گاهی هم مقتدر

گاهی هم مقتدر
ما متدینین تا به حال عادت کرده‌ایم امام مظلوم را دوست داشته باشیم و برای او گریه کنیم وجان بر کف باشیم اما در ادامه راه بندگی، باید آرام‌آرام آماده شویم برای امامی بدون صفت مظلومیت جهاد کنیم و حاضر باشیم برای چنین شخصی جان بدهیم.
البته هر که مظلوم نبود لزوما اینگونه نیست که ظالم باشد؛ چرا که امام، ظالم نمی‌شود. امام در یک زمان مظلوم و زمانی دیگر مقتدر است و در این میان آنها که در آستانه ظهورهستند باید برای امامی مقتدر جهاد و تلاش کنند. اصلا کسی که ظرفیت اقتدار و شمشیرزدن امامش را ندارد و نمی‌تواند ببیند که امامش بر همه چیز مسلط است، آماده ظهور حضرت نیست؛ چرا که او بد عادت شده است و تنها برای امامی که مظلوم است می‌گرید و برای او جان بر کف است. بنابراین یکی از وظایف مهم منتظران در آستانه ظهور این است که این معرفت، ظرفیت وکشش را در خود ایجاد کنند که بتوانند از این پس یک امام مقتدر که شمشیر به‌دست علیه دشمنان است را ببینند.

به‌عنوان مثال در اوایل اسلام، پیامبرگرامی اسلام در بازار شتری به 400 دینار خریدند، پول را به شتربان دادند و شتر‌بان پول را گرفت و چرخی زد وگفت: هان بله بفرمایید.آقا فرمود پول را دادم شتر را بده. شتربان گفت: سندتان؟ گفت: شاهد دارید؟ شما گفتید مومن در تجارت باید سند یا شاهد داشته باشد. همان موقع 2 نفر از اصحاب پیامبر رسیدند، پیامبر جریان را به آنها گفت. این دونفر گفتند شتربان راست می‌گوید، پیامبر شما که سندی نداری؛ اتفاقا امیرالمومنین علی بن ابی طالب(علیه‌السلام) از راه رسیدند. آقا جریان را به ایشان فرمودند. سپس حضرت علی(ع) سه مرتبه فرمودند: یا شتر یا پول را به حضرت بده و بعد از سه دفعه علی(ع) شمشیر را درآوردند وگردن آن شترفروش را زدند.

سر که افتاد دستش از بند شتر آزاد شد، امام علی(ع) فرمودند یارسول‌الله این شتر مال شماست و بعد امیرالمومنین توضیح دادند که ما شما را امین وحی الهی می‌دانیم. کسی که به شما بگوید دروغ می‌گویید یعنی مرتد شده و حکمش مرگ است. آری بد نیست که گاهی گوشه‌هایی از جلوه‌های اقتدار اهل‌بیت(ع) را هم ببینیم تا مگر تلنگری شود برای زدودن زنگار غفلت از فکر و ذهنمان؛ فکر و ذهنی که شاید فقط به‌دنبال امامی مظلوم می‌گردد برای گریه کردن.

 

 همشهری دو - حجت‌الاسلام قاسم سوری

منبع:

 http://www.hamshahrionline.ir/details/344086/Lifeskills/tips

۲ شهریور ۱۳۹۵ ۱۴:۲۰
تعداد بازدید : ۲,۲۳۸
کد خبر : ۲,۸۴۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.