گفتن جمله‌ی «فقط همین یک بار» نشان‌دهنده علاقه شما به انجام دادن کاری احمقانه است

گفتن جمله‌ی «فقط همین یک بار» نشان‌دهنده علاقه شما به انجام دادن کاری احمقانه است
حتی فکرِ گفتن، یا فکر کردن به جمله خطرناک «فقط همین یک بار» را نکنید اغلب وقتی که این جمله بیان می‌شود یعنی اینکه شما می‌دانید دارید کاری را انجام میدهید که نباید بدهید
Carl Richards نویسنده کتاب طرح اقتصادی یک صفحه‌ای از حراجی‌های روز یادبود، مثال یاد می‌کند:

ما روز «memorial day» را در امریکا دو هفته جشن می‎‌گیریم، این ۳ روز تعطیل رسمی در تابستان و اولین حراجی بزرگ فصل است. خرده فروشان قول می‌دهند که این معامله دو سر سود است، در نتیجه مردم با خودشان می‎گویند که نمی‎توانند این پیشنهاد را رد کنند. در تئوری ما می‎توانیم پول‌های‎مان را پس انداز کنیم تا یک کباب پز جدید یا میز و صندلی برای ایوان بخریم، اما کسانی هستند که وقتی وارد مغازه می‎شوند به خودشان می‌‎گویند که نبایند چیزی بخرند و فقط برای تماشا رفته‌اند و می‎خواهند پای این هدف‌شان بایستند….. تا اینکه چیزی را می‌بینند که به آن نیاز دارند. اینجاست که به خود میگویند «فقط همین یک بار». احتمالا این دفعه اول نیست که این را می‎‌گویند و اخرین بار هم نخواهد بود که چیزی را براساس یک بهانه می‎خرند.
بهانه «فقط همین یک بار» فقط در زمینه خرج شدن پول‎های‎مان تاثیر گزار نیست، بلکه حتی می‎تواند در زمینه سلامتی، کار و احتمالا دیگر زمینه‎های زندگی‎مان هم تاثیرگذار باشد و این ما هستیم که باید بفهمیم چه وقت بهانه «فقط همین یک بار» برای ما عادت شده است. بنابراین دفعه‎‌ی بعد که دیدید دارید به «همین یک بار گفتن» فکر می‎کنید بیشتر مراقب باشید!

 

 نویسنده: بهزاد همایون

 

 http://www.havakhori.com/3891/

۷ مهر ۱۳۹۵ ۱۱:۲۸
تعداد بازدید : ۳۷۰
کد خبر : ۳,۵۲۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.