بداخلاقی خنده‌دار

بداخلاقی خنده‌دار
هیچ‌چیز بهتر از تعادل نیست؛ هیچ‌چیز.
حتما دیده‌اید بعضی آدم‌ها یک روز خوب خوب هستند و یک روز بد بد، من که بسیار دیده‌ام یا اقلا اگر بخواهم متعادل و منصف باشم باید بگویم از این دست آدم‌ها کم ندیده‌ام. یکی از این مدل آدم‌ها، دوست بسیار نزدیک من است. هر روز سر کار همدیگر را می‌بینیم، با هم توی یک اتاق می‌نشینیم کار می‌کنیم، با هم غذا می‌خوریم و با هم می‌رویم تا سر خیابان و بعد از هم جدا می‌شویم که برویم خانه. دوست عزیزم بعضی روزها عالی است؛ مهربان و دوست‌داشتنی و صمیمی. می‌گوید، می‌خندد، حرف می‌زند و شوخی می‌کند اما یک روزهایی هم انگار تصمیم می‌گیرد آدم سنگین‌تری باشد. صبح به زور جواب سلام آدم را می‌دهد، حرف نمی‌زند، موقع ناهار از غذای شرکت نمی‌خورد و عصر موقع رفتن به خانه بهانه‌ای جور می‌کند و می‌گوید: «تو برو، امروز کمی کارم بیشتره». بگذریم که در چنین روزهایی فقط همین تغییر را می‌بینم که به جای چک کردن کانال‌های تلگرامش بیشتر مشغول چک کردن صفحات خبری می‌شود و شاید این همان کار مهمش باشد.

گاهی که حالش خوب می‌شود به او می‌گویم: «چرا بعضی روزها اینقدر به هم ریخته‌ای؟» بعد بدون آنکه به چهره‌ام نگاه کند، می‌گوید: «باید سعی کنی آدم‌ها را همانگونه که هستند بپذیری. اینطور نباید باشد که کسی را مدام به یک شکل بپسندی. آدم‌ها تغییر می‌کنند». آدم‌ها البته تغییر می‌کنند اما تغییر گاهی اتفاق می‌افتد نه اینکه یک آدمی یک روز خوب باشد و یک روز بد!

چند روز قبل وقتی موقع ناهار، حسن آقا نظافتچی شرکت خواست برایش غذایش را گرم کند، پرخاشگرانه گفت: «به غذای من دست نزن»، همین. اما من فکر می‌کنم همین جمله پرخاشگرانه می‌تواند قلب حسن‌آقا را برنجاند. اگر حسن‌آقا رنجیده باشد و خیال کند در شرکت ما یک کارگر بیشتر نیست چکار باید کرد یا مثلا چند هفته قبل، دوستم درحالی‌که باز «توی قیافه» بود یکی از بچه‌های آبدارخانه را با صدای بلند فراخواند و بعد سفارش چایی داد. وقتی گفتم: «زشته. بلندشو برای خودت چایی بریز». جوابم را نداد و خودش را مشغول کار نشان داد. این هم از آن رفتارهایی است که در زمان حال بدش با آن مواجه می‌شویم. اما وقتی خواستم از طرف همکارم از حسن‌آقا و بچه‌های آبدارخانه عذرخواهی کنم، آنها خیلی خونسرد و با خنده گفتند: «جدی نگیرش. برای ما بیشتر جذابه تا ناراحت‌کننده». به دوستم نگاه می‌کنم و می‌بینم چقدر خنده‌دار، بداخلاق نامتعادل است.

 

  همشهری دو - محمود قلی‌پور

۲ شهریور ۱۳۹۵ ۱۴:۱۶
تعداد بازدید : ۲,۲۷۳
کد خبر : ۲,۸۴۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.