21 میراث ایرانی با اعتبار جهانی

21 میراث ایرانی با اعتبار جهانی
پس از ثبت دشت لوت به فهرست میراث جهانی، فهرست میراث تاریخی و طبیعی ایران به 21 مورد رسید و از نظر تعداد سایت های (بناهای تاریخی و مکان طبیعی) ثبت جهانی شده، ایران در رتبه 11 جهان ایستاد.
با اضافه شدن نام یک مکان طبیعی ایرانی به فهرست میراث جهانی در تیر ماه سال جاری یعنی  ثبت دشت لوت، فهرست میراث تاریخی و طبیعی ایران به 21 مورد رسید و از نظر تعداد سایت های (بناهای تاریخی و مکان طبیعی) ثبت جهانی شده، ایران در رتبه 11 جهان ایستاد. این بدان معنا است که گرچه این آثار تاریخی و طبیعی در خاک ایران و متعلق به ایران باقی می مانند ولی حفاظت از آنها دیگر فقط یک مسئله ملی نیست و تمامی کشورهای عضو کنوانسیون حفاظت از میراث جهانی فرهنگی و طبیعی در قبال آن مسئولند. در اینجا نگاهی داریم به این 21 میراث ایرانی که 191 کشور جهان برای حفظ آن امضا زده اند.

چغازنبیل

 

نیایشگاهی متعلق به دوره عیلامی ها (ایلامی ها) که در حدود سال 1250 قبل از میلاد مسیح بر پا شد و بعد از شش قرن در سال 640 قبل از میلاد به حالت متروکه درآمد. چغازنبیل بیش از 2500 سال در زیر خاک مدفون ماند تا اینکه اواخر قرن 19 میلادی، در جریان فعالیت های نفتی، آجری یا دست نبشه ای روی آن می یابند.
آنجا بود که کاوشگران از شوش به سوی چغازنبیل که در 40 کیلومتری جنوب شرق شوش و 25 کیلومتری غرب شوشتر قرار دارد، متمایل می شوند و مجموعه ای از کاوش ها در چندین دهه آن را از دل خاک بیرون می کشد. اونتاش ناپیرشا (اونتاش گال) پادشاه بزرگ عیلامی، بنیانگذار زیگورات (نیایشگاهی برای خدایان) چغازنبیل بوده است و هم اکنون ستون یادبود او در موزه لوور قرار دارد.

 
 
________________________________________
 
تخت جمشید (پرسپولیس)

 

اوج شکوه پادشاهی هخامنشی را می توان در یک نقطه با چشم دید! شهری باستانی که در شهرستان مرودشت و در 57 کیلومتری شمال شرقی شیراز واقع شده است. تعداد کاخ ها و ستون های به جا مانده (البته با تخریب از گذر سال ها)، هیچ رقیبی در منطقه ندارد. دست نبشته هایی که هر کدام میراثی با ارزش به حساب می آیند و هر یک رازی از آن دوران را برملا می کنند. اگر به تخت جمشید بروید، احتمالا مانند بسیاری بیش از آن که درگیر جلال و شکوه این آثار باستانی بشوید، از جزییات نقوش و کندوکاری های روی سنگ آن انگشت به دهن خواهید شد.
 
 
 
________________________________________
 
میدان نقش جهان اصفهان

 

میدانی در قلب اصفهان که بیشتر به اندرونی عمارتی بزرگ شباهت دارد تا یک میدان ساده برای عبور و مرور. همه چیز از ایران قدیم آنجا هست. از میناکاری گرفته تا قلم زنی، از عمارت های صفوی تا اوج و شکوه معماری اسلامی در مساجد. از بازاری قدیمی که هنوز زنده است تا محوطه ای که خود، بوستان باصفایی است. فاقد عناصر پر التهاب مدرن. میدانی که از چهار طرف به عالی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سر در قیصریه می رسد اما آنقدر وسعت دارد که نمی توان گفت در میان آنها محصور شده است.