بالکنی دوست داشتنی برای شهرنشین ها

بالکنی دوست داشتنی برای شهرنشین ها

 

هر کسی دوست دارد در فضایی خنک و مملو از گیاهان شکوفا و پرپشت اوقات خود را سپری کند. در این مقاله ایده‌هایی برای ساکنان شهرهای بزرگ ارائه شده است که بتوانند گوشهای از یک باغ شکوفا را در بالکن کوچک آپارتمان خود خلق کنند.

بسیار پیش آمده که هنگام عبور از جلوی یک ساختمان چشم‌هایمان به بالکن یکی از طبقات آن بیفتد و برای دیدنش بایستیم فقط به این دلیل که نمای بیرونی ساختمان با گل‌آرایی بالکن، به زیباترین شکل ممکن آراسته شده است. برعکس، گاهی هم از جلوی ساختمانی گذشته‌ایم که بالکن‌هایش پر از خرت و پرت و وسایل کهنه بوده و در دل گفته‌ایم اگر این بالکن در اختیارمان بود، چه‌ها که نمی کردیم!

گل آرایی بالکن منازل، نه تنها سهم بسزایی در زیبایی ساختمانها که نقش زیادی در زیبایی شهر دارد. با این که نگهداری گل های بالکنی کار چندان سختی نیست و فقط کمی دقت و مراقبت می خواهد، متأسفانه بسیاری از افراد قدر آن را ندانسته و بالکن ها را به انباری و مکانی برای نگهداری وسیله های ناکارآمد تبدیل کرده اند یا این که آن را خالی گذاشته و مهمان خاک و گرد و غبار کرده اند

طراحی بالکن، درواقع شانسی برای شماست که بتوانید در میان سنگ و آجر روزنه‌ای از طبیعت را به خانه‌تان بکشانید. در اکثر آپارتمان‌های شهری که بالکنها کوچک است مهم‌ترین ویژگی دکوراسیون بالکن، اختصار و فشردگی آن است

تعیین کنید که معمولا چه ساعاتی از روز را در بالکن سپری خواهید کرد و سپس زمینه را برای راحت بودن و لذت بردن در آن زمان‌ها تدارک ببینید. برای مثال اگر قرار است بیشتر در هنگام روز و روشن بودن هوا از بالکن استفاده کنید، به دنبال راه‌هایی برای ایجاد سایه و جلوگیری از آزار نور مستقیم خورشید باشید یا اگر قصد دارید بیشتر هنگام شب از فضای بالکن استفاده کنید، حواس‌تان به نورپردازی و ایجاد نوری کامل و ایده‌آل برای دکوراسیون تراس باشد وجود چند لامپ با کلاهک‌های محصور و بسته، هم می‌تواند جنبه دکوراتیو در دکوراسیون بالکن داشته باشد و هم نور مورد نیاز آن را مهیا کند. ایجاد نور‌پردازی اضافی در قالب چراغ رومیزی، چراغ زمینی و همچنین لامپ‌های دیواری می‌تواند بر راحتی و آرامش دکوراسیون بالکن به خصوص در شب بیافزاید

 

 

 

مبلمان مناسب برای بالکن


در طراحی دکوراسیون بالکن به عنوان یک فضای کوچک خیلی دقت کنید و فراموش نکنید که در این فضا نیز مانند هر فضای کوچک دیگری، حتی یک سانتی‌متر هم اهمیت دارد و باید در انتخاب وسایل و مبلمان به آن توجه شود.


مبلمان برای بالکن‌ها باید سبک، ظریف و کم‌حجم باشد؛ و بهتر است از میان میزها و صندلی‌های تاشو انتخاب شود. صندلی‌های سبک‌وزن حصیری، قفسه‌های شیک و ظریف از جمله عناصر مناسب برای دکوراسیون بالکن‌ها هستند. این قطعات بسیار با‌کیفیت و جذاب و از لحاظ ارگونومی و طراحی برای استفاده در فضای باز مناسبند زیرا از مواد طبیعی مانند چوب تهیه می‌شوند. این عناصر می‌توانند جلوه مدرن و شیکی به فضای خارجی و بالکن خانه شما بدهند.

 

برای ایجاد خطای دید و بزرگ‌تر به نظر رسیدن فضای بالکن سعی کنید دکوراسیون شما دارای لایه‌بندی (پیش‌نما، میانه و پس‌زمینه) باشد. با قرار دادن چند گلدان در فضای پشتی مبلمان استفاده شده در بالکن و جانمایی تعدادی گلدان روی لبه‌ بالکن به عنوان پیش‌نما، می‌توانید این لایه‌بندی را در فضای بالکن به وجود آورده و به فضای خود عمق دهید

 

چه گیاهانی برای تزیین بالکن مناسب هستند!؟

از گیاهان رونده، چسبنده و انواع گل هایی که به صورت آویز یا توده ای باشند می توان استفاده کرد. ضمنا شناخت و انتخاب دوام گل ها و طو ل زمان گلدهی آن ها ضروری است. گیاهانی که در بالکن‌ها استفاده می‌شوند باید مقاومت به گرما را داشته باشند زیرا بالکن‌ها از گرمترین مناطق ساختمان به شمار می‌روند و آن هم به علت گرمای خروجی از ساختمان، گرمای کولر و انعکاس نور خورشید می‌باشد. در بالکن‌هایی که رو به خیابان واقع شده‌اند بایستی گیاهان مقاوم به گرد و غبار و آلودگی هوا انتخاب شوند. همچنین پیچ‌های مقاوم و گیاهان رونده و همیشه سبز می‌توانند سایبانی خوب برای ایجاد یک فضای خنک و باطراوت در بالکن شما باشند، بنابراین استفاده از آن‌ها در بالکن را به شما توصیه می‌کنیم. برای مکان‌هایی که در جوار دیوار است گل‌های رونده و پیچ مانند، گل کاغذی، نیلوفر، پیچک، عشقه، گل انارک، اقاقیا و... می‌تواند دیوار زیبای سبزی ایجاد کند.

گیاهان گل‌دار با غنچه‌های رنگارنگ به تنهایی چشم را نوازش می‌دهند اما برای سفارشی کردن فضای بالکن خود گونه‌های مختلفی از گیاهان گلخانه‌ای را در این فضا قرار دهید.


گل‌ محبوبه شب همانطور که از نامش مشخص است، در تمام شب تا سحر رایحه‌ای بسیار دلپذیر در فضا پخش می‌کند. اما اطلسی و یاس رونده در طول روز باز هستند و عطر افشانی می‌کنند. تلفیق این دو سبب می‌شود که هم در شب و هم در روز از استشمام عطر این گل‌ها در فضا بهره‌مند شوید.

در ذیل به چند نمونه گیاهان دائمی و مقاوم که برای کاشت در بالکن مناسب هستند اشاره میکنیم

یوکا

یوکا درختچه ای است که دو نوع متفاوت دارد. نوع اول آن، گیاه آپارتمانی است که در داخل ساختمان نگهداری می شود و نوع دوم، یوکای باغچه ای است که در باغچه یا گلدان در فضای باز پرورش می یابد. یوکا به آب کم احتیاج داشته و باید زمانی به آن آب بدهیم که خاک، خشک باشد. این گیاه فضای زیادی را اشغال نمی کند و در قسمت پایین ساقه به صورت غده دارای مواد غذایی است که باعث می شود در مقابل گرسنگی و تشنگی مقاوم باشد و برای استفاده در بالکن، گیاه مناسبی است.

فونیکس یا نخل زینتی

درختان نخل انواع متعدد دارند و بعضی از آنها نیز زینتی هستند. نخل های زینتی را به دلیل مقاومتی که در مقابل شرایط سخت محیط دارند، براحتی می توان پرورش داد. تنها نیاز این گیاه این است که تابستان در مکان آفتابی و گرم با تهویه خوب قرار بگیرد و زمستان نیز در محیطی خشک با دمای ۱۰ ـ ۵ درجه سانتی گراد.

یاس هلندی

گیاهی است همیشه سبز با برگ های بیضی شکل و گرچه همیشه سبز است، اما در فصل زمستان مراقبت بیشتری می خواهد، چرا که تحمل سرما را ندارد و گیاهی گرمادوست است و سایه آفتاب را به سرما ترجیح می دهد. همچنین لازم است که هر 15 روز یک بار گیاه از طریق کود تقویت شود.

نارنج

نارنج درختی است که خزان ندارد و فضای بالکن را در تمام طول سال سبز و زنده نگه می دارد. به هرس سالانه احتیاج دارد و دوستدار خاکهای اسیدی و حاصلخیز است. همچنین خاک نارنج نباید خشک شود. در عین حال به باتلاقی شدن خاک حساس است و در صورتی که آب پای ریشه ها جمع شود برگ هایش زرد می شود.

زیتون

زیتون در گلدان یک درختچه سبز و زیباست که نیاز به مراقبت خاصی ندارد. رنگ برگ های زیتون با دیگر درختان و درختچه ها متفاوت بوده و نقره ای فام هستند. زیتون بسیار کم توقع و مقاوم است و برای افرادی که فرصت چندانی برای رسیدگی به گل های بالکنی خود ندارند، گزینه مناسبی است

پیچ امین الدوله

از گیاهان بالا رونده و زیباست که گزینه مناسبی برای بالکن منازل شخصی به حساب می آید. این گیاه که با فضای آپارتمان سازگارپذیر نیست، نیاز مبرم به نور خورشید دارد. خاک گیاه همیشه باید مرطوب باشد و بهترین روش تکثیر آن قلمه زدن است.

پیراکانتا

این درختچه بالکنی که همه ساله اواخر زمستان احتیاج به هرس دارد، درختی همیشه سبز و دائم با شاخه های تیز و تیغ دار است که لازم است با هرس به شاخه های آن فرم داد. همچنین باید قبل از این که خاک گلدان خشک شود به آن آب داده شود.

بالکن سبز در زمستان سرد

آنها که از داشتن گیاه روی بالکن منزل شان خوشحال می‌شوند، نباید صبر کنند تا بهار بیاید چون بعضی گیاهان هستند که تمام زمستان را سبز می‌مانند و بعضی دیگر حتی زمانی که برف از آسمان می‌بارد، شکوفه می‌زنند.

روزنامه "زود دویچه سایتونگ" می نویسد، درختچه هایی مثل گالتریا (Scheinbeere) تمام طول زمستان برگ خود را حفظ می‌کند و میوه هم می‌دهد. البته گیاهان دیگری هستند که زیر برف هم رشد می‌کنند. برای نمونه پنیستوم الوپکورویدس یا گیاه زینتی آویزان (Lampenputzergras) با برگ‌های برس مانند خود از زیر برف ها خود را بیرون می‌کشد. گیاهان قوی و مناسب برای گذاشتن روی بالکن و تراس، گیاهان برگ سوزنی هستند که از جمله آنها می‌توان به "شبه سرو فری" (Scheinzypresse) و "ارس خزنده" (Wacholderstrauch) اشاره کرد.

هم از دیگر گیاهان همیشه سبز هستند (Efeu) و پیچک (Pfennigkraut) لیزیماخیا

گل‌های زمستانی مقاوم به سرما

چهار مورد از گل‌های زمستانی که از گونه‌های مقاوم به سرما هستند را به شما معرفی می‌کنیم تا درصورت تمایل از آنها در دکوراسیون زمستانی خود استفاده کنید

است.

گل یخ

که از خانواده گل‌های زمستانی گرچه در زیبایی فرم و تنوع رنگ با گل‌های فصول دیگر قابل مقایسه نیستند ولی برای جبران این کمبود معمولا رایحه مطبوع‌شان فضای اطراف را عطرآگین می‌کند. گل‌یخ همانگونه که از نامش پیداست، یکی از گل‌های زمستانی است که در فصل سرما شکوفه می‌دهد و در قلب یخ گرمی می‌آفریند. این گل اصالت چینی دارد و برگ پهن و خزان کننده، با رنگ‌های سبز تیره، گل‌های فنجانی شکل و ریز و بوی بسیار خوشی دارد. ارتفاع آن گاهی تا 4 متر هم می‌رسد. این درختچه نیاز زیادی به هرس کردن ندارد. معمولا گل‌ها قبل از باز شدن برگ‌ها در زمستان شکوفا می‌شوند و رنگ آنها لیمویی کم رنگ و معطر است. فصل گل این درختچه از اواسط آذرماه شروع شده و تا اسفند به طول می‌انجامد. این گیاه قابلیت تحمل سرما را دارد و برای استفاده شاخه بریده و تزئین منزل در فصل زمستان بسیار مورد توجه است

شب بو معمولی

به شب بوی استاکس یا ماتیولا معروف است و گیاهی یک ساله یا دوساله است که به عنوان یک ساله مقاوم کشت و کار می شود. گل آن به صورت خوشه انتهایی است. دارای انواع کم پر و پرپر بوده و به خاطر گلهای معطر آن ارزشمند است. 


این گیاه گلدانی عالی به دلیل مقاومت بالایش در مقابل سرما یکی از بهترین گزینه ها برای فصل زمستان و بهار بوده و در رنگهای متنوع صورتی , لاکی , ارغوانی , بنفش , زرد , یاسی , سفید , قرمز گلی و آجری وجود دارد

نرگس

نرگس از جمله گیاهان پیازدار است و گونه های بسیار زیاد و متنوعی دارد. انواع نرگس‌ها به طور کلی گیاهانی مقاوم هستند و به مراقبت زیادی احتاج ندارند.

که گلهای آن به صورت تکی یا چندتایی درانتهای شاخه گل دهنده Narcissus tazetta اما گونه ی

ظاهر میشود گل ها کوچک، با تاج زرد، گلبرگ سفید و بسیار خوش بو و معطر هستند. این گونه از نرگس بسیار در برابر سرما مقاوم است و از دی ماه تا اوایل فروردین بسته به محل امکان گلدهی دارد.

خرزهره

گیاه خرزهره همیشه سبز است. انواع پرورش‌یافته آن درختچه‌هایی با مقاومت زیاد به سرما هستند. گاه ارتفاع آن تا بیش از 2 متر هم می‌رسد. برگ‌های چرمی و کشیده دارد که رگبرگ‌هایش برجسته است. 


سمی است و گل‌های بدبو دارد. اما به دلیل مقاومت خوب و تکثیر راحت (از طریق قلمه های نیمه خشبی) و هم‌چنین گل‌های زیبای آن که در رنگ های صورتی و سفید و لیمویی وجود دارد، در محوطه سازی استفاده زیادی دارد. البته این گیاه میزبان خوبی برای شته است و باید مراقب آفات آن باشید

انواع یاس رازقی (یاس سفید) و انواع پیچک‌ها مانند پیچ امین‌الدوله، پیچ تلگرانی و پیچ درختچه‌ای نیز معمولا مقاومت نسبتا خوبی نسبت به سرما از خود نشان می‌دهند


در پایان هم چند عکس از بالکن های سبز گذاشتیم که از هر کدام می توان ایده ای جالب برای تزیین و گلکاری بالکن و یا هر فضای کوچکی که دارید بگیرید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:

http://www.darebehesht.com/f46/

۸ تیر ۱۳۹۵ ۱۴:۳۲
تعداد بازدید : ۱۱,۴۲۱
کد خبر : ۱,۹۲۱

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید