خـانه همیشه‌ سبز

خـانه همیشه‌ سبز
محمدعلی خجسته، ساکن ۷۸ ساله محله امامزاده عبدالله(ع) به پرورش نگهداری گل و گیاه علاقه بسیاری دارد. همین علاقه هم باعث شده حیاط کوچک خانه‌اش را به گلخانه‌ای زیبا تبدیل کند. خانه‌اش در اواسط خیابان شهید برادران فلاح قرار دارد، خانه‌ای شمالی و قدیمی با تن‌پوشی از برگ گیاهان.
 وارد خانه که می‌شوی اگرچه زمستان است اما برگ‌های سبز برخی از گیاهان چهره زیبایی به خانه داده است. شاخه‌های درخت توت روی دیوار خانه سایه انداخته و چینش انواع گلدان‌ها با‌گونه‌های مختلف گیاهان روی هم در کنار دیوار حیاط نشان از مهارت صاحبخانه در پرورش گیاهان دارد. سال‌ها فعالیت خجسته در عرصه نگهداری از گل و گیاه بهانه‌ای شد تا در گزارش این هفته همراه با مسئولان کلینیک گل وگیاه منطقه به دیدارش برویم و حرف‌هایش را درباره گیاهانش بشنویم.
 

 

 

چهره اش خندان است و بشاش. وقتی می‌گوید 78ساله است تعجب می کنم. جوان تر به نظر می آید و شاداب تر. شاید خیلی هم جای تعجب نداشته باشد. سال هاهمنشینی با گل و گیاه دل را هم جوان نگه می دارد چه برسد به چهره! خانه‌اش به خانه درختی معروف است و از همان بیرون خانه فضای سبز داخل دیده می‌شود. خجسته دلیل شهرت خانه‌اش با این نام را این‌گونه بیان می‌کند: «وجود درخت توت و انجیر، انگور، به و انار قدیمی همچنین نمای سرسبز خانه باعث شده  اهالی این نام را برای خانه‌ام انتخاب کنند.» باغبانی و پرورش گل وگیاه را از کودکی نزد پدر آموخته است.
ساکن خوش‌ذوق محله با اشاره به این موضوع می‌گوید: «در شهر اصفهان متولد شدم. پدرم باغ انار و میوه داشت. به یاد دارم از همان کودکی در آبیاری و میوه چینی به او کمک می‌کردم، به همین دلیل به خوبی با گیاهان و درختان آشنا هستم. نحوه کاشت گیاهان را هم همان زمان از پدرم آموختم.» نزدیک به 40 سال است که در این خانه ساکن است. وقتی این خانه را خرید مانند خانه‌های آن دوران خانه‌ای ساده با 2،3 اتاق تو در تو بود. زندگی در شهر آن هم برای فردی که عمری را در باغ سر کرده سخت بود. هنوز مدتی از اقامتش در این خانه نگذشته بود که تصمیم گرفت با کاشت گیاه در حیاط کوچک خانه‌اش، فضای سبز را به داخل خانه‌اش بیاورد. خجسته می‌گوید: «علاقه‌ام به پرورش و نگهداری گل وگیاه باعث شد حیاط خانه را به فضای سبز تبدیل کنم. حرفه اصلی‌ام هم اکنون باغبانی است و به خوبی گیاهان را می‌شناسم. به همین خاطر سعی کردم گیاهانی را انتخاب کنم که همیشه سبز باشند. البته برای اینکه در فصل گرما پشه اذیتمان نکند تعدادی گل خرزهره هم در میان گل‌هایم کاشته‌ام.» خجسته در حالی‌که لبخند می‌زند، می‌گوید: «گیاه خرزهره مانع تجمع حشرات و پشه روی گیاهان می‌شود، این گیاه مانند حشره کش عمل می‌کند.»

 

خدماتی ویژه برای شهروند نمونه محله

 

در حالی‌که همراه با کارشناسان کلینیک گل و گیاه در حال بازدید گیاهان هستیم از خجسته درباره نوع گیاهانش می‌پرسیم. او در پاسخ‌مان در حالی‌که‌گونه‌های مختلف گیاهانش را نشان‌مان می‌دهد، می‌گوید: «این گل‌ها پاپیتال و میخک، امین‌الدوله و عبایی هستند.» او سپس با دست به گلدان‌های ردیف بالاتر اشاره می‌کند و می‌گوید: «آن گلدان‌ها هم یاس هلندی و گل‌های فصلی هستند. البته به دلیل فصل زمستان درحال حاضر گل ندارند.» شاخه‌های درهم تنیده درخت توت و انجیر توجه‌مان را جلب می‌کند. خجسته می‌گوید: «‌متأسفانه به دلیل فاصله شاخه‌ها و عدم امکانات کافی‌نتوانستم به خوبی این شاخه‌ها را هرس کنم. به همین دلیل باعث شده شاخه‌ها سنگین و بی‌نظم شوند.» کارشناسان کلینیک گل و گیاه با شنیدن سخنان خجسته به او می‌گویند: «برای نگهداری از گیاهان‌تان ما می‌توانیم خدمات ویژه‌ای به شما ارائه بدهیم. فصل زمستان فصل مناسبی برای هرس درختان است. چون درختان شما مزاحم ساختمان‌تان هستند و شاخه‌های سنگین‌شان با وزش باد خطر شکستن و سقوط دارد کلینیک گل و گیاه شهرداری منطقه این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا با کمک کارگران هرس کار، درختان‌تان را هرس کرده و چسب هرس بزنید تا در فصل بهار جوانه بزنند.» ساکن قدیمی سعی کرده درختان وگیاهانش را خود پرورش دهد. کود و خاک گل‌ها و گیاهانش را خود تهیه می‌کند. می‌گوید برای پرورش گیاهانش تاکنون کمکی از هیچ جا نگرفته است. وقتی کارشناسان کلینیک گل وگیاه منطقه می‌گویند در هرس درختانش به او کمک می‌کنند خوشحالی‌اش را با گفتن «چه خوب بالاخره درختانم نفسی می‌کشند» نشان می‌دهد. کیارشی کارشناس کلینیک که برای بازدید از گیاهان خجسته آمده وقتی خوشحالی او را می‌بیند می‌گوید: «برای نگهداری و پرورش و تکثیر گیاهان‌تان می‌توانید روی کمک کلینیک حساب کنید. کلینیک علاوه بر هرس، خاک و کود و همچنین کود شیمیایی برای تقویت گیاهان و گلدان هم در اختیارتان قرار می‌گذارد تا مشکلی برای نگهداری گیاهان‌تان نداشته باشید.»

 

آبیاری به شیوه قطره‌ای

 

همه دیوارهای خانه 4 طبقه‌اش را گلدان‌ پوشانده است. صدها گلدان از‌گونه‌های مختلف را در حیاط و پشت‌بام و حتی حیاط خلوت خانه‌اش نگهداری می‌کند. طرف مسیر طبقات خانه به شکل زیبایی پوشیده از گلدان‌های سرسبز هستند. آبیاری آن همه گیاه آن هم در طبقات بالاتر به نظر سخت می‌آید. خجسته برای اینکه گیاهانش را به راحتی آبیاری و در مصرف آب صرفه‌جویی کند از شیوه آبیاری قطره‌ای استفاده می‌کند. در گوشه‌ای از حیاط خانه شیلنگ‌های آب توسط لوله‌ای به چند قسمت تقسیم شده است. کارشناسان کلینیک شیوه آبیاری قطره‌ای را بهترین وکم مصرف‌ترین روش برای این تعداد گیاه می‌دانند. آنها می‌گویند: «خجسته به خوبی می‌داند چگونه بدون اینکه آب را هدر دهد همه گیاهانش را آبیاری کند. او نشان داده است در کمترین فضا و با حداقل آبیاری هم می‌توان فضایی سبز به وجود آورد.» آنها به خجسته پیشنهاد می‌کنند به دلیل فضای کم حیاط خانه‌اش از گیاهان رونده که به فضای کمتری نیاز دارند استفاده کند. کیارشی می‌گوید: «گیاهانی مانند گل کاغذی، مو و انواع پیچ‌ها برای ایجاد فضای سبز عمودی بهترین گزینه‌ها هستند. این گیاهان برای رشد و تکثیر به فضای افقی کمتری نیاز دارند و شما می‌توانید به راحتی آنها را تکثیر کنید.» او در ادامه می‌گوید: «همچنین برای تکثیر در صورت نیاز کلینیک قلمه‌هایی را در اختیارتان قرار می‌دهد تا آنها را تکثیر کنید. البته برای آموزش از نحوه پرورش و تکثیر و آبیاری هم می‌توانید از کارشناسان و بسته‌های آموزشی کمک بگیرید.»

 

علاقه، عامل پیشرفت و آموزش

 

«عشق و علاقه در هر‌کاری موجب پیشرفت در آن کار می‌شود.» خجسته در حالی‌که این را می‌گوید حرف‌هایش را ادامه می‌دهد و می‌گوید: «برای پرورش گیاهانم در هیچ کلاسی شرکت نکرده‌ام. تجربه و مشاهداتم در نگهداری گل‌ها باعث شده در پرورش انواع گل‌ها مهارت کسب کنم.» وقتی از او می‌خواهم در این‌باره بیشتر توضیح دهد می‌گوید: «اوایل کار پرورش گل وقتی درختچه میوه‌ای را در گلدانی کوچک قرار دادم و دیدم در فصل باردهی محصول نمی‌دهد در حالی‌که آب و نور مناسب به آن می‌رسد دانستم به جا و فضای بزرگ‌تری نیاز دارد یا اگر به گیاهی آب بیشتر می‌دادم و می‌دیدم برگ‌هایش زرد می‌شود مقدار آب دهی را کمتر می‌کردم. البته تجربیاتم در باغداری هم در پرورش این گیاهان کمک بزرگی به من می‌کند.» اگرچه در پرورش گیاهان تجربه نقش مؤثری دارد، اما پرورش برخی گل‌ها کار سختی است پس برای این کار از دانسته‌های پرورش‌دهندگان گل استفاده می‌کند. خجسته با اشاره به این موضوع می‌گوید: «گل‌هایی مانند رزهلندی و پاپیتال برای رشد و پرورش به شرایط خاصی نیز دارند. چون دوست دارم در خانه‌ام انواع گیاهان و گل‌ها را داشته باشم پس برای نگهداری این گل‌ها از تجربیات گل‌کاران کمک می‌گیرم.» او می‌گوید درخت میوه به دستش می‌آید و درخت یا گل و گیاهی را که می‌کارد به بار می‌نشیند. ساکن قدیمی محله با بیان این موضوع می‌گوید: «برای پرورش گیاهان باید با آنها با مهربانی و عطوفت رفتار کرد. علاقه به نگهداری و پرورش گیاهان باعث شده با آنها دوست باشم. خوشبختانه هر گیاهی را کشت می‌کنم به بار می‌نشیند و محصول می‌دهد.»

 

 


فضاهایی که به دستان خجسته سبز شدند

 

علاوه بر خانه‌اش در سرسبزی و ایجاد فضاهای سبز بسیاری در منطقه و مناطق همجوار تلاش کرده است. خجسته برای ایجاد فضای سبز در خیابان محل سکونتش، سال‌ها قبل جلوی در خانه‌اش درختان توتی کاشته است که حالا با گذشت زمان به درخت تنومند تبدیل شده‌اند. او در حالی‌که به فعالیت‌هایی که در ایجاد فضاد سبز کمک کرده اشاره می‌کند، می‌گوید: «بوستان المهدی(عج) به دلیل موقعیت جغرافیایی‌اش پستی و بلندی‌های بسیاری دارد. در ایجاد فضای سبز خوب در این مکان طرح‌هایی را به شهرداری وقت ارائه دادم. همچنین برای پوشش گیاهی در برخی از خیابان‌های شهر هم پیشنهاد کاشت درخت توت زینتی، درخت سرو طلایی و نقره‌ای را به دلیل اینکه برگ‌هایشان همیشه سبز است، داده‌ام. البته در بین این درختان هم توصیه کردم از خرزهره استفاده شود.» اگرچه سن و سالی از او گذشته است، اما علاقه به پرورش و نگهداری گل وگیاه باعث شده تا از پیشنهاد نگهداری از فضای سبز 6 هزار‌مترمربعی قوه قضائیه در منطقه 18 استقبال کند. او معتقد است بودن در کنار گل‌ها و گیاهان و رسیدگی به آنها باعث شادابی روحیه و سلامتی‌اش می‌شود. خجسته می‌گوید: «پرورش گیاهان نه تنها باعث شادابی فرد می‌شود بلکه در داشتن هوای پاکیزه آن هم در دوره‌ای که آلودگی هوا شدید است، کمک بزرگی می کند.» خجسته درختان و گیاهانش را مانند فرزندانش دوست دارد. هرگاه می‌بیند یکی از گیاهانش آفت زده گویا فرزندش بیمار شده است با دقت و وسواس در نگهداری و رسیدگی گیاه سعی می‌کند شادابی را به گیاهش بازگرداند.

 

آرزویی که چندان بزرگ نیست

 

بافت قدیمی و عمر خانه‌اش باعث شده خانه‌اش به خانه‌ای فرسوده تبدیل شود. همه آرزویش داشتن خانه‌ای نو است. خجسته در حالی‌که به دیوارها و فضای داخلی خانه‌اش اشاره می‌کند می‌گوید: «کاش می‌توانستم خانه‌ام را از نو بسازم. آن وقت فضای سبز زیبایی در خانه نوسازم ایجاد می‌کردم.» دغدغه‌اش در نوسازی خانه‌اش از بین رفتن نتیجه سال‌ها تلاشش است. می‌ترسد مبادا در طول ساخت خانه جدید گیاهانش از بین برود. مسئولان کلینیک گل و گیاه منطقه برای این مشکل خجسته هم راهکاری را در نظر دارند. آنها در حالی‌که به خجسته امید می‌دهند نگران گیاهانش نباشد، می‌گویند: «در طول ساخت‌وساز هم نگران گل‌هایت نباش، کلینیک می‌تواند تا پایان ساخت خانه از گیاهانت در گلخانه نگهداری کند.» نوسازی خانه‌اش هزینه بسیاری می‌خواهد خجسته در حالی‌که از شادی داشتن خانه‌ای نو چشمانش برق می‌زند، می‌گوید: «به شما قول می‌دهم اگر خانه‌ام نو شود با توجه به فضای آن فضای سبز زیبایی به وجود آورم.» ساکن خوش‌ذوق منطقه سعی می‌کند دانسته‌ها و تجربیاتش درباره پرورش گیاهان را به دیگران هم بیاموزد. برخی از دوستان و همسایگان او برای نگهداری گیاهان‌شان از دانسته‌های خجسته کمک می‌گیرند. او می‌گوید: «اگر فردی از هم‌محله‌ای‌ها یا همسایگانم درباره نگهداری گیاهان سؤالی داشته باشد با جان و دل آماده پاسخگویی هستم.»
 
همسرم همه اوقاتش را با گل‌هایش سپری می‌کند
 
بیش از 40 سال است که با خجسته زیر یک سقف زندگی می‌کند. اوایل زندگی علاقه همسرش به پرورش گیاهان او را هم به ذوق می‌آورد اما حالا نگهداری از آن همه گل و گیاه او را هم خسته کرده است. سیمین فراهانی، همسر خجسته اگرچه از داشتن فضایی سبز در خانه‌اش راضی است اما از اینکه خجسته همه اوقاتش را با گیاهانش سپری می‌کند چندان خوشحال به نظر نمی‌رسد. او می‌گوید: «تازه ازدواج کرده بودیم که به علاقه خجسته به گل و گیاه پی بردم. آن روزها خانه‌مان 2 اتاق تو در توی اجاره‌ای بود. خجسته وسط 2 اتاق را با نایلکس به گلخانه تبدیل کرده بود. آن روزها من هم مانند او به پرورش گیاهان علاقه داشتم، اما حالا تحملم کم شده وکمتر فرصت می‌کنم به او در نگهداری گیاهانش کمک کنم.» خجسته همه کارهای مربوط به گیاهانش را به تنهایی انجام می‌دهد. از میان 5 فرزندش دختر بزرگش راه پدر را در پیش گرفته و در نبود پدر از گل‌ها نگهداری می‌کند. فراهانی در حالی‌که به این موضوع اشاره می‌کند می‌گوید: «همه ما نگران سلامتی خجسته هستیم. او در این سن و سال به استراحت هم نیاز دارد. علاقه‌اش به گیاهان باعث شده تا از هر فرصتی برای بودن در کنار گل‌هایش استفاده کند.»

 

خجسته به داشتن هوای تمیز کمک می‌کند

 

مغازه خواربار‌فروشی‌اش کمی با خانه خجسته فاصله دارد. علی آقا کاسب هم‌محله‌ای خجسته از اینکه خانه درختی در محله‌اش قرار دارد خوشحال است. او می‌گوید: «خوشحالم ذوق و تلاش هم‌محله‌ای‌ام باعث شده تا فضایی سبز در گوشه‌ای از محله‌ام داشته باشم.» او امثال خجسته را الگوی جوانان می‌داند و می‌گوید: «تلاش خجسته موجب ایجاد انگیزه در جوانان برای ایجاد فضای سبز در خانه‌هایشان می‌شود. او نشان می‌دهد در کمترین فضا هم می‌توان فضایی سر سبز به وجود آورد.»کاسب جوان محله کاشت گل وگیاه را نه تنها راهی در زیبا کردن فضای شهری و محل سکونت می‌داند بلکه در پاکیزه کردن هوا هم مؤثر می‌داند. او می‌گوید: «هرجا گیاه باشد زندگی هم است. اگر هر یک از ما در محیط زندگی خود حتی چند گلدان کوچک داشته باشیم می‌توانیم از هوایی پاکیزه استفاده کنیم.» علی آقا گاهی اوقات در پرورش و نگهداری 2 و3 گلدانش از خجسته کمک و راهنمایی می‌گیرد. او با بیان این موضوع می‌گوید: «مدتی پیش یکی از گل‌های آپارتمانی‌ام داشت پژمرده می‌شد با کمک خجسته و راهنمایی‌های او در مقدار آب دهی، گلدانم سرزنده شده است.»
 

معصومه ماه پیکر

منبع: همشهری محله

 

 http://www.mahaleman.ir/detail/news/8124

۸ آبان ۱۳۹۵ ۱۰:۲۵
تعداد بازدید : ۱,۲۸۲
کد خبر : ۳,۹۳۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.