قرنفل
قرنفل از گل‌های قدیمی و دوست‌‌داشتنی است که مناسب برای حاشیه‌کاری بوده و از خانواده میخک به حساب می‌آید.
به گل­‌های قرنفل، صورتی­‌ها (pinks) نیز می­‌گویند. آن‌ها متعلق به خانواده­‌ای از گیاهان هستند که گل میخک نیز جزئی از آن خانواده است و مشخصه­‌ی آنها عطر تندی است که هنگام شکوفا شدن گل­‌هایشان از خود ساطع می­‌کنند. ممکن است قرنفل­‌ها به عنوان گیاهان مقاوم یک ساله، دو ساله یا چند ساله وجود داشته باشند که بیشتر اوقات در حاشیه­‌ی راه­‌ها یا در گلدان­‌ها کاشته می­‌شوند. یک نگاه ساده به چگونگی پرورش این گیاه نشان می‌دهد که نگهداری و تطبیق‌­پذیری این گیاه گل دار جذاب، به راحتی صورت می­‌گیرد.

 

گیاه قرنفل

 

گیاه قرنفل همچنین به نام میخک شاعر (Dianthus barbatus)‌ نیز نامیده می­‌شود و عطر آن شبیه به دارچین یا ادویه­‌ی معطر میخک است. این گیاهان به طور معمول کوچک هستند و طول آنها بین 15 تا 45 سانتی­‌متر است. رنگ گل­‌های قرنفل اغلب صورتی، صورتی زرد، قرمز و سفید است. برگ­‌های این گیاه باریک است و به صورت پراکنده روی ساقه­‌های ضخیم، قرار گرفته‌­اند.
گیاه قرنفل تا سال 1971 دارای فصل گل‌دهی کوتاهی بود تا این که یک کشاورز پی برد که چگونه نوع بدون دانه­‌ی این گیاه را پرورش دهد و با این روش، دوره­‌ی گل­دهی گیاه را افزایش داد. انواع امروزی قرنفل­‌ها به طور معمول از اردیبهشت تا مهر ماه، گل­دهی می­‌کنند.

 

کاشت قرنفل

 

قرنفل­‌ها را در نور کامل، نیم سایه و یا در هر مکانی که این گیاهان حداقل 6 ساعت نور خورشید را دریافت خواهند کرد، بکارید. این گیاهان به کود و خاک خوب زه­ کشی شونده که دارای خاصیت قلیایی است، احتیاج دارند. برای کاشت گیاه صبر کنید که دوره­‌ی سرمازدگی بگذرد و سپس آن‌ها را در همان سطحی که قبلا در درون گلدان قرار داشته­‌اند و با فاصله­‌های 30 تا 45 سانتی­متری از هم بکارید. اطراف گیاهان را نیز با خاک نپوشانید.

 

در زمان آبیاری، به منظور خشک نگه داشتنن برگ­های گیاه، تنها قسمت پایین گیاه را آب دهید تا از ایجاد بیماری سفیدک گردی در برگ‌­ها جلوگیری شود.

 

چگونه از گیاه قرنفل مراقبت کنیم؟

 

روش های چگونگی مراقبت از این گیاه بسیار راحت و آسان است. هر زمان که گیاه خشک شد به آن آب دهید و هر 6 تا 8 هفته یکبار نیز کوددهی کنید. شما همچنین می‌­توانید در هنگام کاشت گیاه از کودهایی که به مرور آزاد می‌­شوند استفاده کنید تا از کوددهی به گیاه در طول زمان رشد خلاص شوید.
برخی از انواع قرنفل­‌ها خودرو هستند؛ بنابراین خارج کردن گل­‌های پژمرده شده و هرس کردن گیاه به منظور کم کردن گیاهان خودرو و ترغیب گیاه به گل­‌دهی مضاعف، امری ضروری است. انواع چند ساله­‌ی گیاه قرنفل عمر کوتاهی دارند و باید به وسیله­‌ی قطعه قطعه کردن ( بریدن از قسمت نوک گیاه و یا برشی از ساقه) تکثیر پیدا کنند.
بذرهای قرنفل در فروشگاه­‌های باغبانی به راحتی در دسترس هستند و شما می‌­توانید پیش از سپری شدن خطر سرمازدگی؛ کاشت و پرورش گیاه را به مدت 6 تا 8 هفته در داخل خانه انجام دهید.

 

انواع گل­ های قرنفل

 

تقریبا یک نوع از گیاه قرنفل برای هر فضا و منطقه‌­ای از باغ وجود دارد. نوع معمول یک ساله‌­ی این گیاه Dianthus chinensis یا قرنفل چینی است.
انواع چند ساله­‌ی قرنفل­‌ها شامل: (D. gratianopolitanus) ،(D. plumarius) و (D.armeria) است. برگ­ های همه­‌ی این گیاهان آبی خاکستری است و هر کدام تبدیل به رنگین کمانی از رنگ­‌ها می‌شوند.
(D. barbatus) معمول­‌ترین نوع قرنفل و گیاهی دو ساله است. این گیاه دارای گل‌­های دوتایی و تکی است و توانایی دوباره سبز شدن از بذر خود را دارا است.
(D. x allwoodii) بیشترین دوام را دارند و دوره­‌ی گل­‌دهی آنها حداقل تا 8 هفته ادامه دارد. گل­‌های این نوع از قرنفل­‌ها به ظور معمول دوتایی است و طول گیاه به 7/5 تا 15 سانتی­‌متر یا 25 تا 45 سانتی‌متر می‌­رسد.

 

مترجم: لیلا لباسچی
منبع: www.gardeningknowhow.com
۱۵ تیر ۱۳۹۵ ۰۹:۲۶
http://www.parsegard.com/creativeliving/ |
تعداد بازدید : ۲,۱۶۵
کد خبر : ۲,۰۱۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.