است. استفاده از این مدل موس‌ها در دراز مدت شکل انگشتان را تغییر می‌دهد و موجب درد دست می‌شود. بیشتر کسانی که لپ‌تاپ دارند برای راحتی و سهولت در جابه‌جایی، از مشتریان این موس‌ها هستند اما فراموش نکنید کمی بزرگ‌تربودن بهتر از از بین رفتن عضلات دست و استخوان انگشتان است. پس سعی کنید از خریدن این موس‌ها بپرهیزید.

ارگونومی موس:‌ علاوه بر سایز کلی موس باید به نکته دیگری نیز توجه داشت و آن هم طراحی ارگونومیک موس است. موس‌های ارگونومیک، متناسب با ساختار دست طراحی شده‌اند تا زمانی که دست خود را روی موس قرار می‌دهید باعث اذیت و تغییر در استخوان‌بندی دست نشود. این موس‌ها معمولا ظاهری غیرمعمول دارند اما پس از به‌دست‌گرفتن و استفاده از آنها و گذاشتن انگشتان خود رویشان آن می‌بینید که چقدر احساس راحتی خواهید کرد. احساس راحتی و تناسب اندازه موس با دست را می‌توان مهم‌ترین نکته در انتخاب موس مناسب دانست. در موس‌های گیمینگ (برای کسانی که بازی‌های کامپیوتری را به‌طور حرفه‌ای پیگیری می‌کنند) اغلب این نکته رعایت می‌شود و ارگونومیک‌بودن طراحی آنها به‌راحتی قابل تشخیص است. البته در این زمینه علاوه بر مهم بودن اندازه موس یک مسئله اختیاری وجود دارد. موس‌ها معمولا بر دو نوع مرتفع و کوتاه هستند. این تفاوت‌ها بیشتر جنبه سلیقه‌ای دارند و اگر جنبه ارگونومیک‌بودن طراحی رعایت شده باشد تفاوتی ندارد که موس کوتاه یا بلند باشد.

اگر تمایل به خرید موس بی‌سیم دارید این نکته را فراموش نکنید که میزان شارژدهی موس را بررسی کنید و اگر متناسب با استفاده‌تان نبود از خرید آن اجتناب کنید.

علاوه بر میزان شارژدهی باید به میزان برد این موس‌ها نیز توجه کرد تا در محدوده مورد نیاز باشد.
۱۷ آبان ۱۳۹۵ ۱۴:۱۰
همشهری آنلاین |
تعداد بازدید : ۱,۵۶۱
کد خبر : ۴,۰۹۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید