آشنایی با درختچه های بالا رونده

آشنایی با درختچه های بالا رونده
پیچ گلیسین » گیاهی بالا رونده ،از پرکاربردترین درختان فضای سبز برای ساختن آلاچیق ها و سایبان ها به شمار می رود .از محبوب ترین درختان زینتی باغ و خانه ها است .برگ ها دارای 13 - 7 برگچه به طول 3.5 تا 7.5 سانتیمتر می‌باشد.
نسترن (گل سرخ وحشی ) » از گونه‌های وحشی رز می باشد.گونه های بسیاری از آن در جنگلهای شمال، منطقه ارسباران و ارتفاعات فوقانی مناطق دیگر ایران به صورت خودرو یافت می شود.برگ ها پنجه‌ای و برگ ریز است. گل‌های آن ریز هستند که به رنگ‌های صورتی، سفید، قرمز و گاهی زرد از اردیبهشت تا تیر یافت می‌شوند. بوی آن‌ها ملایم و مطبوع است.کاشت این گیاه آسان است و در اکثر خاکها به غیر از خاکهای مرطوب و اسیدی رشد می‌کند.در خیابان ها و پارکها ، گونه‌های رونده و زیبای نسترن با آویزان شدن از حصارها ، داربستها و دیوارها مناظز زیبایی را به وجود می‌آورد. در محل آفتابی به خوبی رشد می کند . به سرما مقاوم است، نیاز به هرس دارد که بلافاصله بعد از گل دادن صورت می‌گیرد.

 

 

 
پیچ امین الدوله » از گیاهان بالارونده همیشه سبز ، خزنده و پیچنده با گلهای زیبا و معطراست. در بیشتر منازل قدیمی برای پوشش آلاچیق ، چَپَر ، داربست های چوبی از آن استفاده میکرند.این گیاه رشد سریعی داشته و سطح وسیعی را می‌پوشاند برای کاشت در بالای دیوارهای سنگی و کنار نرده‌ها و داربستها بسیار مناسب است. به طوری که با آویزان شدن از آنها منظره‌ای زیبا به وجود می‌آورد.برگ ها همیشه سبز ، تخم مرغی، گل ها بسیار معطر است ابتدا به رنگ سفید و بتدریج به رنگ زرد در می‌آید. بعضی از گونه ها داری گلهای صورتی و زرد رنگ می باشند.در نور کامل ، نیم سایه و سایه کامل و در تمام خاکها به خوبی رشد می‌کند. مقاوم به سرما است. شاخه‌های قدیمی گل دهنده بلافاصله بعد از گل دادن و یا در زمستان باید هرس شوند.

 

 

 
کلماتیس » گیاهی رونده و خزنده برای پوشاندن نرده ­های باغ­ها یا استفاده در آلاچیق‌ها و هرجاییکه بخواهند منظره سبز و همراه با گل ایجاد کنند از این گیاه استفاده می­کنند.برگ ها به صورت پنجه‌ای است.گل ها ارغوانی یا قرمز مایل به ارغوانی می‌باشد.رنگ آبی، بنفش و صورتی در اندازه ­های کوچک و بزرگ کلماتیس باعث شده که آن را به منظورهای مختلف استفاده کنند.این گیاه از اوایل اردیبهشت ماه تازمان سرما به حالت گلدار دیده می ­شود. کلماتیس برای فضای آزاد که خواهان گل­هایی با دوره طولانی گل ­دهی باشد مناسب است.گیاهی است بسیار مقاوم و باید به طریقی کاشته شود که قسمتهای هوایی در نور کامل قرار گرفته و ریشه‌ها خنک نگه داشته شود.برای خنک نگه داشتن خاک بهتر است گیاه را در سایه یک بوته کوچک کاشت.

 

 

 
پیچ اناری » از گیاهان رونده با سرعت رشد نسبتاً زیاد محسوب می شود که ساقه های آن توسط ریشه های هوایی به دیگر اجسام می چسبند و خود را بالا می کشند.گیاهی چند ساله و خزان کننده است .برگها چرمی ، مرکب از 7 تا 9 برگچه تخم مرغی شکل ، دندانه دار و براق است.گل ها شیپوری به رنگ نارنجی ،قرمز و زرد است . فصل گلدهی از اواخر بهار تا پاییز است ، برخی حتی تا فرا رسیدن سرمای اول زمستان به گلدهی خود ادامه می دهند.نور کامل خورشید برای تکمیل رشد و ایجاد گلها ضروری است.

 

 
پیچ گلیسین » گیاهی بالا رونده ،از پرکاربردترین درختان فضای سبز برای ساختن آلاچیق ها و سایبان ها به شمار می رود .از محبوب ترین درختان زینتی باغ و خانه ها است . برگ ها دارای 13 - 7 برگچه به طول 3.5 تا 7.5 سانتیمتر می‌باشد. گل ها به صورت مجتمع به رنگ آبی و بنفش می‌باشد و دارای عطر ملایمی است. گل دهی در اواسط بهار و اواسط تابستان می باشد. رشد سریعی داشته و در طی زمان گلدهی و در طول رشد نیاز به آب کافی و زهکشی مناسب دارد. اگر در نقاط آفتابی کاشته شود گلدهی بیشتر می‌شود و نیاز به هرس نیز دارد.

 

 

 

منبع:

 http://nargil.ir/Gardening-Tricks.aspx?id=20160802&cid=61984

۳ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۱۶
تعداد بازدید : ۴۳,۷۶۲
کد خبر : ۲,۵۰۰

نظرات بینندگان

محمد علی
۱۳۹۸/۰۵/۰۴
0
3
2

با سلام خدمت دوست عزیز،من می خواهم روی پشت بام داخل گلدان به عنوان سایه یه فضای سبز برای خودم فراهم کنم.لطفا کمکم کنید یکی از درختچه‌هایی که پوشش خوبی را دارند را انتخاب کنم،تشکر

پشتیبانی محتوا
۱۳۹۸/۰۵/۰۶
0
1
7

کامیس پاریس ،لاوسون ،شمشاد طلایی و توپی،یوکا ،زرشک زینتی ، به ژاپنی ،رز ،رز ماری،یاس هلندی ،از گیاهان یکساله و دوساله‌ای مثل تاج خروس،، داوودی، جعفری، ، خورشیدی، همیشه بهار، آهار، انواع شاه پسند و…. استفاده کنید.البته باید تلاش نماییدشرایط محیط رامتعادلتر نمایید(با ایجاد سایبان در تابستان وپوشش در زمستان)


فریما
۱۳۹۸/۱۲/۲۳
0
1
29

سلام.من دنبال ی گل رونده هستم ک زود رشد کنه.و ب سرماهم دوام داشته باشه!خیلی مهمه ک زود بزرگ شه.لطفا راهنمایی کنین


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.