سبزیجات و گیاهان مقاوم در برابر سرما و مناسب فصل پاییز

سبزیجات و گیاهان مقاوم در برابر سرما و مناسب فصل پاییز
سبزیجات مقاوم در برابر سرما را بشناسید و از آن ها در طول پاییز و زمستان بهره ببرید.
بروکلی
 

 
ارزش غذایی بالای بروکلی زبانزد همه است. این ماده غذایی بسیار خوشمزه بوده و کاشت و پرورشِ آن بسیار آسان است. مانندِ دیگر گیاهانی که در این مقاله معرفی می‌شوند این گیاه در برابرِ سرما تا حد زیادی مقاوم است. این گیاه را حدودِ یک ماه قبل از آخرین یخبندان در منطقه خود بکارید. چون بروکلی هوای سرد را دوست دارد می‌توانید آن را در اواخرِ تابستان بکارید تا در پاییز بتوانید آن را برداشت کنید.
نکته: اگر هنگام برداشت مقداری زیادی از برگ‌های این گیاه را باقی بگذارید، می‌توانید 1 تا 2 بارِ دیگر نیز از گیاه‌تان برداشت داشته باشید.
کلم
 
 
کلم‌ها همانقدر که خوراکی هستند می‌توانند زینتی نیز باشند. کلم‌ها انواعِ مختلفی دارند؛ برای برداشت در بهار می‌توانید انواعی که زودرس هستند را انتخاب کنید. انواعی که دیر‌تر می‌رسند باید در اواسطِ تابستان کاشته شده و در پاییز برداشت شوند.
نکته: با کاشت کلم برگ‌های قرمز رنگ باغ سبزیجاتتان را زیبا‌تر کنید.
 
گل همیشه بهار
 
 
به باغ سبزیجات بهاره یا پاییزه خود با این گل‌های خوراکی زیبایی ببخشید. همیشه بهار به دلیل گل‌های کرم، زرد و نارنجی رنگ خود بسیار محبوب است. از گلبرگ‌های این گل به دلیل طعم تندی که دارند برای عطر و طعم دادن به سوپ‌ها و سالاد‌ها استفاده می‌شود.
نکته: گل همیشه بهار بسیار خوب خشک می‌شود و بنابراین گزینه خوبی برای درست کردن کارهای هنری است.
 
هویج
 
 
از طعم بی‌نظیر هویج در بهار، تابستان و پاییز لذت ببرید. چون در بهار هویج‌هایی بلند و پُر ریشه نمی‌خواهید، گونه‌های کوچک‌تر این گیاه گزینه‌های مناسب تری هستند و هنگامی که ریشه‌ها به اندازه‌ای بزرگ شدند که قابلِ خوردن بودند، آن‌ها را برداشت کنید (اجازه ندهید بیش از حد زمخت و پُر ریشه شوند).
نکته: هر چه دما پایین‌تر و هوا خنک‌تر باشد، هویج‌ها شیرین‌تر خواهند شد. رویِ خاکتان مالچ بریزید تا از یخ زدنِ خاک جلوگیری کند و هویج‌هایتان را در اواخرِ پاییز یا اوایلِ زمستان برداشت کنید.
 
کاهو
 
 
یکی از متنوع‌ترین گیاهان باغِ سبزیجات، کاهوست که در شکل‌ها، رنگ‌ها و طعم‌های مختلف وجود دارد. اگر هر هفته چند بذر از این گیاه را بکارید، به صورت مداوم برای مصرفِ سالاد‌هایتان کاهو خواهید داشت.
نکته: اگر می‌خواهید کاهو را در تابستان بکارید، آن را در نواحی سایه دار و خنک‌تر بکارید. بنابراین می‌توانید در ماه‌های گرم نیز کاهو برداشت کنید.
 
 بنفشه
 
 
گل‌های بنفشه با شکوفه‌های شاد و خوراکی خود باغتان را در فصول بهار و پاییز زیبا نگه می‌دارند. گل‌های بنفشه در رنگ‌های بسیار متنوع و متفاوتی وجود دارند و در صورتی که در دسر‌ها استفاده شوند، ظاهرِ زیبایی به آن‌ها می‌بخشند.
نکته: در مناطق بسیار سرد، بنفشه‌هایی که در پاییز کاشته می‌شوند زمستان را از سر می‌گذرانند و در بهار شکوفه می‌دهند.
 
لوبیا سبز
 
 
لوبیا سبز گیاهی بسیار مناسب برای رشد بر روی نرده‌ها است و به باغ سبزیجات فصلِ سردتان زیبایی می‌بخشد. به راستی که این گیاه بسیار زیباست زیرا شاخ و برگِ متنوع و گل‌های سفیدِ چشمگیری تولید می‌کند.
نکته: اگر محلی برای قرار دادنِ نرده ندارید به دنبالِ گونه‌هایی از لوبیا سبز باشید که به طورِ مستقیم و صاف و بدونِ نیاز به پشتیبان رشد می‌کنند.
 
تربچه