پیوند عشق با گل/ گفت وگو با عباس بنی عامری، پرورش دهنده 800 نوع کاکتوس

پیوند عشق با گل/ گفت وگو با عباس بنی عامری، پرورش دهنده 800 نوع کاکتوس
هشت ساله بودم که علاقه زیادی به کاشت انواع گل پیدا کردم. در باغچه کوچک خانه مشغول بیل زدن باغچه می شدم، علف ها را هرس می کردم و از وجین کاری لذت می بردم. مسئولیت نگهداری باغچه کوچک خانه از همان سن کم به عهده من بود. ساعت های طولانی در باغچه مشغول می شدم و بهترین ساعت های عمرم را در کنار گل ها سپری می کردم.
*بنی عامری با مرور روزهای پیوند خوردن علاقه اش با گل های کاکتوس چنین گفت: بعد از این که بازنشسته شدم تصمیم گرفتم سرگرمی جدیدی برای خودم ایجاد کنم در آن زمان باغ های تولیدکننده کاکتوس انگشت شمار بودند و در باغ پدری ام در منطقه ورامین در محیطی به مساحت 3300 متر کارم را شروع کردم. کاکتوس ژمینو نخستین گونه ای بود که پیوند زدم. گل های قرمز رنگ زیبایی داشت که روح نواز بود.

 روییدن گل ها حسی عجیب را در وجود این باغبان تداعی می کرد. این حس را بارها و بارها در دوره کودکی در باغچه خانه تجربه کرده بود. نگاهش را به گلدان های دوخت، درونش غوغا بود. یکبار دیگر حس زنده شدن و تولد دوباره را نظاره کرده بود. تولد گل ها بود که او را زنده نگه می داشت. این باغبان در توصیف احساس دورنی اش نسبت به این گل ها ادامه می دهد: جذابیت مسحور شده در این گیاه انسان علاقه مند را تسخیر خود می کند. هنگامی که شاهد تولد گل ها هستم شوری در وجودم ریشه می دواند که توصیف کردنی نیست. کاکتوس برای من یک گل با ارزش و جلوه گر تمام زیبایی های طبیعت است. معمولاً انسان برای علایقی که دارد ارزش قائل است و سعی می کند تمام وجود و وقتش را صرف آن کند تا به رشد عالی برسد.

درس زندگی

 *به تولید کاکتوس علاقه زیادی داشتم با یکبار دیدن روش پیوند را به سرعت یاد می گرفتم.

پیوند را برای نخستین بار از یک مهندس آموختم و نشان دادن مسیر درست باعث هدایت و پیشرفت من شد. اکنون بیش از 500 نوع کاکتوس را پیوند زده ام. از دید من همه آنها زیبا هستند و بودن و ماندن در کنار کاکتوس ها زندگی پر از سرسختی را به انسان گوشزد می کند و مقاومت در برابر مشکلات را از آنها آموختم.» بنی عامری زیبا ترین نوع کاکتوس که برایش سرشار از جذابیت است و حس زندگی را برای او پررنگ تر جلوه می دهد، معرفی کرد و ادامه داد: کاکتوس جید که دارای گل های سبز و سفید است حس جوانی و جوان ماندن را در زندگی روزمره ام نمایان تر می کند. گل های رنگی دورویی را از فطرت انسان دور می سازد و باغبان مسیر سبز را از تولیداتش یاد می گیرد. رسیدن به ترقی و طی کردن مشکلات را در پس خارها و تیغ های کاکتوس فرا گرفتم و در طول این مسیر زیبا سختی های طاقت فرسایی را تجربه کرده ام.

 وی از زندگی با کاکتوس ها با سابقه بیش از سه دهه که در طول این مدت درس های گرانبهایی را یاد گرفته است، می گوید: عمری که در راه بقای این گیاهان صرف می شود باغبان را متوجه سختی ها نمی کند زیرا سرتا سر لذت و خوشی است. حتی مواقعی که خار به دستانم فرو می رود و مجبور هستم با مشقت و درد خار ها را از دستانم جدا کنم نیز برایم لذت بخش بوده و احساس هیچ گونه رنجش و ناراحتی نمی کنم.

 انسان هایی که با طبیعت سر و کار دارند و مدام در جست و جوی کاوشی جدید هستند به خوبی درک می کنند که روی آوردن به طبیعت و گل انسان را فارغ از هرگونه کار متفرقه ای می کند. رشد این گیاه امید به زندگی را در من افزایش می دهد عمری که در طبیعت و میان گل ها سپری شود بیهوده هدر نرفته است.

 رنج فراوان و رسیدن به آرزو

 تحمل رنج هاست که انسان را به سوی آرزوهایش پیش می برد. اشک ها و لبخندهای یک باغبان به پای گل هایش گواه از رنجی است که در راه قدکشیدن و رشد کردن گل ها کشیده است که هزاران حرف گفته و ناگفته را دردل باغبان به یادگار می گذارد. بنی عامری تولیدکننده انواع گل های کاکتوس سال های زیادی را صرف پرورش کاکتوس کرده و زحماتی را در این راه متحمل شده است که این گونه سختی هایش را توصیف می کند: سال ها پیش سرمای شدیدی تمام گل های باغ را دچار سرمازدگی کرد و به تدریج همه گونه هایی که پرورش داده بودم خشک شدند. اما با این اتفاق ناامید نشدم و دست از تلاش برنداشتم، دوباره تمام گونه ها را خریداری کردم و با رشد 800 نوع کاکتوس و زنده کردن گل های از دست رفته تولد دوباره ای یافتم.

سالیان سال است که زندگی و عمرم به این گل ها پیوند خورده است، اگر آنها باشند و رشد کنند من نیز هستم و به زندگی ادامه می دهم.

این باغبان بر خلاف همه انسان ها که آرزوهای بزرگشان رنگ و بوی دیگری دارد از آرزوهایش برای بقای این گونه گیاهی می گوید: آرزو دارم بزرگترین گلخانه کاکتوس را داشته باشم گل های فراوانی در آن تکثیر کنم اما تا به امروز در حد توانایی و به سهم خودم از این گونه های زیبا مراقبت کرده ام. اگر انسان خواهان رسیدن به جایگاه بالاباشد نباید به امید دیگران بماند و باید به تنهایی به دنبال هدف حرکت کند.

 

http://parscactus.samenblog.com/print/114.htm

۲۸ فروردین ۱۳۹۸ ۱۴:۰۵
شبکه خبر شبکه خبرر |
تعداد بازدید : ۴,۶۸۸
کد خبر : ۳,۰۷۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.