استفاده از پساب استخر پرورش ماهی برای کاشت زعفران، ابتکار کارآفرین خنامانی

استفاده از پساب استخر پرورش ماهی برای کاشت زعفران، ابتکار کارآفرین خنامانی
گفت و گوی خانه خشتی با تنها مزرعه دار زعفران در خنامان رفسنجان
حسین محمدی کارآفرین منطقه خنامان رفسنجان توانسته است با استفاده از پساب استخر پرورش ماهی برای کاشت زعفران گامی مثبت درجهت رونق اقتصاد این منطقه بردارد.

به گزارش “خانه خشتی“، در ادامه معرفی صنایع کوچکی که در شهرستان رفسنجان کمکی هرچند کوچک را به اقتصاد کشور می کنند با کارآفرینی در منطقه خنامان این شهرستان آشنا شدیم که امسال برای اولین بار دست به کاشت زعفران و پرورش ماهی زده است.

حسین محمدی بازنشسته نیروی انتظامی که در طول خدمت دچار معلولیت شده و با این وجود معلولیتش نتوانسته است او را خانه نشین کند بلکه او مصمم تر کرده تا همچنان در جهت رونق زندگی اش گام بردارد.

او دو هکتار از زمین کشاورزی خود را به کاشت زعفران اختصاص داده است و به گفته ی خودش این مقدار بیشترین مساحت کشت زعفران در شهرستان است.

محمدی گفت که امسال برای اولین بار موفق به برداشت نزدیک به نیم کیلو زعفران شده است و امیدوار است که تا سه سال آینده این مقدار را به 2 کیلو برساند.

IMG_2692
این کارآفرین منطقه خنامان رفسنجان دست به ابتکار جالبی زده است، در کنار مزرعه زعفران خود استخر آبی با گنجایش 120 میلیون لیتر آب را برای پرورش ماهی احداث نموده است و از همین آب برای آبیاری مزرعه و حتی زمین های پسته خود استفاده می کند، به گفته خودش این کار موجب افزایش محصول او شده است، محمدی از سوی کارشناسان کشاورزی نیز بابت ابن ابتکار مورد تحسین قرار گرفته است.

این استخر 25 در 35 متری با عمق 4 متر ظرفیت پرورش 25 هزار قطعه ماهی را دارد اما فعلا به علت برخی مشکلات تنها 5 هزار قطعه ماهی قزل آلا در این استخر در حال پرورش هستند که دراسفندماه برداشت می شوند، آب استخر هر 8 روز یکبار تعویض می شود.

آقای محمدی فعلا با 7 ساعت آبی که خود مالک آن است ، آب استخر را تعویض می کند .

IMG_2682
محمدی کمی هم از گیاه زعفران و نحوه ی کاشت ان برایمان گفت : زعفران گیاهی است که در زمانی که آب برای کشاورزی ارزش چندانی ندارد، به آب نیاز دارد، آب دهی این گیاه از پاییز اغاز و تا پایان زمستان ادامه دارد و ازمهرماه شروع به جوانه زدن می کند.

وی برای این طرح چند منظوره نزدیک به 300 میلیون تومان سرمایه گذاری کرده است که خوب 80 میلیون آن را جهاد کشاورزی بصورت وام در اختیارش قرار داده و مابقی آن نیزاز سرمایه خودش بوده است.

هم اکنون نزدیک به 20 نفر در کاشت و برداشت زعفران و همچنین دو نفر برای پرورش ماهی مشغول بکار هستند.

محمدی گفت که در این راه همسر و فرزندش میلاد محمدی به او کمک کردند و تشکر ویژه ای از همسرش کرد که در کنار او بوده است، بیل به دست میگیرد و در مزرعه خودش کار می کند و این را افتخاری برای خود دانست.

فعالیت حسین محمدی به زعفران و ماهی ختم نمی شود بلکه او دو هکتار زمین پسته نیز دارد که با همین پساب استخر پرورش ماهی آن را آبیاری می کند.

IMG_2694

او ضمن تشکراز همکاری جهاد کشاورزی فسنجان گفت که نظر کارشناسان خبره جهاد کشاورزی و شیلات کمک رسان او بودند و همچنین اطلاعات بسیاری را از طریق اینترنت کسب کرده است، محمدی گفت: نزدیک به 500 جزوه در زمینه پرورش ماهی و کاشت زعفران جمع آوری کرده ام.

امتناع مردم منطقه خنامان از رونق اقتصادی این منطقه

برخلاف خیلی وقتها که گلایه مردم را به یک مسئول می بریم این بار آقای محمدی از مردم منطقه خنامان گلایه داشت.

محمدی به دنبال این است که طرح ورودی آب قنات خنامان به داخل استخر پرورش ماهی و پمپاژ آن به داخل مزارع کشاورزی اجرا شود اما با مخالفت کشاورزان منطقه رو به روست.

او گفت اگر مردم با این طرح موافقت میکردند میشد که به جای 2 نفر 6 نفر جوان سر کار بیایند و با تولید 20 تن ماهی در سال ماهی رفسنجان را تامین کرد.

محمدی گفت استخر ایزوگام شده است و این باعث میشود که قطره ای از آب ورودی به زمین نفوذ نکند، با این صحبتش میخواست این اطمینان را به کشاورزان بدهد که اگر اجازه ورود آب به این استخر را بدهند همان میزان آب ورودی را در خروجی دریافت خواهند کرد.

IMG_2684
او ادامه داد: تضمین می کنم که آب ماهی ضرری برای باغات نداشته باشد؛ این آب عین طلاست برای زمین های کشاورزی، در ضمن با این آب دیگر نیازی به کود دادن زمین های پسته در طول سال نیست.

محمدی حتی را این راهم گفت که حاضراست سالانه هزینه لایه روبی قنات منطقه را هم تامین کند.

او گفت: قصد دارم با فعالیت در این زمینه هم به اقتصاد کشورم کمک کنم و هم با سرمایه گذاری در این منطقه موجب رونق اقتصاد آن شوم، من می گویم دیگر قرار نباشد که کارگران از خنامان برای کار به کبوترخان بروند و در منطقه خودشان کار داشته باشند.متاسفانه عده ای فکر می کنند من تنها برای منافع خودم این کار را دنبال می کنم.

به گفته حسین محمدی چندی پیش طی بازدیدی که فرماندار و مسئول جهاد کشاورزی رفسنجان از این مزرعه و استخر داشتند قرار بر این شده است که شورا و دهیاری منطقه رضایت کشاورزان را جلب نمایند که تاکنون دراین زمینه اقدامی صورت نگرفته است.

IMG_2679

 

IMG_2672

IMG_2677

IMG_2669

 منبع:

http://www.khanehkheshti.com/54378/

۲۷ تیر ۱۳۹۵ ۱۲:۱۲
تعداد بازدید : ۱,۵۳۷
کد خبر : ۲,۲۰۹

نظرات بینندگان

Mitra Mozaffari
۱۳۹۸/۰۶/۱۶
0
0
1

باسلام ، زعفران آبیاری دائمی احتیاج نداره یکبار موقع کاشت ویکبار آبانماه باید آبیاری بشه والسلام


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.