دانا باشیم...

دانا باشیم...
تا حالا حساب کرده‌‌ایم ببینیم آیا آنقدر که دنبال دارایی هستیم، دنبال دانایی هم هستیم؟
برای کسب دارایی بیشتر، خیلی برنامه‌ریزی و تلاش می‌کنیم اما برای دانایی چطور؟ امیرالمومنین(ع) در حکمت 147نهج‌البلاغه شریف خطاب به کمیل می‌فرمایند: «ای کمیل! دانش بهتر از مال است زیرا دانش تو را حفظ می‌کند، درحالی‌که تو باید مال را حفظ کنی، مال به خرج‌کردن، کاهش می‌یابد ولی دانش با صرف‌کردن افزوده می‌شود و آنکه ساخته مال است با زوال مال از بین می‌رود». و همچنین می‌فرمایند: «دانش حکمفرما است، ولی مال فرمانبر».

برای کسب این علم و دانشی که حضرت می‌فرمایند از مال گرانبهاتر است چکار کرده‌ایم؟ چقدر دنبال استاد و عالم دویده‌ایم؟ چقدر دود چراغ خورده‌ایم؟ چقدر تلاش کرده‌ایم از ابزار و تکنولوژی جدید به‌صورت مفید و برای دست پیدا کردن به علم مفید بهره بگیریم؟

زندگی دیجیتال امروز و سر زدن به شبکه‌های اجتماعی و چک‌کردن محتوای گروه‌ها و کانال‌هایی که در آنها عضو شده‌ایم، شاید روزانه حجم بسیار زیادی از اطلاعات را که اصلا احساس نیازی هم به آنها نداشته‌ایم، برایمان به ارمغان آورده است. میزان صحت و درستی این اطلاعات بماند، اما واقعا چقدر این اطلاعات برای ما مفید هستند؟ و چقدر ارزش دارد وقت خود را برای آنها صرف کنیم. اصلا آیا دقت کرده‌ایم که چقدر از این اطلاعات را برای بهره‌مندی خودمان و چقدر از آن را صرفا برای ارسال مجدد برای دیگران استفاده می‌کنیم؟

امیرالمومنین(ع) در حکمت 98 نهج‌البلاغه می‌فرمایند: «هرگاه خبری را شنیدید، پیرامون آن تفکر کنید؛ تفکر برای عمل نه برای نقل کردن زیرا روایت‌کنندگان دانش بسیارند اما عمل‌کنندگان به آن اندک‌اند». در حکمت 372 نیز حضرت می‌فرمایند: «دین و دنیا به 4 کس پایدار است: عالمی که به علم خویش عمل کند، نادانی که از آموختن ننگ ندارد، بخشنده‌ای که از بخشش بجا دریغ نکند و فقیری که آخرت خویش را به دنیا تباه نکند، پس اگر عالم به علم خویش عمل نکند، نادان هم از آموختن سر باز زند».

پس حقیقتا لازم و ضروری است با برنامه‌ریزی بهتری حرکت کنیم و حداقل همانطور که برای دخل و خرجمان فکر می‌کنیم، برای علم‌آموزی و رشد دانایی خود هم برنامه دقیقی داشته باشیم و هدف تعریف کنیم. همانگونه که برای ورودی جسم خود مراقبت‌ها و فیلترهای گوناگونی تعریف می‌کنیم، برای ورودی جان و اندیشه خود هم مراقبی بگماریم تا هر چیزی را هم به‌عنوان علم و دانش تصور نکنیم و نهایتا به علم خود عمل کنیم.
۴ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۰۱
همشهری آنلاین |
تعداد بازدید : ۲,۶۲۸
کد خبر : ۱,۷۰۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.