شنونده باشیم...

شنونده باشیم...
همه ما می‌دانیم و اعتقاد داریم که هیچ کار خدا بی‌حکمت نیست.
اما شاید بعضی مواقع آنقدر که لازم است، حواسمان به این نیست که دقت کنیم تا حکمت مسائل مختلف را متوجه شویم؛ مثلا همین که خداوند به ما 2 گوش داده و فقط یک زبان. آیا آنقدر که در تقویت فن بیان تلاش می‌کنیم، برای«شنیدن‌هایمان» برنامه داریم؟ امیرالمومنین(ع) در این خصوص می‌فرمایند: «گوش خود را به خوب شنیدن عادت بده و به چیزی که شنیدنش بر صلاح تو نمی‌افزاید با تمام وجود گوش نده که این باعث زنگار قلب و مایه مذمت خواهد شد». در کاربرد این موضوع، چه زیباست که هنگام استفاده از شبکه‌های مجازی و مجذوب شدن به پیام‌های دریافتی که جای شنیدن‌های ما را گرفته‌اند، این بیان امیرالمومنین(ع) را مورد توجه قرار دهیم.

چه بسا تا امروز در بسیاری موارد، جذابیت پیام‌ها را به صحت محتوای آنها ترجیح داده باشیم و عدم‌مراقبت در این زمینه، موجب شده باشد چه در اعتقاد و باور خودمان، چه در ترویج شایعات، چه در تعرض به آبروی افراد و چه در ایجاد شبهات و گمراهی افراد، وزر و وبال سنگینی برای خود درست کرده باشیم...

برای رعایت این ضرورت دینی و اخلاقی، لازم است بیشتر از آنکه حرف می‌زنیم، گوش خوبی باشیم. حضرت در این‌باره می‌فرمایند: «اگر سلامت نفس و وجودت و نیز پوشانده ماندن عیوبت را دوست داشتی، گفتارت را کم کن و سکوت‌ات را بسیار، تا آنکه اندیشه‌ات بسیار و دلت روشن شود و مردم از دست تو در امان باشند». همچنین در تبیین مضرات پرگویی می‌فرمایند: «هر که کلامش زیاد شود، اشتباهاتش زیاد می‌شود و هرکس اشتباهاتش زیاد شود، شرم و حیایش کم می‌شود و آنکه حیایش کم شود، ورع و خداترسی‌اش کم شود و هر کسی ورع و خداترسی‌اش کم شود، قلبش می‌میرد و آنکه قلبش مُرد، در آتش افکنده شود».

امیرالمومنین(ع) در حکمت 289نهج‌البلاغه در توصیف افرادی که بر این موضوع دقت فراوان دارند، چه زیبا لب به تعریف می‌گشایند که «در گذشته برادری دینی داشتم که در چشم من بزرگ‌مرتبه بود...، در بیشتر عمرش ساکت بود اما گاهی که لب به سخن می‌گشود بر دیگر سخنوران برتری داشت و تشنگی پرسش‌کنندگان را فرو می‌نشاند... و بر شنیدن بیشتر از سخن گفتن حریص بود...، پس بر شما باد روی‌آوردن به اینگونه از ارزش‌های اخلاقی و با یکدیگر در کسب آنها رقابت کنید و اگر نتوانستید، بدانید که به‌دست آوردن برخی از آن ارزش‌های اخلاقی بهتر از رهاکردن همه آنهاست».

 

منبع:

 همشهری دو - حجت‌الاسلام دکتر مرتضی جعفرپور

۱۴ تیر ۱۳۹۵ ۱۶:۱۲
تعداد بازدید : ۲,۵۷۶
کد خبر : ۲,۰۰۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.