سبز نگه داشتن محله

سبز نگه داشتن محله
متأسفانه بیشتر افراد با رسیدن به دوران سالمندی خواسته و ناخواسته از فعالیت‌های اجتماعی دور می‌مانند و همین موضوع باعث افسردگی و انزوای آنها می‌شود و اوقات فراغت خود را بدون برنامه سپری می‌کنند؛
این بخش از شهر تهران با وجود جمعیت زیاد جوانان به دلیل قدمت و بافت متراکم، سالمندان زیادی دارد که در محله‌های مختلف منطقه زندگی می‌کنند. متأسفانه بیشتر افراد با رسیدن به دوران سالمندی خواسته و ناخواسته از فعالیت‌های اجتماعی دور می‌مانند و همین موضوع باعث افسردگی و انزوای آنها می‌شود و اوقات فراغت خود را بدون برنامه سپری می‌کنند؛ درحالی که می‌توان از تجربیات ارزشمند آنها استفاده بهینه کرد. در چنین شرایطی تعدادی از جوانان دیروز یعنی جهاندیدگان منطقه با راه‌اندازی محلی به نام کانون سالمندان، تجربیات خود را به نحو احسن در اختیار دیگران قرار می‌دهند. آنها هر روز دورهم جمع می‌شوند و ضمن آگاهی از سلامت روحی و جسمی خود، در فعالیت‌های اجتماعی، ورزشی، فرهنگی و... شرکت می‌کنند. سری به این کانون در سرای محله علی‌آباد جنوبی زده و با چند نفر از اعضای فعال آن به گفت‌وگو نشستیم تا بدانیم چنین محلی تاچه حد توانسته اوقات فراغت آنها را پربارتر کرده و چه کارهایی در اینجا انجام می‌دهند.
«علی‌اکبر اکبری» یکی از سالمندانی است که با 59سال سن از 5 سال پیش به واسطه برخی از دوستانش که با هم برای نماز به مسجد می‌رفتند، با این کانون آشنا شده و فعالیتش را در زمینه‌های مختلف شروع کرده است. این ساکن قدیمی محله علی‌آباد می‌گوید: «یکی از مهم‌ترین دلایلی که به اینجا آمدم، فعالیت در کلینیک گل و گیاه، ورزش صبحگاهی در بوستان پهلوان و استفاده از اردوهای تفریحی و زیارتی بود که کانون سالمندان برگزار می‌کند. عاشق پرورش گیاه، تفریح، ورزش و گشت وگذار هستم اما متأسفانه مدتی است که مربی ورزشی نداریم و به همین دلیل ورزش‌های صبحگاهی ما نظم خاصی ندارد و تعداد محدودی از اعضا، صبح‌ها برای پیاده‌روی به بوستان پهلوان می‌آیند.» اکبری با اشاره به اینکه از یکجا نشستن و انجام کارهای بیهوده بیزار است، یکی از دستانش را که از ناحیه مچ قطع شده است ، نشان می‌دهد و می‌گوید: «سال‌ها در بخش پرس‌کاری یک شرکت گاز کار می‌کردم، سال71 دستم دچار آسیب جدی شد اما حتی به خاطر حادثه‌ای که حین کار برایم پیش آمد، کارم را رها نکردم و 10سال بعد از آن یعنی سال81 بازنشسته شدم.» اکبری که اصالتاً شاهرودی است، علاوه بر علاقه‌اش به ورزش، در کاشت گل و گیاه هم استعداد خاصی دارد. دبیر کانون سالمندان منطقه درباره فعالیت‌های ایشان می‌گوید: «5، 6 سال پیش خیابان 24متری بعثت که محل کانون در آن واقع شده، خشک و بدون گیاه و درخت بود. حتی پارک پهلوان که در انتهای این خیابان قرار گرفته نیز آبیاری نمی‌شد؛ اما به همت همین سالمند که سال‌ها در شهرش کشاورزی می‌کرد و با درخواست‌های مکرر از شهرداری منطقه، گل‌ها و گیاهان زیادی در اینجا کاشت و این محله را‌آباد کرد. هنوز هم آبیاری و رسیدگی به این باغچه‌ها را خودش انجام می‌دهد.» وقتی از اکبری دلیل حضورش در این کانون و فعالیت‌هایش را می‌پرسیم، می‌گوید: «سالمندی دوره‌ای از زندگی هر انسان است که بیش از هر زمانی نیازمند دوست داشتن و مهر ورزیدن است. من با این سن و سال نمی‌توانم شغل ثابتی داشته باشم و کار کنم، از طرف دیگر یکجا نشستن افسرده‌ام می‌کند؛ به همین خاطر با عضویت در این کانون، فضایی دراختیار دارم تا بتوانم در آن فعالیت کنم؛ در این مدت هم اعتماد به نفس من خیلی بالا رفته است.»

 

منبع:

http://mahaleh.hamshahrilinks.org/Print?itemid=144952

۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ۱۴:۵۲
تعداد بازدید : ۱,۳۸۰
کد خبر : ۱,۶۶۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید