خوشا به حالت ای روستایی

خوشا به حالت ای روستایی
گاهی پیش می‌آید که از بودن در شهر‌ و این همه شلوغی‌اش خسته می‌شویم و دلمان می‌‌خواهد برای یک روز هم که شده از تمام نشانه‌های شهری دور باشیم.

 در این مواقع روستاهای نزدیک به شهرها گزینه مناسبی هستند. معمولا هزینه سفر به روستاها زیاد نیست و محیط آنها به شما احساس آرامش می‌دهد. چه چیزی از این بهتر؟ اما نکته‌ قابل توجه این است که از کجا این روستاها را پیدا کنیم و چگونه راه سفر را در پیش بگیریم؟ یا اصلا کدام روستا به حال و هوای شما نزدیک‌‌تر است؟ پیش از سفر لازم است کاملا تحقیق کرده و حتی از ریز هزینه‌ها آگاه شوید، آن زمان است که می‌توانید تصمیم بگیرید سفر خود را برای یک یا چند روز برنامه‌ریزی کنید.

روستای ابیانه

 

اگر به تاریخ و بناهای قدیمی علاقه‌مند باشید ابیانه انتخاب مناسبی است. اگر می‌خواهید در کمال آرامش و سکوت در کوچه‌پسکوچه‌های سرخ آن قدم بزنید، روزهای تعطیل، مخصوصا روز جمعه زمان خوبی برای سفر نیست. این روستا جاذبه‌های زیادی مثل مسجد جامع، قلعه‌های تاریخی، موزه مردم شناسی و زیارتگاه‌ها را در خود جای داده‌است. علاوه بر اینها اهالی ابیانه با لباس‌های محلی و گویش‌خاص‌شان آنقدر جالب هستند که بتوان فرهنگشان را جزو‌جاذبه‌های گردشگری دانست.

این روستا به 2 هتل مجهز است که حتی اگر قصد اقامت در آنها را نداشته‌ باشید می‌توانید از رستوران‌هایشان استفاده کنید. قیمت یک وعده ناهار در این هتل‌ها به‌طور میانگین ۱۸ تا ۲۲هزارتومان است. اگر هم قصد داشته باشید یک شب را در آنها بمانید باید حدود ۲۰۰هزار تومان برای اتاقی 2 تخته بپردازید. قیمت این هتل‌ها به‌دلیل امکاناتشان تقریبا با هتل‌های شهری برابری می‌کند.

اگر می‌خواهید با هزینه کمتر در ابیانه اقامت کنید پیشنهاد ما اجاره خانه‌های روستایی است که البته تعداد آنها زیاد نیست. این خانه‌ها را می‌توانید با ۸۰ تا ۱۱۰هزار تومان اجاره کنید که اگر تعدادتان زیاد باشد واقعا به صرفه است. این خانه‌ها به امکاناتی مثل اینترنت بی‌سیم مجهز نیستند، اما مگر شما نیامده‌اید که از شهر کمی دور باشید؟ اگر زمان مناسب را برای سفر انتخاب کنید حتما می‌توانید یکی از این خانه‌ها را با نرخ کم پیدا کنید.

اگر تعداد افرادگروهی که با آنها سفر می‌کنید زیاد است و همگی شما به اتومبیل شخصی مجهز نیستید می‌توانید یک اتوبوس یا مینی‌‌بوس برای مثلا یک روز اجاره کرده و هزینه آن را تقسیم کنید. مطمئن باشید چون مسافت سفر به این روستا از شهری مثل تهران آنقدر‌ها زیاد نیست مبلغ زیادی نباید بپردازید؛ بین ۲۰۰ تا ۳۰۰‌هزار تومان.

گزینه دیگر برای سفر به این روستا شرکت در تورهایی است که آژانس‌های مختلف برگزار می‌کنند. این تورها معمولا یک روزه هستند؛ از ۵‌صبح که زمان حرکت است تا حدود ۱۱ تا ۱۲ شب میزبان شما می‌شوند. هزینه این سفر برای هر نفر حدود ۸۰ تا ۹۰هزار تومان است و علاوه بر وسیله نقلیه‌ای که شما را به مقصد می‌رساند، امکاناتی مثل صبحانه، یک میان وعده و ناهار را در اختیارتان می‌گذارند. خوبی این تورها آن‌ است که شما دیگر نگران برنامه‌ریزی برای گشت و‌گذار در روستا و وعده‌های غذایی‌تان نیستید. اگر تعداد شما ۱۵ نفر باشد و بخواهید با این تور سفر کنید می‌توانید این را به سرپرست آژانس اعلام کرده و از او بخواهید در روز مورد نظرتان، گروه شما را راهی کند. حواستان باشد که حین پیاده‌روی در کوچه‌های روستا اجازه عکسبرداری از زنانی که در لباس‌های رنگی پیش‌روی‌تان قدم می‌زنند ندارید، مگر آنکه خودشان راضی باشند. اگر خیلی از رنگ و لعاب این لباس‌ها خوشتان آمده، مغازه‌ای در روستا موجود است که چند دست لباس را در اختیار مسافران قرار می‌دهد تا بتوانند برای چند دقیقه آنها را بپوشند و عکس بگیرند، پوشیدن هر دست لباس تا ۱۰ هزار تومان خرج برمی‌دارد. در همین مغازه‌ها می‌توان لباس‌های محلی ابیانه را خرید که البته قیمت آنها حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان است.

دقیقا کجاست؟

 

روستای ابیانه در جاده تهران-اصفهان قرار گرفته. فاصله این روستا تا شهرستان نطنز حدود ۴۰‌کیلومتر است. برای رسیدن به آن باید کاشان را رد کنید. اگر با اتومبیل شخصی از شهر تهران به این روستا سفر می‌کنید، طی ۵ تا ۶ ساعت و با یک باک بنزین به مقصد می‌رسید اما توجه کنید که در روستا پمپ بنزینی وجود ندارد.

روستای شهرستانک

 

اگر دلتان برای طبیعت لک زده و دوست دارید بعد از یک رانندگی کوتاه به جایی برسید که شبیه به یک خواب یا رویاست، می‌توانید روی روستای شهرستانک حساب کنید. این روستا در مسیر جاده چالوس قرار دارد و از هوای بسیار مطبوعی در این فصل سال برخوردار است. بسته به اینکه شما دنبال چطور سیاحتی باشید، انتخاب یکی از دو روستای ابیانه و شهرستانک می‌تواند پاسخگوی نیاز شما باشد. در روستای کوچک شهرستانک شما علاوه بر لذت بردن از هوا می‌توانید در جمع مردم روستا از همنشینی با آنها نیز بهره‌مند شوید.

اگر می‌خواهید با وسیله‌ای جز اتومبیل شخصی سفر کنید باید در پایانه‌های مسافری شهر تهران در اتوبوس یا تاکسی‌های تهران-چالوس بنشینید. هزینه بلیت یک اتوبوس معمولی حدود ۷ تا ۱۰‌هزار تومان و برای سواری تا ۲۰‌هزار تومان است. شما با اینکه وسط راه پیاده می‌شوید معمولا باید این مبلغ را به‌طور کامل بپردازید. در این صورت باید در خروجی این روستا پیاده شده و برای ادامه مسیر فکری بکنید.

در خود روستا رستوران یا هتلی نمی‌بینید که بتوانید در آن وعده‌ای غذا صرف کنید، پس باید حتما چیزی همراه خود داشته‌باشید یا از رستوران‌های موجود در جاده اصلی بهره‌ببرید. البته در روستای شهرستانک مغازه‌های مواد غذایی موجود هستند که می‌توانید برای خرید‌های جزئی به آنها مراجعه کنید. این مغازه‌ها عسل، ماست، پنیر و به‌طور کلی لبنیات محلی که سوغات شهرستانک هستند را نیز در اختیار مسافران می‌گذارند.
این روستا شامل جاذبه‌هایی چون کاخ ناصری، کتیبه قجری، قلعه دزدبند، چشمه گله گیله و درخت چندصد ساله اورس است که طی قدم زدن در روستا حتما به آن برمی‌خورید.

این روستا به هتل مجهز نیست. اگر قصد دارید بیش از یک روز در این روستا بمانید می‌توانید با خودتان چادر ببرید، البته باید بدانید که شب‌ها حتی در تابستان هوا سرد می‌شود.گزینه دیگر، اقامت در خانه‌های روستایی است که شاید بتوانید آن را با ۷۰ تا ۱۰۰‌هزار تومان برای یک شب پیدا کنید.

اگر یک روز کامل وقت بگذارید می‌توانید تمام این روستا را بگردید، به همین دلیل است که تورهایی که برای بازدید این روستا درنظر گرفته می‌شود یک روزه هستند. این تورها را می‌توان به‌عنوان گزینه دیگری برای سفر به شهرستانک دانست. هزینه سفر با تور حدود ۷۵ تا ۸۵ هزار تومان است که با پرداخت این مقدار علاوه بر سرویس رفت و برگشت، یک وعده صبحانه در رستورانی بین‌راه، ناهار و میان وعده را در اختیارتان می‌گذارند.

دقیقا کجاست؟

 

این روستا در حدود ۵۰ کیلومتری شهر کرج قرار دارد و برای آنکه از تهران به آن برسید باید از آزادراه تهران- کرج وارد جاده چالوس شده و پیش از رسیدن به گچسر وارد خروجی آن شوید. این خروجی با یک جاده آسفالته شما را به مرادتان می‌رساند. اگر با اتومبیل خودتان و از شهر تهران سفر می‌کنید یک باک بنزین کافی است. پیشنهاد ما این است که صبح زودتر راه بیفتید تا هم جاده خلوت‌تر باشد و هم زمان بیشتری را برای دیدن این روستا داشته‌باشید. توجه کنید که چون جاده چالوس مسیر رسیدن به شمال کشور است و در ایام تعطیل به طرز سرسام‌آوری شلوغ می‌شود، بهتر است برای سفر روزهای دیگری را انتخاب کنید. بهترین زمان برای سفر به این روستا فصل‌های بهار، تابستان و پاییز است.
۱۲ خرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۰۸
همشهری آنلاین |
تعداد بازدید : ۲,۵۷۳
کد خبر : ۱,۴۸۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.