اگر زمان به عقب برمی‌گشت کشاورزی می‌خواندم

اگر زمان به عقب برمی‌گشت کشاورزی می‌خواندم
«محمد میرزاآقایی» یکی از فعال‌ترین اعضای کلاس آموزش گل و گیاه بوستان مهر در منطقه 11 است. او حدود 8 سال پیش بازنشسته شده و نزدیک 3 سال است که در کلاس‌های مجموعه شرکت می‌کند.
میرزاآقایی تقریباً هر روز به مرکز گل و گیاه بوستان مهر می‌آید. او داخل بالکن خانه‌اش یک گلخانه خیلی سرسبز درست کرده و در آن انواع گل‌ها و گیاهان آپارتمانی را نگه می‌دارد. او می‌گوید: «من تا وقتی که با این مرکز آشنا نشده بودم حتی نمی‌دانستم چطور از گلدان معمولی باید نگهداری کنم و هیچ تجربه‌ای در این زمینه نداشتم. وقتی بازنشسته شدم اتفاقی از طریق آگهی تبلیغاتی با این مرکز آشنا شدم و با خودم گفتم که بد نیست کمی با حوزه گل وگیاه آَشنا شوم و برای دوران بازنشستگی‌ام یک سرگرمی داشته باشم. اما فکر نمی‌کردم این‌قدر دنیای گل وگیاه جذاب باشد که خودم به یکی از اعضای فعال این مرکز تبدیل شوم و عضو ثابت همه کلاس‌ها باشم.» او می‌افزاید: «‌‌ما داخل بوستان رازی قسمت گلخانه، مزرعه‌های کوچکی داریم که مداوم به آنها سرکشی می‌کنیم و پرورش انواع سبزی و صیفی را داریم. مزرعه ما این‌قدر پر بار است که محصولات آن را به همه هدیه می‌دهیم. گاهی با خودم فکر می‌کنم کاش از ابتدا رشته کشاورزی خوانده بودم و شغل اصلی و فعالیتم در این حوزه بود. اینجا آدم هر روز جوان‌تر می‌شود؛ بودن در کنار گل و گیاه واقعاً رمز شادابی و سلامت جسم و روح است.»

 

میرزاآقایی یک ابتکار جالب هم در کلاس داشته و با تهیه کود کمپوست به دیگر همکلاسی‌هایش در پرورش گل‌ها و گیاهان کمک می‌کند. او در این‌باره هم می‌گوید: «‌‌با نحوه تولید کود کمپوست که یکی کود کاملاً طبیعی است داخل همین کلاس‌ها آشنا شدم و بعد داخل خانه آن را تجربه کردم. به همسرم گفتم یک هفته تمام زباله‌های تر باقی مانده از میوه و صیفی را نگه دارد تا با آنها کود درست کنم. من این تجربه را داخل یک کیسه نایلون معمولی داخل بالکن آپارتمانمان انجام دادم و موفق شدم کود کمپوست تولید کنم. حالا هم داخل کلاس این شیوه را به هرکسی که بخواهد آموزش می‌دهم تا همه بتوانند کود مورد نیازگیاهانشان را خودشان تولید کنند. کود کمپوست خیلی سالم‌تر از کود شیمیایی است و ما که مجبور هستیم در فضای آپارتمان گل و گیاه پرورش دهیم برای بهداشت محیط بهتر است این کود را داخل گلدان استفاده کنیم.» میرزاآقایی به آقایان بازنشسته توصیه می‌کند که حتماً برای تقویت روحیه‌شان به این مرکز بیایند؛ حتی اگر راهشان دور باشد.

 

http://www.mahaleman.ir/detail/print/5465

۶ بهمن ۱۳۹۷ ۱۳:۵۸
تعداد بازدید : ۲,۷۷۲
کد خبر : ۳,۶۹۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.