بهترین گیاه آپارتمانی از دید ناسا

بهترین گیاه آپارتمانی از دید ناسا
حتی در شهرهای بزرگ نیز درصد آلودگی هوا در محلهای بسته کاری و خانگی از فضای باز بیشتر است. دانشمندان معتقدند گیاهان موجود در طبیعت موجب این تفاوت کیفیت هوا میشوند.
در محیطهای بسته موادی مانند فرمالدئیدها،بخار آمونیاک، تری کلرو اتیلن TCE، مونواکسید کربن، بنزن و … وجود دارند که از لوازم مصرفی روزمره وارد محیط زندگی ما شده و توسط بدن ما استنشاق شده یا با ما در تماس قرار میگیرند مانند جوهرهای پرینترها، لاک، براق کننده‌ها، چرمهای مصنوعی، رنگها، چسب‌ها، بنزین و گازوئیل، رزینها و لاستیکها، فوم‌ها و …
حال نتایج یک تحقیق که توسط ناسا بر روی گیاهان مختلف انجام شده‌است، نشان میدهد برخی از گیاهان به عنوان گیاهان جذب کننده این نوع مواد سمی و در نتیجه تصفیه کننده هوای خانه و محیط کار میتوانند مورد استفاده قرار گیرند. هدف اصلی این طرح استفاده و پرورش گیاهان در ایستگاه فضایی بوده و به مدت دوسال در ایستگاه فضایی انجام شده‌است.
این تحقیق نشان میدهد که برای تقریبا هر هشت متر مربع (۱۰ یارد مربع) حداقل یک گیاه متوسط یا بزرگ لازم است. و در نتیجه برای یک آپارتمان ۱۲۰ متری پیشنهاد میشود که حداقل ۱۵ گیاه سبز برای بهینه‌سازی هوای آپارتمان مورد استفاده قرار گیرند.

 

گاهی از ما سوال میشود که آیا گازکربنیک حاصل از گیاهان برای انسان مضر نیست؟! جواب فرعی به این سوال این است که هر کدام از اعضای خانواده که در خانه سوال کننده میخوابد حدود صد برابر بیشتر از یک گیاه گازکربنیک تولید میکند!

 

درک اهمیت تصفیه هوا و بهینه نمودن هوای محیط با استفاده از گیاهان

 

همانطور که میدانید بیشتر وقت ما در منزل یا محل کار میگذرد. و هوای مکانهای بسته یکی از بدترین هواهایی است که ما تنفس میکنیم. چرا که انواع و اقسام گازها و مواد از اجسام موجود در محیط و از مواد اولیه استفاده شده در آنها پراکنده میشود. و باکتریها، قارچها (اسپورها)، گازهای حاصل از سیگار (متاسفانه انسانها هنوز سیگار میکشند و ما به عنوان همکار،‌فروشنده، فامیل یا مشتری با آنها در ارتباط هستیم) و سوختن مواد فسیلی، مواد سمی برخواسته از ساخته‌های دست بشر، حشره‌کشهای خانگی، فیبرهای کوچک معلق در هوا، گرد و خاک و… را نیز به لیست مواد مضری که در هوای مکانهای بسته وجود دارد باید اضافه کرد. هرچند همه اینها در کوتاه مدت علامتی روی جسم ما نشان نمیدهند ولی در درازمدت آثار تخریبی فراوانی دارند.

 

چگونه گیاهان هوا را تصفیه میکنند؟

 

گیاهان مانند یک فیلتر عمل میکنند. آنها توسط برگها هوا را جذب کرده، و به این طریق سموم و مواد زائد را از هوا گرفته و یا به مصرف خودشان میرسانند یا در ساختار خودشان انبار میکنند یا به نوعی دفع میکنند. هرچقدر اندازه برگها (یا تراکم آنها) بزرگتر باشد میزان هوایی که فیلتر میکنند نیز بیشتر است. تئوری اینگونه است که وقتی گیاهان این هوا را همراه با متعلقات آن جذب میکنند دیگر این مواد معلق در هوا وارد بینی ما نمیشود. و در نتیجه بیماریهایی مانند تنگی نفس، آلرژیها، عکس العمل بدن به قارچها و دیگر عوامل بیماریزا و بیماریهای ناشی از مواد شیمایی کاهش خواهد یافت.

 

گیاهان را در چه محلهایی قرار دهیم؟

 

اتاق هایی مانند اتاق خواب (برای اینکه گیاهان دی‌اکسید کربن را به اکسیژن تبدیل میکنند) – اتاقهای نشیمن که لوازم الکترونیکی زیادی مانند تلویزیون در آنجا استفاده میشود. و مکانهایی که در آنها گازها ممکن است متصاعد شوند مانند آشپزخانه و کارگاهها. اغلب محیط های کاری به دلیل استفاده از کامپیوترها، پرینترها و سایر لوازم الکترونیکی میتوانند از حضور گیاهان منتفع شوند.

 

بهترین گیاه آپارتمانی را انتخاب کنیم ؟

 

در لیست گیاهان بررسی شده در تحقیق ناسا، ده گیاه به عنوان گیاهان TOP-10 در توانایی جذب مواد و گازهای سمی و بهینه‌سازی هوای محیط انتخاب شده‌اند که در ذیل به آنها میپردازیم ولی سایر گیاهان نیز به نوبه خود در تصفیه هوا نقش دارند و مهم وجود حتی چند گیاه زنده در منزل و محل کار شماست. شما گیاهان را باید بسته به محیط خودتان و شرایط نگهداری موجود انتخاب کنید. فراموش نکنید که گیاهان نیاز به رسیدگی (آبیاری، کودیاری و …) دارند. و ارتباط انسان با گیاه یک ارتباط دو طرفه است.

 

۱- نخل اریکا Areca palm Dypsis lutescens

 

 

 
نخل اریکا از نخل های بسیار زیبای جدید که در ایران در دهه اخیر در محیط منزل و کار مورد استفاده قرار میگیرد. بسیار مقاوم است و به نور متوسط و آبیاری متوسط و دمای متوسط نیازمند است. در شرایط مساعد خوب رشد میکند و در آپارتمانها ماندگاری خوبی از خود نشان میدهد.
نیاز نوری: متوسط [معمولا پشت پرده پنجره یا با فاصله یکی دو متر از یک پنجره بدون پرده – یا پاسیویی بدون تابش مستقیم خورشید به گیاه]، نیاز آبی متوسط [وقتی سطح خاک گلدان رو به خشکی میرود مجددا باید آبیاری شود]، نیاز دمایی: متوسط [در محدوده دمایی حداقل ۱۵ درجه سانتیگراد تا محدوده ۳۰ درجه، و در صورت تامین رطوبت کافی شاید بیشتر، بهترین ماندگاری را نشان میدهد.
    ناسا به این گیاه نمره ۸.۵ از ۱۰ داده و بهترین گیاه در بین گیاهان بررسی شده بوده‌است. این گیاه میتواند در ساعت خشکی هوا، رطوبت رسانی بکند و مواد سمی را از هوا گرفته و در طول زمستان میتواند به نوعی جایگزین دستگاههای بخور خانگی باشد.

 

۲- نخل راپیس اکسلسا Rhapis excelsa

 

 

 

نخل رافیس اکسلسا که همان امتیاز ۸.۵ را به دست آورده و گیاهی بسیار مقاوم برای شرایط خانگی است و چون نگهداری آن بسیار ساده است به Lady palm مشهور شده‌است. چون در هر هوای خشک و مرطوبی و در هر دمای معمولی دوام آورده و رشد میکند. همچنین به بیشتر آفات گیاهی مقاومت دارد.
از این نخل در ایران کمتر استفاده شده‌است. و دیگر اعضای خانواده نخلها بیشتر رایج هستند. اصولا این گونه نخلها که برگهای براق و کلفتی دارند به نور بیشتری نیازمند هستند و آبیاری قبل از خشک شدن سطح خاک یا هنگامی که خاک میخواهد خشک بشود بهتر است انجام شود. محدوده دمایی مورد نیاز این گیاهان فرق میکند و گاهی تا صفر درجه نیز مقاومت نشان میدهند ولی اصولا بهتر است در زمستان در مکان سرپوشیده نگهداری شوند.

 

۳- نخل شامادورا Chamaedorea seifrizii
 

 

 

نخل شامادورا که نمره ۸.۴ را به دست آورده. به نور غیر مستقیم و محیط گلدان مرطوب نیازمند است. برای بهینه‌سازی هوای محیط در اغلب نقاط میتوان روی این گیاه حساب باز کرد.
شامادورا نیاز نوری متوسطی دارد و از تابش مستقیم آفتاب ممکن است صدمه ببیند. گیاهی بسیار رطوبت دوست است و بهتر است روی برگها آبپاشی شود و قبل از خشک شدن سطح خاک آبیاری مجدد انجام شود. این گیاه میوه‌های زینتی زرد رنگ ریزی نیز تولید میکند. محدوده دمایی مورد نیاز این گیاه نیز حداقل ۱۵ درجه میتواند باشد.

 

۴- فیکوس روبوستا Ficus elastica