تازیدن اجل

تازیدن اجل
گاهی انسان در اثر فراموشی مـرگ، غـرق در دنـیا و امور دنیوی می‌شود و برای آنچه هنوز به‌دست نیاورده، در دل، آرزوی وصال مـی‌کند.امـا هزار‌ دریغ‌ و افسوس‌ که اجل به او مهلت نمی‌دهد و مرگ، او را در کام خود فرو می‌کشد و آرزوهای‌ دور و دراز را همراه خود به خـانه گـور می‌برد.
آرزوهـای طـولانی، انسان را بیشتر در دنیا غرق و او‌ را‌ اسیر‌ هوی و هـوس کرده، در نتیجه عملش را بد می‌سازد. حضرت‌علی علیه‌‌السلام‌ به این نتیجه نـاپسند اشـاره و به‌عنوان یک قانون کـلی مـطرح می‌کنند‌ و می‌فرمایند: «هیچ بنده‌ای آرزویش را طولانی نمی‌کند، جز اینکه عملش را‌ بد می‌کند»؛ به هـمین عـلت، ایشان آرزوی طولانی را به‌عنوان امری نامطلوب معرفی کرده‌اند و می‌فرمایند: «وحـشتناک‌ترین چـیزی کـه از آن بر شما مـی‌ترسم 2 خـصلت است: پیروی هوی و آرزوی دراز.». پیـروی هوی، انسان را از حق باز می‌دارد و آرزوی دراز آدمی را از یاد آخرت به فراموشی می‌اندازد.

در دستورات اسلامی نیز بـر کـوتاهی فکر و اندیشیدن در مورد‌ ساعت‌های‌ آینده دنـیا و مـنع از مشغول‌سـاختن ذهـن بـه امور دنیایی آتی و مـغتنم شمردن فرصت‌ها بسیار سفارش شده است. «چون به صبح می‌رسی درباره‌ عصر‌ فکر‌ نکن و چون بـه عـصر رسـیدی درباره صبح‌ فکر‌ نکن. از سلامتی برای بـیماری‌ات و از جـوانی بـرای پیـری‌ات، و از زنـدگی بـرای مرگت استفاده کن زیرا نمی‌دانی‌ فردا‌ زنده‌ای‌ یا مرده؟» این سخن از پیامبر(ص) نقل شده و همچنین ذکر شده است که هرگاه کسی کاری را‌ به زمان آینده محول می‌کرد، حضرت مسئله مرگ را به او یادآوری می‌کردند و وی را سـخت مورد‌ توبیخ‌ قرار‌ می‌دادند.

بدون شک، ساعتی فکر‌کردن در مورد آخرت‌ و بی‌اعتباری دنیا، مردن و کوچ‌کردن‌ از‌ دنیا و باز‌کردن طـناب‌های خیمه‌های دنیا‌ و خیمه‌زدن در آخرت، بهتر است‌ از عبادت یک سال. یک راه‌حل آسان برای دوری از مطامع دنیایی همین است که آدم در فرصت‌های مقتضی سری به قبرستان بزند و خود را در میان سیل رفتگانی ببیند که اکنون زیر خروارها خاک آرامیده‌اند. این کار موجب می‌شود که انسان خود را به مرگ و حقیقت آن نزدیک‌تر ببیند و بالطبع خیلی از خصیصه‌های ناپسند را از خود دور کند؛ همچون بخل، حرص و طمع، وابستگی به دنیا، حسادت و...

 

حجت‌الاسلام قاسم پورمسئله‌گو 

 

 http://www.hamshahrionline.ir/details/346328/Lifeskills/tips

۲۴ شهریور ۱۳۹۵ ۱۲:۱۱
تعداد بازدید : ۲,۲۳۵
کد خبر : ۳,۳۱۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.