دل‌بستن به هیچ

دل‌بستن به هیچ
مدام در حال انجام دادن کارهای مختلف هستم؛ در حال جمع کردن کارهای خوب و خیر. فعالیت می‌کنم، دستم در کار خیر است، قرآن می‌خوانم، کتاب می‌خوانم، به دیگران کمک می‌کنم، نماز می‌خوانم، روزه می‌گیرم، هیئت می‌روم و... .
همه اینها را انجام می‌دهم تا ذخیره‌ای باشد برایم، تا بماند برایم، تا من بمانم و نابود نشــــوم. در حقیقت برای جاودانگی‌ام در تکاپو هستم و از هیچ کاری دریغ نمی‌کنم.

تپه‌ای از کار خیر جمع می‌کنم؛ یک کوه از خوبی‌ها جمع می‌کنم و غافل از آنم که برای حفظ اینها هم باید تلاش کنم. فقط انجام مهم نیست، فقط عمل اولیه مهم نیست. باید کاری کنم که این کوه ویران نشود .آوار نشود روی سرم و در آتش نسوزد؛ همیشه برایم بماند. در واقع اگر که نابود شوم تمام من هم همراهش فنا می‌شوم. اگر که فنا شود تمام من هم همراهش نابود می‌شوم.

چه کاری از دستم برمی‌آید که مانع سوختن سرمایه‌ام شوم؟!
چه کار کنم که جمع کردن‌هایم برایم سودمند باشد؟! چه کنم که این ذخیره نیکی‌هایم به کارم بیاید؟
تنها یک راه‌حل وجود دارد: باید بشناسم «آتش زنه» اموالم را، باید با آن به مقابله برخیزم. بهتر است برای‌ حفظ جانم با او مبارزه کنم.

خداوند در کتابش راه‌حل‌ها را برای جویندگان حقیقت بیان کرده است. آری، طعنه‌زدن و تحقیر‌کردن دیگران را باید از خود دور کنم چرا که اعمال خوبم را به خوبی می‌سوزاند: کَلّـَا لَیُنبَذَنَّ فِی الْحُطَمَهًِْ (۴) وَمَا اََدْرَیکَ مَا الْحُطَمَهًُْ (۵) نَارُ‌الله الْمُوقَدَهًْ (۶) الَّتِی تَطَّلِعُ عَلَی الْأَفْئِدَهًْ (۷) اِنَّهَا عَلَیْهِم مُّؤْصَدَهًْ (۸)فِی عَمَدٍ مُّمَدَّدَهًٍْ (۹)
آهای ‌ای کسی که طعنه زدن به من و دیگران روش نابود کردنت است، نفرین بر تو. وای بر تو. تویی عامل نابودی‌ام.
اگر نفس من یا شیطان و یا هر چیز دیگری هستی، بدان که برای کشتنت از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنم. قبل از آنکه سرگرم شمارش دارایی‌هایم شوم با تو به مقابله بر می‌خیزم:
وَیْلٌ لِکُلِّ هُمَزَهٍ لُّمَزَهًٍْ (۱) الّـَذِی جَمَعَ مَالًا وَعَدَّدَهُ (۲) یَحْسَبُ اَنَّ مَالَهُ اَخْلَدَهُ (۳)

 

 منبع:

 همشهری دو - سارا شهیدزاده

۱۸ خرداد ۱۳۹۵ ۱۵:۴۸
خبرفارسی |
تعداد بازدید : ۲,۶۰۷
کد خبر : ۱,۶۰۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.