در پیچ‌و‌خم آرزوها

در پیچ‌و‌خم آرزوها
پیامبر اکرم(ص) از قول خداوند متعال به موسی نقل می‌کند:‌ ای موسی! آراستگان، خود را به هیچ زیوری نیاراستند که مانند زهد درنظرم زیبا‌ آید.
 این عبارت بیانگر آن است که نزد پروردگار عالم، چیزی به جز زهد، به انسان زیبایی و آراستگی عطا نمی‌کند. اما یک سؤال؛ این زهد که اینگونه نزد پروردگار عالم نیکو و زیباست، چیست؟ این زهد چیست که امام‌علی(ع) درباره‌اش فرموده‌اند: کمیاب‌ترین پدیده‌ها و والاترین چیزی است که از آن یاد می‌شود؛ همگان آن‌را می‌ستایند ولی بیشتر مردم آن را رها می‌سازند.

این بار هم باید در بین این سخنان حیات‌بخش، جست‌و‌جو کنیم تا شاید نزدیک‌ترین معنا را باز نزد حضرتش بیابیم. ایشان زهد را چنین معنا می‌کنند:زهد در این جهان کاستن از دامنه آرزوها و سپاسگزاری در برابر نعمت‌ها و پارسایی از حرام‌هاست. (خطبه80).

کاستن آرزوها زمینه مناسبی است تا آدمی شکرگزار نعمت‌های الهی باشد و از حرام چشم‌ بپوشد. امام(ع) چنین زهدی را ثروت می‌نامند که در سایه آن آدمی از اسارت دنیا رهیده و در اندیشه سرایی جاودان و برقرار است. در فرازی دیگر امام، معیاری ارائه می‌دهند که براساس آن می‌توان زهد را دریافت: همه زهد، میان دو کلمه از قرآن قرار گرفته است. خدای تعالی می‌فرماید: «تا بر آنچه از دست‌تان می‌رود اندوهگین نباشید و به‌آنچه به دست‌تان می‌آید شادمانی نکنید». کسی که بر گذشته تأسف نخورد و بر آینده شادمان نباشد زهد را از دوسوی آن گرفته است. (حکمت431).

یعنی امور دنیایی طوری بر آدمی مسلط نشود که از دست دادنشان او را نا‌امید و اندوهگین کند و به‌دست آوردن آن آدمی را شادمان کند. به تعبیر دیگر، آدمی نه در گذشته زندگی کند و نه در رؤیای آینده باشد بلکه امروز را قدر بداند و تلاش‌اش در بهره‌گیری از امروز باشد. چنین رویکردی آدمی را در امور خویش به بصیرت می‌رساند، یعنی بهترین تصمیم در بهترین زمان. آری، به فرموده امام، روش مؤمن زهد است و تمام همتش دینداری و عزتش در قناعت و کوشش او برای آخرت.

 

 همشهری دو - پیام صدریه

۱۴ شهریور ۱۳۹۵ ۱۵:۲۳
تعداد بازدید : ۱,۹۶۵
کد خبر : ۳,۰۷۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.