رهگذران هم مجذوب این خانه می‌شوند

رهگذران هم مجذوب این خانه می‌شوند
اینها را «محمدجواد خوش‌‌لهجه» شهروند خوش‌ذوق محله والفجر می‌گوید. او در خانه کوچکش، بوستانی نقلی ایجاد کرده که هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد

 

یادش بخیر حیاط خانه پدری، چه باغچه زیبایی داشت. پر از گل‌های نسترن، شب‌بو، محمدی و یک درخت انجیر که برای کندن میوه‌اش از آن بالا می‌رفتیم. کمی آن طرف‌تر هم حوض آبی رنگی قرار داشت که داخلش چند تا ماهی قرمز بود و با باز شدن فواره شروع به جست‌وخیز می‌کردند. هر روز غروب مادرم با چه اشتیاقی به گل‌ها آب می‌داد. بعد هم سماور زغالی را روشن می‌کرد و کنار حوض بساط چای را پهن می‌کرد تا پدرم از در وارد شود.

از آن سال‌ها خیلی گذشته و خانه‌های بزرگ و حیاط‌دار جای خود را به ساختمان‌های چند طبقه قوطی کبریتی داده است. دیگر خبری از کوچه باغ و حوض و باغچه نیست. انگار آدم‌ها بین ساختمان‌های بلند و کوتاه محصور شده‌اند. درون خانه‌ها به جای طبیعت زنده کلی وسایل به اصطلاح مدرن جا خوش کرده است. اینها را «محمدجواد خوش‌‌لهجه» شهروند خوش‌ذوق محله والفجر می‌گوید. او در خانه کوچکش، بوستانی نقلی ایجاد کرده که هر بیننده‌ای را به وجد می‌آورد. شهرداری منطقه نیز به سبب سلیقه‌ای که برای ایجاد فضای سبز از خود نشان داده از خوش‌‌لهجه تقدیر کرده است. با او به گفت‌وگو نشستیم و از تجربیاتش بهره گرفتیم.

 

 

 

 

 

 

 

باغ دلگشا در حیاط کوچک

خوش‌لهجه سرهنگ بازنشسته نیروی نظامی و از اهالی قدیمی محله والفجر است. 30 سالی می‌شود که در اینجا زندگی می‌کند. به گفته خودش عاشق گل و گیاه است. او با اشاره به اینکه از بچگی علاقه زیادی به پرورش گل داشته می‌گوید: «گل‌ها مثل فرزندانم می‌مانند، از آنها مثل چشمانم مراقبت می‌کنم. وقتی زندگی مشترکم را شروع کردم، می‌خواستم در کرج خانه بزرگی بخرم که بتوانم در آن فضای سبز دلخواهم را ایجاد کنم. ولی چون شهر کرج به محل کارم دور بود در همین شهرک والفجر خانه خریدم. اما بزرگ نبودن حیاط خانه باعث نشد که آرزویم را عملی نکنم.» او برپا کردن گلخانه‌اش را از یک گلدان آغاز کرده و کم‌کم با تکثیر گیاهان تعداد گلدان‌هایش را افزایش داده‌است.

 

 این شهروند طبیعت دوست ادامه می‌هد: «حیاط خانه من حدود 50‌ مترمربع مساحت دارد. اما به قول معروف از فضا استفاده بهینه کرده‌ام و برای مثال دیوار حیاط را با صفحاتی از جنس شیشه طبقه‌بندی کرده و روی آنها گلدان قرار داده‌ام. سراسر حیاط را هم با استفاده از گل‌های یاس، مو و شمشاد پوشانده و به‌صورت گلخانه درست کرده‌ام. حالا نور مستقیم به داخل حیاط نمی‌تابد.» او به سبب سایه‌پرور بودن حیاطش از گل‌هایی مثل شمشاد، گل ناز، کاکتوس و آلوئه‌ورا بیشتر استفاده کرده‌ است. این شهروند خوش‌ذوق برای صرفه‌جویی و کاهش هزینه، مواد بازیافتی و دورریختنی را بازسازی کرده و از آنها به جای گلدان استفاده می‌کند. برایش تفاوت ندارد قوطی رب و پنیر باشد یا لیوان بستی، هدفش پرورش گیاه با کمترین هزینه است.

خوش‌لهجه از وقتی که بازنشسته شده وقت بیشتری را برای کاشت و نگهداری گل و گیاه صرف می‌کند.

 

به همسایه‌ها و رهگذران گلدان هدیه می‌دهم

خوش‌لهجه در باغچه جلو خانه‌اش گل‌های زیبایی کاشته است. البته او گلکاری را فقط به فضای داخل خانه و باغچه بیرون اختصاص نداده و با تشویق همسایه‌ها به ایجاد فضای سبز، فرهنگ کاشت و نگهداری گل را در محله‌اش‌ ترویج کرده ‌است. او بر اساس اصول باغبانی به تکثیر گل مشغول است و به همه آشنایان و همسایه‌ها گلدان و گل رایگان می‌دهد. خودش در این‌باره می‌گوید: «بعضی اوقات که در خانه باز است رهگذرانی که‌ تردد می‌کنند آنقدر مجذوب فضای سبز حیاط می‌شوند که اجازه می‌خواهند داخل خانه را از نزدیک و با دقت بیشتر ببینند. من علاوه بر نشان دادن فضای سبز گلخانه، گلدانی هم به آنان هدیه می‌دهم.» به اعتقاد وی در آپارتمان‌های کوچک امروزی هم می‌شود فضای‌سبز ایجاد کرد. او توصیه می‌کند: «‌‌الان خانه بزرگ حیاط‌دار کم پیدا می‌شود و اغلب شهروندان ناگزیر به زندگی در آپارتمان هستند. اینکه کسی بگوید آپارتمان فضای کافی برای گذاشتن گلدان ندارد به اعتقاد من حرف درستی نیست. اگر کمی ذوق و سلیقه از خود نشان دهند در همانجای کم هم می‌توان گلدان‌ها را به گونه‌ای چید که هم فضای زیادی اشغال نکند و هم محیط خانه را زیباتر کند.» او به شهروندان آپارتمان‌نشین توصیه می‌کند برای انتخاب گل‌های آپارتمانی حتماً از کارشناسان بازار گل یا افراد خبره کمک بگیرند.

 

چای عصرانه در باغ خانگی

او اطلاعات خوبی درباره گیاهان دارد که همه را به‌صورت تجربی به دست آورده‌ است. اما گاهی هم در اینترنت مطالب مورد نظرش را جست‌وجو می‌کند. با توجه به مشکل کم‌آبی نیز روش آبشاری را برای آبیاری فضای سبز خانه انتخاب کرده است. خودش می‌گوید: «‌‌گونه‌های گیاهی که در منزل خود پرورش داده‌ام نیاز زیادی به آب ندارند.» مهم‌ترین سرگرمی این شهروند لذت بردن از بوستان زیبایی است که با عشق و علاقه در حیاط خانه ایجاد کرده است. او مشتاقانه گیاهان را هرس می‌کند و به قول خودش به آب و کودشان می‌رسد. خوش‌لهجه در بوستان سرسبزش آلاچیقی هم درست کرده است و هر روز عصر همراه خانواده‌اش بساط چای را می‌چینند و ساعاتی خوش را در کنار هم سپری می‌کنند.