عزت ثروت آفرین

عزت ثروت آفرین
یکی از جدی‌ترین مسائلی که روان انسان را تحت‌تأثیر خود قرار داده و باعث رضایتمندی یا نارضایتی درونی او می‌شود بحث عزت است؛ عزتی که بودنش احساس پربودن و آرامش داشتن را به همراه دارد و نبودنش احساس خالی بودن و حیران بودن.
زندگی ما با همه داستان‌های کوچک و بزرگش و تلخ و شیرینش، فرصتی برای پر شدن انسان از انسانیت است که از مهم‌ترین عناصر این انسانیت، حس عزتمندی و رضایتمندی از خویشتن است. متأسفانه خانواده‌هایی که تفکر مادی دارند برای راضی‌کردن درون خویش، سعی در به‌دست‌آوردن ثروت بیشتر دارند و معتقدند که «ثروت بیشتر، عزت بیشتر»؛ این منطق ممکن است مبتنی بر برخی واقعیت‌های اجتماعی به نظر برسد ولی اگر با دیده حقیقت بنگریم متوجه خواهیم شد که در این موارد عموما باید عزت درونی خویش را بفروشیم تا با آن ثروتی دست و پا کنیم و بعد با همان ثروت به‌دست آمده، عزتی بیرونی بخریم.

غافل از اینکه عزت درونی وابسته به هیچ واسطه‌ای مانند ثروت و قدرت و هیچ‌چیز دیگری نیست و تنها از درون انسان می‌جوشد و با از بین‌رفتن این واسطه‌ها از بین نمی‌رود. ولی عزت بیرونی به واسطه‌های بیرونی وابسته است و با از بین رفتن آنها، این نیز از بین می‌رود. عزت درونی خود مایه کسب ثروت است، چنانچه ثروت هم از بین‌برود باز عزت از بین نمی‌رود و مثلا در ورشکستگی مالی، ورشکستگی روحی اتفاق نمی‌افتد. اما ثروتی که می‌خواهد عزت بیاورد یقینا با از بین‌رفتنش، عزت را نیز از بین می‌برد و باز دوباره نارضایتی درونی و باز دوباره احساس خالی‌شدن و خالی بودن از درون را ایجاد می‌کند. شخصی که از درون عزیز و آرام است را نمی‌شود از بیرون ذلیل و ناآرام کرد ولی شخصی را که از بیرون عزیز و آرام است می‌توان از همان بیرون، ذلیل و ناآرام کرد.

و لذا دنیای فاسق، اراده کرد حسین (ع) عزیز را با پول و زور و تزویر ذلیل کند اما نه‌تنها ناکام ماند و نتوانست آقا را ذلیل کند بلکه سببی شد تا عزت درونی حسین(ع) ظهور بیرونی هم پیدا کند و عزیزتر شود. پس سزاوار است راه او را برویم تا زندگی باعزت داشته باشیم و «عزتمان ثروت‌ساز» باشد نه «ثروتمان عزت‌ساز».

 

 همشهری دو - حجت‌الاسلام قاسم سوری

 http://www.hamshahrionline.ir/details/350668/Lifeskills/tips

۵ آبان ۱۳۹۵ ۱۱:۳۹
تعداد بازدید : ۲,۳۷۲
کد خبر : ۳,۹۱۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.