لاله
لاله گیاهی است با نام علمی Tulipa sp از خانواده Liliaceae و برگهایش به صورت نیزه ای می باشد
از میان برگهای گیاه ساقه ای بلند و کشیده سبز می شود و گل آن با شش گلبرگ رنگی در نوک ساقه گل دهنده ظاهر می گردد. گل های لاله به رنگ های متنوع سفید، قرمز ، صورتی یا زرد می باشد. تنوع رنگ گل ها به دلیل ژن هایی است که در پیاز آن وجود دارد و در موقع خریداری پیاز می توان رنگ گل ها را از تولید کننده پیاز پرسید.

 

روش تکثیر

 

 لاله به وسیله کاشت پیاز تکثیر می شود، در زمان رشد، جوانه های کناری پیاز رشد نموده، غده های جدید را تولید می کنند. 
خاک مناسب برای گشت گل لاله خاکهای رُسی - شنی میباشد که در زمستان آنرا با کود شیمیایی مخلوط کرده باشند.  در زمینهای خیلی سبک شنی باید به اندازه کافی کود گاوی پوسیده با خاک مخلوط کرد.
برای گاشت پیاز در گلدان ابتداء قطعه تیله شکسته ای یا پوکه معدنی را در ته گلدان قرار داده سپس گلدان را از خاک پر می کنند و آنگاه چهار پیاز را در آن میکارند.نوک پیازها باید از خاک بیرون باشد.تولید کنندگان گل فقط یک پیاز لاله را در یک گلدان نشائی می کارند.
معمولا در موقع کاشت دور پیاز را ماسه میریزند تا رطوبت زیاد به آن صدمه نزند. محیط پیاز لاله ۱۱- ۱۲ سانتیمتر و وزنش در حدود ۳۵ – ۴۰ گرم باید باشد.
یادآوری و تذکر این نکته ضرورت دارد که پیازها باید سالم و عاری از امراض باشند .پیاز معیوب و ترک خورده را باید دور ریخت. بعد از کاشت بلافاصله باید خاک را خوب سیراب کرد .
 در اینجا تذکر و توضیح مختصری درباره احتیاج پیاز به سه عامل اساسی لازم و ضرورت دارد.این سه عامل عبارتند : تاریکی – رطوبت و سرما :
قبل از ظهور جوانه گل و برگ باید گیاه پر ریشه شود. برای این منظور در مرحله اول باید به گلدانها تاریکی داده شود. در غیر اینصورت یعنی اگر گلدان محتوی لاله را از اول مستقیما در روشنائی قرار دهند، گل آنها غیر طبیعی می گردد. بنابراین گلدان را در زیر زمینی خنک _ به جای زیر زمین ممکن است از اطاق خنک یا یخچال استفاده نمود ) که در حدود ۶ درجه سانتیگراد سرد باشد به مدت ۱۰ تا ۱۲ هفته قرار دهند.
روی گلدانها ۲ – ۳ سانتیمتر ماسه و روی ماسه مختصری خاک نرم بریزند . موقعی که شاخه گل دهنده ۲ سانتیمتر بالا آمد خاک و ماسه را از روی گلدانها برداشته و آنها را در روشنائی و حرارت ۹ – ۱۲ درجه قرار می دهند.از زمانی که جوانه گل بالا می آید تا موقع گل کردن و تا پلاسیدن گل باید خاک گلدان را مرطوب نگهداشت. 
همچنین در طول فصل رشد تا موقع گل کردن باید رطوبت زیاد به گیاه داده شود و الا ساقه کوتاه مانده و طبیعی نخواهد شد . با آبپاشی در گلخانه ، گلها درشت تر شده و پیاز هم زودتر به گل مینشیند.
حال برگردیم به اصل مطلب : مجددا تکرار می کنیم که در مرحله اول گلدانها را در زیر زمین خنک میگذاریم و بعد از ۱۰ تا ۱۲ هفته که شاخه گل کمی بالا آمد گلدانها را در محلی که ۹ – ۱۲ درجه سانتیگراد حرارت داشته باشد قرار میدهیم و فقط یک هفته در این محل میماند  در این مرحله نباید آفتاب شدید باشد. تغییر تدریجی محل گلدانها از تاریکی به روشنائی بهتر از آن است که یکدفعه گلدانها را از تاریکی به روشنائی ببریم.
بعد ازیک هفته در حرارت ۹ – ۱۲ درجه گلها ظاهر میشوند و زمانیکه رنگ گلها ظاهر شد حرارت محل را به ۱۵ درجه میرسانیم تا دوام گلها زیادتر شود .در این موقع است که تولید کنندگان گل گلدانها را به معرض فروش میگذارند.  

 

 
البته در منزل هم میتوان گلهای لاله را عمل آورد . 
منتها چون در گلخانه شرایط مناسبتر است، گلها کاملا طبیعی و درشت هستند در صورتیکه در منازل نمی توان کلیه شرایط مخصوصا حرارت و روشنائی را تنظیم نمود.
در هر حال پس از اتمام گل نباید برگهای لاله بریده شوند و تا زمانی که رشد پیاز به اتمام نرسیده باید آب به پیازها داده شود والا پیاز ناقص مانده و به رشد کامل خود نمی رسد. بعد از زرد شدن برگها، آب دادن به پیاز را قطع می کنند.  
در حوالی تیرماه که برگها زرد می شود باید پیازها را از خاک درآورده و چند روزی آنها را در محل سایه، خشک میکنند و بعد آنها را در اطاقی روی طبقاتی پهن می کنند و در حرارت ۹ درجه تا حوالی مهرماه نگه می دارند. در مهرماه این پیازها را در باغچه میکارند تا سال آینده در بهار گل بدهند. اگر همین پیازها را مجددا در گلدان بکارند، ضعیف خواهند شد. بهتر است در سال دوم آنها را در باغچه بکارند تا تقویت شوند. 
از نظر زیبایی، کاشت پیاز‌ها با شکل‌ها و رنگ‌های متفاوت، در کنار یکدیگر توصیه نمی‌شود و بهتر است پیازهای هم نوع و هم‌رنگ در کنار یکدیگر کاشته شوند. کشت آبی (کاشت در آب) که معمولا برای کاشت گل سنبل و گل زعفران استفاده می‌شود، در کاشت برخی از انواع کوتاه قد لاله نیز بکار می‌رود. در کشت آبی پیاز در داخل اسفنج طوری قرار می‌گیرد که تنها قسمت انتهایی پیاز در داخل آب باشد.

 

منبع:

http://beautifulflowers.blogfa.com/post-42.aspx
http://region16.tehran.ir/Default.aspx?tabid=478
http://jamejamonline.ir/sara/

۱۸ خرداد ۱۳۹۵ ۱۲:۳۷
تعداد بازدید : ۲,۳۴۹
کد خبر : ۱,۵۹۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.