خداحافظی با تحرک بدنی؛ سلام بر چاقی و بیماری

خداحافظی با تحرک بدنی؛ سلام بر چاقی و بیماری
طی سالیان اخیر، تغییرات محیط زندگی و بی تحرکی موجب شده که اضافه وزن و چاقی، سلامت انسان ها را به مخاطره بیندازد. این عامل به نوبه خود در بروز بسیاری از بیماری ها به ویژه عارضه های قلبی - عروقی، فشار خون، دیابت، و سرطان روده نقش دارد. آمارهای هشداردهنده حاکی از آن است که حدود ۴۰ درصد از جمعیت بالای ۱۵ سال کشور، فعالیت بدنی کافی ندارند.
به گزارش سلامت آنلاین، امروزه چاقی به عنوان یک بحران جهانی مطرح است و سالیانه میلیون ها دلار از بودجه و منابع کشورها صرف کاهش میزان شیوع چاقی و درمان بیماری های مرتبط با آن می شود. فعالیت بدنی منظم و تغذیه سالم نقش مهمی در پیشگیری از اضافه وزن دارد.

دکتر علی اکبر سیاری، معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به سلامت آنلاین می گوید: کم تحرکی، قند خون و چربی خون بالا، مهم ترین عوامل تهدیدکننده سلامت ایرانیان محسوب می شود و ابتلا به انواع بیماری ها به ویژه دیابت، پوکی استخوان، سکته قلبی، اختلالات بینایی و کلیوی را ایجاد می کند. متاسفانه ۳۰ میلیون ایرانی در معرض اضافه وزن و خطرات ناشی از آن قرار دارند.
 

ساده ترین راه شکست بیماری ها: حرکت کنید

سیاست ها و برنامه های توسعه تندرستی با هدف پیگیری از چاقی و جبران معضل کم تحرکی باید از مدارس، دانشگاه ها و اماکن شغلی آغاز شود، زیرا در غیر این صورت روند اضافه وزن در جامعه متوقف نمی شود.

دکتر فاطمه شهریاری، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با بیان این مطلب به سلامت آنلاین می گوید: ناسازگاری های عصر ماشینی موجب تغییر سبک زندگی و الگوی غذایی جامعه شده است. این وضعیت به سلامت بدن ایرانیان به ویژه بانوان آسیب جدی رسانده و ساختارهای استخوانی، عضلانی و مفصلی آنان را در معرض کم تحرکی و چاقی ارادی قرار داده است.

این متخصص می افزاید: ارتباط بین فعالیت بدنی منظم با سلامتی هیچ گاه به اندازه امروز روشن نبوده است. شواهد علمی و بالینی نشان می دهد تحرک داشتن نه تنها مانع از بیماری می شود بلکه بر فرایند بسیاری از بیماری ها اثر معکوس دارد. همچنین در مطالعه اخیر دانشگاه هاروارد اثر فعالیت بدنی ناشی از کار در کاهش بیماری های قلب ثابت شده است؛ به عبارت دیگر افرادی که در زمان اشتغال فعالیت بدنی بیشتری انجام می دهند در دوره میانسالی کمتر به عارضه های قلبی دچار می شوند.  

شهریاری با اشاره به مدل کامیابی سازمان بهداشت جهانی خاطرنشان می کند: این مدل بر سلامت فردی و دستیابی به تندرستی از طریق رفتارهای اجتماعی، هوشی، هیجانی، روحی و جسمی تاکید دارد و در کنترل بیماری های غیرواگیر به ویژه چاقی، دیابت غیر وابسته به انسولین، سکته مغزی و قلبی، عارضه های خاص ریوی و برخی سرطان ها موثر است.

۱۴درصد مرگ های جهان ناشی از کم تحرکی است

شواهد و بررسی های علمی نشان می دهد، فعالیت بدنی منظم برای همه مردم در تمام سنین حتی برای افراد دارای ناتوانی جسمی ضروری است و طیف گسترده ای از فواید سلامت جسمانی، اجتماعی و فکری را برای آنان فراهم می کند.

دکتر شهریاری با بیان اینکه ۱۴درصد مرگ و میرهای جهان ناشی از کم تحرکی و فعالیت بدنی ناکافی است می گوید: حدود ۴۰ درصد جمعیت بالای ۱۵سال کشور فعالیت بدنی کافی ندارند. این در حالی است که برخی کشورها با تشویق مردم به تحرک بدنی مناسب توانسته اند ۵۰ درصد شیوع بیماری های قلبی-عروقی را کاهش دهند.

این متخصص در پایان خاطرنشان می کند: فعالیت بدنی به اندازه ای که گردش خون افراد را بالا ببرد و به ترمیم بخش ها و سیستم های بدن اعم از ماهیچه ها و استخوان ها کمک کند خود عامل بسیار مهمی در پیشگیری از بیمارهای غیرواگیر محسوب می شود. حفظ این شرایط برای بانوان بیش از آقایان اهمیت دارد چرا که آنان در ابعاد اجتماعی و خانوادگی نقش های وسیع تری برعهده دارند و بی تردید سلامت جسمانی آنها به تندرستی، شادابی و اعتلای معنوی جامعه کمک می کند. (محمدجواد نعمتی/سلامت آنلاین)

* یک برنامه ساده و جمع و جور برای تحرک داشتن

- حداقل سه تا پنج روز در هفته به تناوب ورزش کنید.

- تمرینات آیروبیک را سه روز در هفته و هربار به مدت ۲۰تا۶۰دقیقه دنبال کنید. با این کار از تمام فواید ورزش و تحرک بدنی بهره مند می شوید.

- حداقل دو روز در هفته تمرین استقامتی داشته باشید؛ این کار را با وزنه، نشست و برخاست، یوگا، کار با طناب یا کش ورزشی انجام دهید.

- بهتر است دو روز در هفته تمرین کششی داشته باشید و هر ۱۰تا۳۰ ثانیه یکبار ماهیچه های خود را در وضعیت کشش قرار دهید.

* تقسیم بندی فعالیت های ورزشی بر اساس شدت و زمان

 

 

 

متوسط

زیاد

پیاده روی با سرعت ۵ تا۶ کیلومتر، کار در منزل مانند استفاده از جاروی برقی، باغبانی و نگهداری باغچه، گلف به شرط طی کردن مسیرپیاده، اسب سواری، شناکردن، دوچرخه سواری آرام و پیوسته

آئروبیک، دویدن با سرعت ۱۰کیلومتر، دوچرخه سواری با سرعت ۱۶کیلومتر، انجام ورزش های راکتی، اسکی در زمین های شیب دار، هندبال، فوتبال، کوهنوردی، تنیس و جابه جایی اصولی وسایل سنگین با رعایت نکات بهداشتی

مدت زمان فعالیت بدنی برای افراد ۱۸ تا ۶۴سال

۱۵۰ دقیقه برای ورزش های هوازی با شدت متوسط و ۷۵ دقیقه برای ورزش های هوازی با شدت زیاد

حداقل زمان لازم برای انجام یک فعالیت بدنی موثر

۱۰ دقیقه به صورت پیوسته

حداقل کالری دفعی در طول هفته

۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ کالری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 توضیح: اگر مبتلا به بیماری قلبی هستید یا تحت درمان هستید، قبل از شروع هرگونه فعالیت ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.


 

۱۱ خرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۵۹
سلامت آنلاین |
تعداد بازدید : ۶۰۲
کد خبر : ۴,۰۳۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.