نمونه‌هایی از انصاف در دریافت حقوق و مزد / همیشه کسی هست که ببیند

نمونه‌هایی از انصاف در دریافت حقوق و مزد / همیشه کسی هست که ببیند
در تاریخ معاصر بوده‌اند کسانی که مصداق انصاف و حلال‌خوری تام و تمام بوده‌اند. با توجه به موج رسانه‌ای ایجاد شده حقوق‌های نجومی، بد نیست چند مورد از این موارد را خوب مرور کنیم؛ شاید تذکری باشد برای بعضی‌ها.
رجبعلی خیاط؛ مزد 2 روز و مزد یک روز

 

آیت‌الله ری‌شهری در کتاب «کیمیای محبت» از کسب و کار شیخ رجبعلی خیاط، چنین می‌گوید که یک‌بار شیخ رجبعلی قرار بود عبایی را برای کسی بدوزد. به او گفت که مثلا 20تومان می‌شود، فردا که این آقا برای گرفتن آن آمد، نصف پولی را که گرفته بود برگرداند. وقتی که طرف علت را پرسید، او جواب داد که فکر می‌کرده دوخت این عبا 2 روز کار می‌برد ولی یک روز کار برده در نتیجه باید نصف این مبلغ را بگیرد؛ درصورتی که مبلغ تعیین شده اولیه، برای 2 روز کار بوده است.

پیرمرد کلیدساز؛ عمل می‌خواهیم، نه ریاضت

 

در حکایت مشهور دیگری هم داریم که در همین کتاب کیمیای محبت نقل شده است. شخصی خیلی علاقه داشته که امام‌زمان(عج) را ملاقات کند. کلی دعا می‌کند، ریاضت می‌کشد، چله‌نشینی می‌کند، حتی به علوم غریبه و جفر و... هم متوسل می‌شود؛ اما اتفاقی برایش نمی‌افتد تا اینکه در روز آخر یکی از چله‌هایی که گرفته بود، به او گفته می‌شود به فلان شهر و فلان بازار و فلان آدرس برود تا به مرادش برسد. او هم این کار را می‌کند. به مغازه یک پیرمرد کلیدساز می‌رسد. وارد می‌شود. امام‌زمان را مشاهده می‌کند ولی آن حضرت به او اشاره می‌کند که چیزی نگوید و فقط بنشیند و تماشا کند. پیرزنی می‌آید که قفلی داشته؛ نیازمند هم بوده و می‌خواسته با فروش آن، مشکلش را حل کند اما وقتی که دیگر کاسبان بازار فهمیده بودند که نیازمند است، قیمت خیلی کمی به او پیشنهاد داده بودند. وقتی وارد این کلیدسازی شد‌، کلیدساز گفت که مادرجان، اگر بخواهید برای قفلتان کلید می‌سازم و قیمتش خیلی بالا‌تر می‌رود. پیرزن می‌گوید نیازی ندارم. پیرمرد کلیدساز هم رقم خوبی را برای قفل او پیشنهاد می‌کند. پیرزن تعجب می‌کند و می‌گوید باقی کاسب‌ها خیلی ارزان می‌خواستند بردارند. پیرمرد کلیدساز می‌گوید: مادرجان، شما مسلمانی و من هم مسلمانم، نمی‌خواهم که مال یک مسلمان را ضایع کنم؛ این انصاف نیست؛ من مقداری که بابت سود خودم هست را کم می‌کنم، باقی را پرداخت می‌کنم. پیرزن هم مبلغ قفل را دریافت کرده و دعاگویان، مغازه را ترک می‌کند. امام زمان رو به مرد چله‌نشین، می‌گوید خوب تماشا کنید، ما عمل می‌خواهیم، چله و ریاضت و علوم غریبه به چه درد می‌خورد؟

عباس شیبانی؛ مردی که حقوق نمی‌گیرد

 

همین چند وقت پیش بود که مهدی چمران، در جلسه شورای شهر، اشاره کرد که ما مدیران صادقی چون عباس شیبانی داریم که نه در مجلس و نه در شورا حقوقی نگرفته و حقوقش را برای ساخت بیمارستان حضرت‌زینب(س) تقدیم کرده است؛ پس در مقابل حقوق‌های نجومی، باید بدانیم که مدیرانی این چنینی هم وجود دارند.

شهید مهدی باکری؛ حقوق‌ خودش برای دیگران

 

درباره شهید مهدی باکری نیز، نقل‌های فراوانی وجود دارد؛ چه زمانی که شهردار بوده، چه زمانی که فرماندهی می‌کرده. درباره‌اش نقل کرده‌اند زمانی که شهردار بوده، به کارگزینی سپرده بود از حقوقی که دریافت می‌کند، روی حقوق کارگرهای دفتر بگذارند و به آنها پرداخت کنند؛ جوری که خودشان هم متوجه نشوند. در مصرف بیت‌المال هم بسیار حساس بود و وسواس داشت. جوری که وقتی یک‌بار خانمش را سوار ماشین اداره کرده بود، خودش زیر باران پیاده رفته بود تا اجحافی در بیت‌المال صورت نگیرد.

۲۰ تیر ۱۳۹۵ ۱۵:۳۷
همشهری آنلاین |
تعداد بازدید : ۱,۴۳۵
کد خبر : ۲,۰۰۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.