برنامه‌ای چهارگانه برای سعادت

برنامه‌ای چهارگانه برای سعادت
و العصر(۱) ان الانسان لفی خسر (۲) الا الذین امنوا و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر (۳) سوگند به عصر ۱) که انسان‌ها همه در خسران و زیانند(۲) مگر افراد و اقلیتی که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده‌اند و یکدیگر را به حق سفارش کرده و به صبر توصیه نموده‌اند(۳)

 

 در تفسیر المیزان آمده است که این سوره تمامی معارف قرآنی و مقاصد مختلف آن را در کوتاه‌ترین بیان خلاصه کرده است؛ در ابتدای سوره به «عصر» سوگند یادشده که در لغت به عصاره و چکیده امری گویند که ثمره و نتیجه را نشان می‌دهد. اینکه در المیزان می‌فرمایند با توجه به 2 آیه بعد منظور از عصر، عصر ظهور رسول‌خدا (صلی‌الله‌علیه و آله ‌و ‌سلم) باشد نیز از همین معناست که چکیده دوران زندگی هدایتی بشر در عصر رسول‌الله نمایان می‌شود که عصر طلوع اسلام و ظهور و غلبه حق بر باطل است. در این بلوای دنیا اگر کسی می‌خواهد از آنچه به‌عنوان سرمایه در دنیا نصیبش شده و می‌تواند از آن بهره برد، متضرر نشود و به خسران گرفتار نشود در زندگی‌اش برنامه چهارگانه ساده‌ای را که در قرآن ذکر شده رعایت کند، اینها عبارتند از:

1- به خدا و روز جزا ایمان داشته باشد.
2- عمل صالح انجام دهد.
3- به حق توصیه کند.
4- به صبر در برابر حق توصیه کند.

 

انسان به‌عنوان اشرف مخلوقات دارای بهترین سرمایه‌ها، قوا و توان‌هایی است که می‌تواند با زندگی در دنیا آنها را به ثمر نشانده و از کسانی نباشد که گرفتار خسران می‌شوند. در واقع انسان در دنیا مانند یخ‌فروشی است که هر لحظه سرمایه‌اش آب می‌شود و باید هرچه زودتر آن را بفروشد وگرنه خسارت کرده است. برای این مهم لازم است هر آنچه باعث تقویت ایمان و عملش در مسیر حق و هدایت می‌شود را در برنامه خود قرار دهد، قرآن بخواند و معیارهای زندگی‌اش را در ایمان و عمل براساس آن تنظیم کند. در آیات فوق با اینکه سفارش دیگران به پذیرش حق و صبر و شکیبایی حین این توصیه، مصداق بارز اعمال صالح است، باید دقت داشت که سفارش دیگران به حق، ممکن است عوارض تلخی داشته باشد که باید با صبر و استقامت به استقبال آن رفت. همچنین ترغیب مؤمنان به توصیه دیگران به حق و صبر، بیانگر لزوم پایبندی خود به آن دو است؛ یعنی علاوه بر اینکه خود مومنین این 2مورد را رعایت کنند، به دیگران نیز توصیه کنند. در حقیقت اصلاح جامعه در کنار اصلاح خویشتن، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر در ثمربخشی وجود انسان بوده و خواهد بود.

 

 همشهری دو - سارا شهیدزاده

 

۱ تیر ۱۳۹۵ ۱۴:۱۴
تعداد بازدید : ۱,۵۹۲
کد خبر : ۱,۸۳۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.