پیش بینی اخلاق شما در سالمندی

پیش بینی اخلاق شما در سالمندی
اگر تنبل و کم حوصله اید در پیری وبال دیگران خواهید شد .اکنون تنبلی شما در حدی نیست که به انجام کارهای شخصی خود مبادرت نکنید بلکه تنها از کمک به دیگران ابا می کنید اما در سالخوردگی چه بخواهید و چه نخواهید خودتان را بلای زندگی دیگران خواهید کرد.

پیری دوره ای از زندگی است که خلقیات و عادات ما را بزرگ و برجسته کرده و کنترل آن را از دست ما خارج می کند. رفتارها و پندارهای نادرستی که در جوانی از دیگران مخفی می کنیم و از بروز آنها ترس و شرم داریم در دوران پیری ابراز خواهند شد. آن زمان ما دیگر قادر به کنترل خود نیستیم .اگر امروز فقط در محیط خانواده خلقیات درونی خود را نشان می دهیم ،در دوران پیری مرزی بین خانواده و بیرون قائل نخواهیم بود .

خلقیات ما در نوجوانی و جوانی مانند نهالی است که در خاک وجود ما ریشه دارد .اگر اخلاق بدی داریم می توانیم در جوانی آن را از ریشه درآوریم اما اگر اخلاق یا عادت بد ما به زندگی خود ادامه داد و ریشه های آن محکم شد درحالیکه با افزایش سن توان ما کم می شود ،بیرون کشیدن آن خلق بد یا عادت غلط در پیری محال است. عادات ما در سالمندی به درختی قوی می مانند که با ریشه هایی ضخیم و طویل در عمق وجود ما به نهایت استحکام می رسند. به همین جهت در نهج البلاغه آمده است که توبه بعد از شصت سالگی پذیرفته نمی شود .بلکه بعد از این سنین توبه عملا اتفاق نمی افتد چون تغییر رفتار عملا اتفاق نمی افتد .

اگر نسبت به نظافت وسواس دارید و سختگیری های شما برای رعایت نظافت بیش از حد معمول است ،در پیری تاب تحمل مهمان نخواهید داشت حتی اگر آن مهمان عزیز شما باشد .تعجب نکنید در پیری این وسواس به اوج خود می رسد حال آنکه توان شما برای نظافت کم می شود .در جوانی می توانید بیشتر از سایرین به خود زحمت بدهید تا به سطح دلخواه در نظافت برسید اما در پیری دیگر چنین توانی ندارید حال آنکه میل و حرص شما برای حفظ نظافت به یک مرض و یک تشنگی سیری ناپذیر تبدیل می شود. دوستی می گفت ما هیچ وقت داشتن یک مادر مهربان را درخانه حس نکردیم چون مادر ما فقط به فکر تمیزی خانه و اسباب خانه بود لذا ما همواره در اضطراب زندگی می کردیم بعد از ازدواج هم وقتی به خانه مادرمان می رفتیم باید تمام وقت توی حیاط می ماندیم .مادر ما در پیری گرفتار آلزایمر شد و احتیاج به مراقبت پیدا کرد.او هم اکنون شدیدا بیمار است و حتی از طبیعی ترین نظافتهای شخصی هم عاجز است .

این تصویر پیری زنی است که مهربانی و آرامش را فدای وسواس و عادت بد خود کرده است .باید ببینیم خلقیات بدمان چیست و چه تصویری از ما در دوران کهولت خواهد ساخت .


اگر شکاک هستید و نسبت به رفتارهای همسرتان دچار شک می شوید و او را می آزارید،هم اکنون می توانید از انجام رفتارهای غیر معقول خودداری کنید، اما در دوران کهولت، مرزی بین همسر و دیگران ،دوستان و غریبه ها تشخیص نخواهید داد .در این صورت ممکن است هریک از اطرافیانتان را به چیزی متهم کنید .بعید نیست چنانچه کسی به وسایلتان دست بزند به او تهمت بزنید

اگر تنبل و کم حوصله اید در پیری وبال دیگران خواهید شد .اکنون تنبلی شما در حدی نیست که به انجام کارهای شخصی خود مبادرت نکنید بلکه تنها از کمک به دیگران ابا می کنید اما در سالخوردگی چه بخواهید و چه نخواهید خودتان را بلای زندگی دیگران خواهید کرد .

اگر نسبت به مسائل مادی حریص هستید و یا صرفه جویی شما به مرزی رسیده که از بخل قابل تشخیص نیست در پیری یک خسیس غیر قابل تحمل خواهید شد . هم اکنون نسبت به پیرزن یا پیرمرد خصیصی که مالش را حتی صرف سلامت و آسایش خودش نمی کند چه احساسی دارید؟اگر به اصطلاح پول دوست هستید و مثلا از اطعام دیگران ترس دارید ،از احسان و انفاق پرهیز می کنید ،بدانید که خودتان هم یک پیر خصیص خواهید شد و همان حس را دیگران هم نسبت به شما تجربه خواهند کرد.


کسانی که در جوانی خیلی خودشان را در مضیقه قرار می دهند تا در آینده وضع خوبی داشته باشند ،چه بسا به همان وضع زندگی عادت می کنند و در آینده ایده آلشان هم دیگر تغییر رفتار نخواهند داد اینها در سالمندی تحمل ریخت و پاش دیگران را ندارند .

اگر از همسرتان زیاد انتقاد می کنید ،اگر عادت دارید زود ابراز نظر کنید ،یک سالمند غرغرو خواهید شد. اگر تحمل اعتقادات مخالف و سلیقه های متفاوت را ندارید با این گردش سریع روزگار، در دوران سالمندی تحمل نوه ها و جوانان نسل روز را نخواهید داشت .آنها قطعا با جوانی امروز شما خیلی فرق دارند .

 

روی خوب این سکه
 
کسانی در سالخوردگی مهربان و سخاوتمندند، که از جوانی این خلق و خو را در خود تقویت کرده باشند .آنها که همواره به خود سخت گرفته اند تا دیگران در آسایش باشند،سالخوردگان نازنین و محبوبی خواهند بود که در دوران پیری هم تکیه گاه دیگران و پر فایده اند .اینها اگر هم به مراقبت کسی احتیاج پیدا کنند ،با عزت نفس و کرامت، رفتار می کنند .چنین سالخوردگانی همیشه محبوب و بزرگ هستند.اینها اگر به پرستار احتیاج پیدا کنند ،پرستاران خود را امداد روحی و معنوی می رسانند.اینها طبیب پرستاران خود خواهند بود.

اگر به ملاحظه دیگران عادت کنیم ،اگر فداکاری و خوش بینی را تمرین کنیم ،اگر همیشه و هر کجا که هستیم برای دیگران سرمنشا خیر و رحمت باشیم در سالخوردگی ملکه اخلاق خواهیم بود .

چه بسا  یک لحظه زندگی با چنین سالمندانی برای اطرافیان حسرت باشد .

 


انسی نوش آبادی

بخش خانواده ایرانی تبیان

۱۶ شهریور ۱۳۹۹ ۱۴:۱۷
تعداد بازدید : ۱,۵۵۲
کد خبر : ۲,۰۴۰

نظرات بینندگان

sahba
۱۳۹۵/۰۴/۲۰
0
0
1

عالی بود

ف
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
0
0
0

بسیار جالب و واقعا دقیق من بایک سالمند رفت و آمد دارم و نوع رفتار و اخلاقش دقیقا نشان میدهد که در جوانی چگونه زیسته و واقعا درست گفتین که اگر کسی در جوانی هر اخلاقی داشت در پیری نمیتونه خودش عوض کنه.گاهی فکر میکنم کاش بتونم قبل از رسیدن به سالمندی اخلاقم درست کنم تا سالمندی بشم که دیگران از ارتباط با من خسته و رنجور نشن...موفق باشید


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.