عیب رندان مکن

عیب رندان مکن
گاهی اوقات عیب‌جویی در خانواده بسیار دیده می‌شود.
این عیب‌جویی‌ها یک نوع بیماری است که خیلی زود باید درمان شود. بنابراین برای درمان این بیماری باید عوامل به‌وجودآورنده آن را تشخیص داد و برطرف کرد. خوب است که این عوامل را باهم مرور کنیم.

یکی از عوامل عیب‌جویی، دشمنی است. آدم‌ها با کسی که دشمنی دارند عیبش را پیدا می‌کنند. فرض کنید خانمی را که از مادرشوهرش بدی دیده است و میان آنها دشمنی ایجاد شده؛ از آن به بعد او فقط دنبال این است که عیب مادرشوهر را پیدا کند.

عامل دیگر، حسادت است؛ مثلا شخصی می‌بیند که خانواده برای یکی از دامادهایشان فلان شرایط را ایجاد کرده‌اند ولی برای داماد دیگر، آن امتیازات را قائل نشده‌اند. اینجاست که حسادت آدم گل می‌کند و شروع می‌کند عیب آن داماد اول را دنبال کردن. یکی از عوامل دیگر، انتقامجویی است. آدم‌هایی که انتقامجو هستند، عیب‌جویی نیز می‌کنند چرا که یکی از راه‌های انتقام این است که در زندگی خانوادگی عیب‌ها را شناسایی و آنها را مدام برجسته کنند.

عامل دیگر، خودستایی است. آدم‌‌هایی که دائما دنبال تعریف از خودشان هستند عیب‌جویی از دیگران را دوست دارند و دنبال می‌کنند، درحالی‌که امام‌علی(ع) در این‌باره می‌فرمایند: «هرکس دقت کند روی عیب‌های خودش، از عیب دیگران راحت می‌شود.»

همچنین یکی از دلایل عیب‌جویی، جلب محبت دیگران است. برخی‌ها خلأ محبتی و عاطفی دارند و برای آنکه دل دیگران را به سمت خودشان جلب کنند، عیب دیگران را رو می‌کنند تا دیگران به آنها بیشتر توجه کنند.

نتیجه این عیب‌جویی‌ها این می‌شود که قلب افراد مکدر می‌شود، مهر و علاقه‌شان نسبت به هم رفته‌رفته کم شده و نسبت به زندگی، خانه‌داری و همسرداری دلسرد می‌شوند. اینها عوامل عیب‌جویی است و باید خیلی مراقب باشیم. این صفت از صفات بسیار زشت است. انسان نباید دنبال اشکالات مردم باشد تا جایی که امام‌صادق(ع) فرمودند: «دورترین حالات انسان از خدا این است که با کسی طرح دوستی بریزد و لغزش‌های او را به‌خاطر بسپارد تا روزی او را رسوا سازد».

 

  همشهری دو - دکترامیر حسین بانکی‌پورفرد

۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ۱۲:۱۵
تعداد بازدید : ۲,۲۹۰
کد خبر : ۲,۶۴۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.