مخلص باشیم

مخلص باشیم
اوج آرزوی هر بنده‌ای، درک حقیقت بندگی خداوند و راه پیدا کردن به وادی شناخت خداوند و مقام توحید است.
امیرالمومنین(ع) در خطبه اول نهج البلاغه شریف می‌فرمایند: کمال توحید خداوند، اخلاص برای او است و کمال اخلاص برای او، نفی صفات ممکنات از او است.

برای فهم اهمیت اخلاص، همین بس که در بیان قرآن کریم هم تنها چیزی که خدا ما را به آن امر کرده، عبودیت خالصانه است. برای رسیدن به این خلوص، باید قبل و حین و بعد از همه اعمال و کارها «مراقب» باشیم. «و ما أمروا إلا لیعبدوا‌الله مخلصین له الدین»؛ یعنی مراقبت قبل از عمل داشته باشیم. «فاستقم کما امرت»؛ یعنی مراقبت حین عمل و برای حسن عمل داشته باشیم. «لا تبطلوا اعمالکم»؛ اعمالتان را نابود نکنید؛ یعنی مراقبت بعد از عمل داشته باشیم.

مراقبت قبل از عمل، نیت را خالص می‌کند و مراقبت حین عمل، موجب می‌شود انسان دچار ضعف و سستی هنگام عمل نشود و مراقبت بعد از عمل موجب می‌شود آن عمل را بیمه کنیم تا از بین نرود.

نکته کلیدی اینکه با نیت هر عملی، ابتدا باید قیمت خود را بدانیم و به هر عملی راضی نشویم. امیرالمومنین(ع) در خطبه 32نهج‌البلاغه شریف در این خصوص می‌فرمایند: ارزش و قیمت انسان، «بهشت» است و انسان اگر به غیر از بهشت، خود را به هر چه بفروشد، ضرر کرده است و بد تجارتی است که انسان، «دنیا» را بهای خود قرار دهد. راهکار امیرالمومنین (ع) برای رسیدن به این مقام، آن است که «بنده، تنها به واسطه خالص کردن نیت، به خدای سبحان نزدیک می‌شود» و در جایی دیگر این اخلاص را ثمره و میوه علم می‌نامند؛ یعنی هر چه آگاهی انسان از حقایق هستی بیشتر شود و به عظمت خالق و ناچیزی خود علم پیدا کند، اخلاص او بیشتر می‌شود.

در این‌ماه مهمانی خدا، آنچه بیشتر از همه خریدار دارد، «اخلاص» است و لازمه اخلاص هم آن است که باور داشته باشیم این انسان که برترینِ مخلوقات و جانشین خدا در زمین و عصاره هستی و هدف آفرینش است، طرف حسابش در همه اعمال فقط خداست و تنها او است که پاداش می‌دهد. اگر نیت پاک داشته باشیم، به کارهای کوچک ما نیز اجری بزرگ خواهد داد و هیچ کار کوچک و بزرگی در حساب خدا گم نمی‌شود.

با تمرین این مراقبت، در مهمانی تمرین اخلاص، بقیه درنظرمان کوچک‌تر از آن می‌شوند که بخواهیم توجهی به آنها داشته باشیم و فقط و فقط خدا را در همه لحظات درنظر خواهیم داشت.

 

 همشهری دو - حجت‌الاسلام دکتر مرتضی جعفرپور

۲۲ خرداد ۱۳۹۵ ۱۲:۱۹
تعداد بازدید : ۱,۶۶۱
کد خبر : ۱,۶۴۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.