جنگلِ بدون درخت، مگر داریم؟!

جنگلِ بدون درخت، مگر داریم؟!
می‌گویند شخصی رفته بود به جنگل و زمانی که برگشت از او پرسیدند جنگل چطور بود؟او هم در پاسخ گفت والا از بس درخت زیاد بود که من نتوانستم جنگل را ببینم.
این داستان اگرچه ته‌مایه طنز دارد و خنده‌دار به‌نظر می‌آید ولی عین همین ماجرا در زندگی خیلی از ما تکرار می‌شود. زمانی که از ما می‌پرسند اوضاع زندگی‌ات به چه ترتیب است؟ شاید اکثر ما بعد از آنکه آهی از دل برمی‌کشیم، می‌گوییم آنقدر گرفتاری و مشکلاتمان زیاد است که اصلا هیچ لذتی از زندگی نمی‌بریم. درحالی‌که همین گرفتاری‌ها و مشکلات در زندگی همچون درخت در جنگل لازم و ملزوم یکدیگرند. اصلا همانطور که جنگل بدون دار ودرخت درنظر هیچ‌کس، دیگر جنگل نیست، زندگی بدون سختی‌ها و پستی و بلندی، زندگی نیست. پس نکته اول این است که بدانیم تمامی دشواری‌هایی که در زندگی پیش روی ما قرار دارند، رکن اساسی برای پیشرفت و لازمه زندگی هر فردی هستند. همچنین نباید فراموش کرد که حس لذت بردن از زندگی، در پی فائق آمدن بر همین مشکلات و سختی‌ها، در انسان به‌وجود می‌آید. آیا لذت فتح قله به سختی بالا رفتن از کوه نمی‌چربد؟

آیا خوشحالی و احساس رضایت‌مندی دانش‌آموزی که بدون استرس و سختی کنکور، دانشگاه قبول شده است، برابر است با دانش‌آموزی که بعد از مدت‌ها درس خواندن به دانشگاه وارد شده است؟ یا اینکه به‌نظر شما همین سختی دوران بارداری، ارزش مادر شدن را برای خانم‌ها زیاد نکرده‌است؟ یا تمرینات سخت و عذاب‌آور ورزشکاران برای موفقیت در مسابقات، ارزش‌اش را ندارد؟ و چندین و چند نمونه دیگر اینچنینی. حال اگر کمی از بالاتر و با عینکی شفاف‌تر به این قضایا نگاه کنید متوجه می‌شوید که سختی‌ها در واقع سختی ماندگار و عذاب‌آور نیستند بلکه در پی همان دشواری‌ها حس خوشایندی به وجود می‌آید، که بعد از سختی بلافاصله به‌ آن می‌رسیم. درست همان تعبیری که قران کریم بر آن تأکید دارد و می‌گوید در پی هرسختی آسانی هست. فقط کافی است جایی که ایستاده‌ایم را عوض کنیم. لیوان را از کنار نگاه کنیم آن را استوانه می‌بینیم و اگر از بالا به آن بنگریم، چیزی نمی‌بینیم به جز استوانه.به‌نظر می‌آید وقتش رسیده است که زاویه دید‌مان را نسبت به مشکلات و سختی‌ها کمی تغییر دهیم تا با خرسندی و رضایتمندی بیشتری به زندگی ادامه دهیم.

 

 همشهری دو - امیرحسن ‌شاهی

 http://www.hamshahrionline.ir/details/350272/Lifeskills/tips

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ۱۰:۲۸
تعداد بازدید : ۱,۹۸۸
کد خبر : ۳,۸۵۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.