چند نفس عمیق در دل روستاهای پلکانی ایران زمین! + تصاویر

چند نفس عمیق در دل روستاهای پلکانی ایران زمین! + تصاویر
روستاهای پلکانی یکی از جاذبه های طبیعی ایران زمین هستند که هرسال بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را به سمت خود می‌کشانند.
به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ بسیاری با نام روستاهای پلکانی آشنا هستند. «ماسوله» و «ابیانه» از جمله این نوع روستاهاست. شاید اگر کمی دقت کنید تنها این دو مدل روستا نیستند که مورد توجه گردشگران قرار گرفتند؛ بلکه در کشور پهناورمان از این دست جاذبه‌های طبیعی دیده می‌شود. 

روستاهایی که همگی در دامنه کوه‌ها خود را نمایان کرده‌اند و زیبایی‌های کوهستانی به آنها رنگ و لعابی داده است که از رفتن و زندگی کردن در آنجا لذت می برید. جذابیت‌های این روستاها به حدی است که هر گردشگری را محو تماشای خود کرده و آنها را به سمت روستاهای پلکانی کشانده است.  


ساعتی نفس راحت بکشید در روستاهای پلکانی!

 

«بوژان» یکی از روستاهای نیشابور، دارای آب و هوایی خاص و زیبایی‌هایی منحصر‌به‌فرد است. این روستا لقب «مروارید گردشگری» را به خود اختصاص داده. آبشار بسیار زیبا و رودخانه‌ای که حواشی آن را باغ‌های میوه پوشانده و چشم‌اندازی رویایی را برای گردشگران رقم زده است. رشته کوه‌های بینالود با انواع گل‌های دارویی و صنعتی توانسته رونق خوبی برای گردشگری نیشابور باشد.  ساعتی نفس راحت بکشید در روستاهای پلکانی!

 

«اشتبین» روستایی که در حاشیه سواحل ارس و باز در دل کوه‌های سربه فلک کشیده یاقوتی سبز قرار گرفته است. آسمان آبی، رود و جنگل وحتی مارال‌ها همگی باعث شده‌اند تا اشتبین به روستای شگفت ایران مشهور شود. ‌روستایی که قدمتش به زمان شاه طهماسب صفوی بر می‌گردد. تولید ابریشم در این روستا از قدیم رونق بسیاری داشته است. 


ساعتی نفس راحت بکشید در روستاهای پلکانی!

 

«پالنگان» روستایی در 45 کیلومتری شهر کامیاران و ابتدای اورامان کردستان است. روستایی با چشمه‌های پر آب و دره زیبای تنگیور در فاصله 800 متری آن که همگی جلوه خاصی به روستا بخشیده است. تابستان گرم و معتدل پالنگان، قلعه زیبا و تاریخی آن و چشمه‌های دائمی آب معدنی و آبشارهای پلکانی این روستا از جاذبه‌های گردشگری آن به حساب می‌آیند. 


ساعتی نفس راحت بکشید در روستاهای پلکانی!

 

«اورامان» تخت کردستان، روستایی که همه ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران خارجی و داخلی زیادی است. اورامان در دل رشته کوه‌های زاگرس و ابتدای حوضه آبریز یکی از بزرگ‌ترین رودخانه‌های کردستان که در 65 کیلومتری مریوان و 170 کیلومتری قرار دارد. این روستا با معماری ویژه و آوازه‌ای جهانی در میان جاده‌های پرپیچ و خم قرار دارد. «اورامان تخت» یعنی مرکز سلطنت که در گذشته مرکز حکومت اورامی‌ها بوده است. ساعتی نفس راحت بکشید در روستاهای پلکانی!

 

«کنگ»، روستایی با چشم‌اندازهای کوهستانی زیبا و چشمه‌های روان که در دامنه کوه‌های بینالود قرار گرفته است. «کنگ» در لغت به معنای پرنده‌ای قوی پنجه یا دژی مستحکم است. این روستا در 19 کیلومتری غرب طرقبه و 29 کیلومتری مشهد قرار دارد و ماسوله‌ای دیگر را از دوران قبل از اسلام به جا گذاشته اند. کنگ از روستاهای سرسبز و پرباغی است که بسیار مورد توجه مردمان مشهد بخصوص طرقبه قرار گرفته است. مسجد و تکیه 150 ساله‌ای که در این روستا قرار دارد، از دیگر بناهای کهن این روستا است.  


ساعتی نفس راحت بکشید در روستاهای پلکانی!

 

اسفیدان یا اسپیدان روستایی توریستی در خراسان شمالی از توابع شهرستان بجنورد با آب و هوایی خوش که یکی از روستاهای بزرگ این استان به حساب می‌آید و چیزی حدود هشت قرن قدمت دارد.  زیارتگاه امامزاده «محمدباقر» و بافت کهن روستا نشانگر قدمت تاریخی آن است و نماد این روستا درختان صندل با قطر تنه حدود 65 /2 متر است. این روستا از جنوب غربی به کوه آق‌قیه و از شمال غربی به کوه اسب محدود می‏شود. اسپیدان با بافت ‌قدیمی و پلکانی زیبا، در میان دره‌ای سرسبز واقع شده و زیبایی مسحور‌کننده‌اش را به رخ حاضران می‌کشاند.  


ساعتی نفس راحت بکشید در روستاهای پلکانی!

 

هجیج روستایی که در دل دامنه‌های کوه با گیاهان خودرو، گل‌های رنگارنگ و درختان سر به فلک کشیده‌اش هر گردشگری را به سمت خود می‌کشاند. هجیج در استان کرمانشاه قرار دارد. این روستا از جمله پرجاذبه‌ترین نقاط استان و از مناطق دیدنی اورامانات است و در 25 کیلومتری شهرستان پاوه قرار دارد. خانه‌های هجیج همگی از سنگ و به صورت خشکه چین و پلکانی ساخته شده و به دلیل کمبود جا ساختار این روستا این‌گونه است. چشمه بل که آب آن به رودخانه سیروان می‌ریزد، از جاذبه‌های ‌آن است و آب این چشمه در هیچ فصلی از سال کم نمی‌شود و از بهترین آب معدنی‌های جهان به حساب می‌آید.  

رویین روستایی است که دارای ،کوچه‌های پیچ در پیچ، بافت قدیمی خانه‌ها و شیب کوچه به کوچه نظر که هر تازه واردی را در این روستا به خود جلب می‌کند. این روستای پلکانی در 24 کیلومتری شمال اسفراین و 52 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد در یکی از دره‌های دامنه جنوبی کوه آلاداغ که به روستای شکوفه‌های سیب شهرت دارد. در ارتفاع قرار گرفتن این روستا و همچنین عبور رودخانه‌ای که از آن می‌گذرد، سبب شده روستای زیبای اسفراین به رویین نام بگیرد. 

این نوع روستاها بسیار در کشورمان دیده می شود که کمتر کسی به آنن توجه کرده. گاهی خیلی ها فکر می کنند، ماسوله تنها مکان طبیعی دیدنی است؛ غافل از اینکه روستاهایی زیباتر و قدیمی تر از ماسوله هم موجود است که می توان ساعتی از این مکانها دیدن کرد.  

 

منبع:

 http://www.yjc.ir/fa/news/5734105


۲۴ مرداد ۱۳۹۵ ۰۹:۳۱
تعداد بازدید : ۲,۵۴۳
کد خبر : ۲,۶۹۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.