10 راه برای کاهش مصرف انرژی در خانه

10 راه برای کاهش مصرف انرژی در خانه
اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید، بسیاری از راهکارهایی که برای داشتن خانه‌ای با مصرف انرژی سالم توصیه می‌شود دیگر به‌کار شما نمی‌آید؛ برای مثال نمی‌توانید ماشین ظرف‌شویی با سطح انرژی بسیار پایین، باغچه‌ای با مصرف آب کم داشته باشید یا پنل‌های خورشیدی و دیگر انتصابات عجیب و غریب امروزی را در منزل استفاده کنید. پس با درنظر گرفتن تمام مشکلات و موانع موجود چگونه می‌توان با نوآوری، خانه‌ای سبز با مصرف کم انرژی داشت؟ 10 نکته ساده و کارآمد زیر به شما در این امر کمک می‌کند.
1. باغچه کوچکی برای پرورش مواد غذایی درست کنید

 

خبر خوب این‌که حتی اگر باغچه ندارید ولی باز هم می‌توانید با روش‌هایی ساده، مواد غذایی مورد نیاز خود را در منزل پرورش بدهید. تا زمانی‌که خانه دارای بالکن باشد یا پنجره‌هایی آفتاب‌گیر داشته باشد یا حتی دیواری داشته باشد که روزانه 6 تا 8 ساعت آفتاب بر آن می‌تابد، می‌توانید باغبانی خوبی به‌راه بی‌اندازید. می‌توانید از فناوری‌های جدید نظیر باغبانی عمودی (سیستم یوریبو یا وولی پاکت) و سیستم‌های آبیاری مدرن و نیز نورافشانی‌های مصنوعی که با زمان‌سنج کار می‌کنند استفاده کنید و باغچه خود را تقویت کنید. اگر به‌دنبال راه‌هایی ساده‌تر هستید، می‌توانید از باغچه‌های از پیش آماده، که برخی شرکت‌ها تولید می‌کنند بهره ببرید و خودتان به‌راحتی قطعات آن‌ها را در منزل روی هم سوار کنید و در آن‌ها محصولاتی مانند قارچ خانگی یا دیگر محصولات قابل پرورش در منزل را کشت کنید. تنگ‌های ماهی که مخصوص پرورش گیاهان هستند نیز می‌تواند گزینه خوبی برای باغبانی در منزل باشد.

 

 10 راه برای کاهش مصرف انرژی در خانه

 

2. یک دستگاه تنظیم گرمایش (ترموستات) هوشمند تهیه کنید

 

این نوع دستگاه‌ها ابزار فوق‌العاده‌ای برای تنظیم گرما، کاهش هدردهی انرژی و نیز کاهش میزان قبض‌ها است. در واقع، با کاهش حتی روزانه یک درصد دما، می‌توانید میزان پرداختی قبض‌های خود را تا حد زیادی کاهش بدهید. مغازه‌های ابزارآلات یا وسایل ساختمانی، انواع گوناگونی از دستگاه تنظیم دما را دارند. برخی از این دستگاه‌ها دارای سیستم وایفای (اینترنت بیسیم) هستند و می‌توان از طریق تلفن همراه هوشمند به‌راحتی آن‌ها را کنترل کرد و دمای منزل را تنظیم نمود.

 

 10 راه برای کاهش مصرف انرژی در خانه

 

3. از رنگ سبز استفاده کنید

 

دیوارهای‌تان می‌تواند به رنگ سبز باشد، حتی اگر قبلا صورتی بوده است! اگر می‌خواهید از رنگ‌های سنتتیک (ترکیبی) استفاده کنید بهتر است از رنگ‌هایی استفاده کنید که میزان تولید گاز در آن‌ها صفر یا بسیار کم است. برخی از شرکت‌ها، رنگ‌های قابل بازیافت تولید می‌کنند؛ شرکت‌های نظیر بومرنگ، ادعا می‌کنند که رنگ‌های تولیدی آن‌ها، 4 برابر رنگ‌های دیگر گاز گل‌خانه‌ای کمتری تولید می‌کنند. اما در هر حال به‌یاد داشته باشید که هر نوع رنگی که استفاده کنید باز هم عاری از مواد شیمیایی آسیب‌زا نیست. 

 

 10 راه برای کاهش مصرف انرژی در خانه

 

4. خودتان کود آلی تهیه کنید.

 

دارندگان ساختمان‌های بدون باغچه می‌توانند با استفاده از فناوری‌های جدید، خودشان باغچه‌ای با کود آلی درست کنند. در مکان‌های کوچک، بهترین گزینه، ایجاد باغچه‌هایی است که کود آن‌ها با استفاده از کرم‌های خاص تولید می‌گردد (Vermicomposting). با جستجو در اینترنت می‌توانید اطلاعات خوبی در مورد چگونگی کارکرد این روش به‌دست بی‌آورید. راه دیگر بوکاشی (bokashi) است که در آن از میکروب‌ها برای تجزیه پسماندهای غذایی به‌منظور تولید کود استفاده می‌شود؛ این روش بدون بو و آلودگی است. با یک  دستگاه بوکاشی، می‌توانید از پسماند استخوان، گوشت، ماهی و مرغ هم کود تهیه کنید. در آپارتمان، می‌توان از این خاک‌ها و کودهای به‌دست آمده برای باغبانی خانگی استفاده کرد یا آن‌ها در اختیار دوستانی که باغچه دارند قرار داد. حتی می‌توانید آن‌را به مدارس، انجمن‌های ساخت فضای سبز یا مزارع اهدا کنید.

 

 10 راه برای کاهش مصرف انرژی در خانه

 

5. از اتصالات مخصوص به صرفه‌جویی در آب استفاده کنید

 

زندگی آپارتمانی ما را بر آن می‌دارد که از تجهیزات مخصوص صرفه‌جویی در آب استفاده کنیم. گاهی اوقات برخی تعمیرات و بازسازی‌های جزئی در لوله‌ها و شیرآلات خانه می‌تواند از هدر رفتن میزان زیادی آب جلوگیری کند. برای مثال برای تعمییر شیری که چکه می‌کند فقط کافی است که واشر کهنه آن‌را تعویض کنید و با همین کار ساده، می‌توانید به‌طور هفتگی از هدر رفتن 530 لیتر آب جلوگیری کنید. توصیه دیگری که به شما داریم استفاده از دوش‌های کم‌مصرف و پرفشار است. در یک حمام 10 دقیقه‌ای، بیشتر از 190 لیتر آب مصرف می‌شود و با تعویض دوش می‌توان این میزان را تا حد زیادی کاهش داد و حتی به نصف رساند.

اگر صاحبخانه قبول نمی‌کند که سیفون و شیرآلات کهنه را با نوع کم‌مصرف آن جایگزین کند، خودتان با کمی تحقیق در بازار می‌توانید شیر‌آلات ارزان و کم‌مصرف پیدا کنید.

 10 راه برای کاهش مصرف انرژی در خانه

 

6. آپارتمان را عایق‌بندی کنید

 

تمام آن سوراخ‌های کوچکی که هوا از آن‌ها خارج می‌شود و خانه را از محیطی دنج و گرم خارج می‌سازد را کاملا بپوشانید. یک راه ساده، عود روشن کنید و آن‌را در کنار لبه پنجره، در، اتصالات برق یا تمام بخش‌هایی که خودتان فکر می‌کنید، بگیرید. اگر سوراخی در آن‌جا باشد و هوای منزل خارج شود، پس هوای سرد بیرون هم به داخل می‌آید درنتیجه دود صاف و مستقیم عود حالتی موجوار به‌خود می‌گیرد. پس از شناسایی نقاط نشت هوا، آن‌ها را با مصالحی مناسب، عایق‌بندی کنید.

 10 راه برای کاهش مصرف انرژی در خانه

 

7. وسایل خانه را با دقت و مطابق با نمودار مصرف انرژی انتخاب کنید

 

از وسایلی استفاده کنید که بر اساس فرایند انرژی سبز و با موادی طبیعی تهیه میشوند. تا حد امکان از وسایل چوبی استفاده کنید و در غیر این‌صورت از پلاستیک‌ها یا فلزهای قابل بازیافت استفاده کنید.

هم‌چنین می‌توانید لوازم و وسایل کهنه را بازسازی کنید و آن‌ها را تزیین کنید و دوباره استفاده کنید. وسایل دست دوم غالبا مواد سمی کمتری دارند زیرا مقدار زیادی از گازهای سمی مواد تشکیل دهنده آن‌ها از بین رفته است.

 10 راه برای کاهش مصرف انرژی در خانه

 

8. از تشک‌های ارگانیک استفاده کنید

 

به‌طور میانگین، یک سوم زندگی خود را در تخت‌خواب می‌گذرانیم! متاسفانه اغلب تشک‌های قدیمی از مواد شیمیایی ضد آتش‌سوزی و نیز مواد غیر ارگانیک و سمی تشکیل شده‌اند. برای این‌که خیال‌تان راحت باشد که تمام مدتی که خواب هستید، بدن خود را در مواجهه با مواد شیمیایی سمی قرار نداده‌اید، از تشک‌های پنبه‌ای ارگانیک، تمام پشم یا تهیه شده از لاتکس طبیعی (از درختان لاستیک تهیه می‌شود) استفاده کنید. این امر در مورد ملحفه‌ها هم صدق می‌کند! به یاد داشته باشید که ملحفه‌ها هم باید ارگانیک باشند.

 10 راه برای کاهش مصرف انرژی در خانه

9. از انرژی سبز استفاده کنید

سعی کنید از انرژی سبز استفاده کنید. با شرکت‌هایی تماس بگیرید که می‌توانند منابع انرژی منزل شما را با انرژی پاک جایگزین کنند. برای مثال می‌توان از انرژی الکتریسیته سبز نام برد که به‌طور مستقیم از انرژی باد یا آب تهیه می‌شود و به منازل آورده می‌شود.

10 راه برای کاهش مصرف انرژی در خانه 

10. هر کاری با گام اول آغاز می‌شود

 

توصیه‌ها و نظراتی که در بالا ذکر شد، تنها اول کار است! راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها میزان صرف انرژی را در منزل خود کاهش بدهید. لازم نیست که پول زیادی خرج کنید و تجهیزات خاص و گران قیمت خریداری کنید. فقط کافی است که در انتخاب وسایل منزل دقت داشته باشید؛ بدانید که کدام وسایل را با وسایلی دیگر جایگزین کنید؛ کدام یک را تعمییر و کدام یک را تعویض کنید؛ یا این‌که روش به‌کارگیری کدام وسایل را به‌طور کل تغییر بدهید. به یاد داشته باشید که گاهی با یک اقدام کوچک می‌توانید بیشترین سود را ببرید!

 

 http://www.parsegard.com/greenliving/

۷ شهریور ۱۳۹۵ ۱۴:۴۴
تعداد بازدید : ۵۷۲
کد خبر : ۲,۹۲۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.