​توت فرنگی

​توت فرنگی
حتما شما هم مانند بیشتر افراد طرفدار توت فرنگی هستید. ما به شما یاد می دهیم چگونه این میوه را در باغچه خانه خود پرورش دهید.
پرورش توت‌فرنگی در خانه

 

حتما شما هم مانند بیشتر افراد طرفدار توت فرنگی هستید. ما به شما یاد می دهیم چگونه این میوه را در باغچه خانه خود پرورش دهید. 
 

انواع توت‌فرنگی

 

گیاه توت‌فرنگی را می‌توان در باغچه خانه پرورش داد و این گیاه میوه‌ای شیرین و معطر تولید می‌کند که دارای مقدار زیادی ویتامین سی است. به طور کلی دو نوع توت‌فرنگی وجود دارد. نوع "روز خنثی" یا "همیشه بارده" و نوع "روز کوتاه (بهاره)" .
 انواع توت‌فرنگی روز خنثی در تمام سال گل می‌دهند و میوه تولید می‌کنند. با این حال بیش‌ترین مقدار میوه دهی از ماه اردیبهشت تا آبان است. انواع توت‌فرنگی روز کوتاه هنگامی که روزها کوتاه‌تر هستند مانند پاییز تا بهار هر سال میوه می‌دهند. پاجارو، سی اسکیپ (Seascape)، چندلر، تیوگا انواعی از توت‌فرنگی‌های روز کوتاه هستند، درحالی‌که آپتوس، و فرن (Fern) از انواع توت‌فرنگی روز خنثی به شمار می‌روند. انواع توت‌فرنگی روز خنثی اگر دمای رشد مناسب غالب باشد می‌توانند حدود سه ماه پس از کاشت میوه تولید کنند. توت‌فرنگی آپتوس، چندلر، سی‌اسکریپ (Seascape)، تیوگا، فرن و پاجارو انواع خوش طعم تر این میوه هستند. 

 عوامل موثر بر رشد توت‌فرنگی
 
روزهای طولانی و دمای گرم برای رشد برگ‌ها و ساقه‌های رونده مناسب است، درحالی‌که روزهای کوتاه و دمای سرد برای تشکیل گل در انواع روز کوتاه توت‌فرنگی لازم است. اگر توت‌فرنگی در مناطقی که روزها آفتابی و شب‌ها سرد باشد رشد کند طعم بیشتری خواهد داشت. توت‌فرنگی‌هایی که در دمای سرد رشد می‌کنند میوه‌هایی سفت‌تر از آن‌هایی که در هوای گرم و مرطوب رشد می‌کنند دارند. دمای 21 تا 26 درجه‌ سانتی‌گراد در روز و 15 تا 18 درجه‌ سانتی‌گراد در شب منجر به دوره‌ رسیدن 30 روزه خواهد شد. 

 

 

 

 

 

 
پرورش توت فرنگی در باغچه

 

اگر توت‌فرنگی را در زمین می‌کارید این کار را در زمینه‌ای برآمده که اعضای گروه بادمجانیان (گوجه، فلفل، بادمجان) به مدت حداقل 3 سال در آن مکان نکاشته‌اید انجام دهید. خاک را با کود کمپوست یا کود کهنه اصلاح کنید و با پودر یونجه یا کود گیاهی بارور سازید و برای مقدار استفاده از آن‌ها توصیه‌های روی برچسب را نگاه کنید . پس از آنکه خاک اصلاح، بارور و آماده‌ کاشت شد، آن را با پوشش جلوگیری از رشد علف‌های هرز بپوشانید. بهتر است زیر این پوشش پلاستیکی، از آبیاری قطره‌ای برای گیاه خود استفاده کنید. شکل ضربدر در پارچه برش بزنید تا گیاه را از بین پارچه بکارید. این کار توت‌فرنگی‌ها را از عمده‌ی حلزون‌ها، لیسه ها، گوشخیزکها، و خرخاکی‌ها که دوست دارند از توت‌فرنگی‌هایی که با خاک در تماس هستند تغذیه کنند حفظ می‌کند و نیز فاسدشدن توت‌فرنگی را به حداقل می‌رساند.

 

 

 

 

 

گیاهان را به فاصله‌ی  20 تا 35 سانتیمتر در ردیف‌های تکی روی بستر خاکی که حداقل 12 تا 15 سانتیمتر ارتفاع و 15 تا 30 سانتیمتر عرض دارند کاشته یا این‌کار را در دو ردیف در بسترهایی که 30 تا 60 سانتیمتری عرض دارند انجام دهید. فاصله مرکز بسترهای گیاه را حداقل 70 سانتیمتر از هم قرار دهید. در جایی که هیچ بستر برجسته‌ای استفاده نمی‌شود، گیاهان را به فاصله 30 تا 40 سانتیمتر از هم در ردیف‌هایی کاشته و بین ردیف‌ها 70 سانتیمتر فاصله در نظر بگیرید. توت‌فرنگی‌ها را طوری بکارید که قسمت بالایی تاج(ناحیه‌ی بین ریشه و ساقه برگ) اندکی بالای زمین یا هم‌سطح زمین باشد و هرگز زیر قرار نگیرد. ریشه‌ها را رو به پایین قرار دهید.  گیاهان توت‌فرنگی ریشه‌های کم‌عمقی دارند بنابراین در طول فصل رشد به رطوبت نیاز دارند. توصیه می‌شود از آبیاری قطره ای استفاده کنید تا رطوبت از میوه دور نگه داشته شده و فاسدشدن میوه به حداقل برسد. خاک را مرطوب کنید اما خیس نکنید. مالچ آلی برای گوشخیزکها،خرخاکی‌ها، و حلزون‌ها و لیسه هایی که از توت‌فرنگی‌های رسیده تغذیه می‌کنند مطلوب است.
 
پرورش توت‌فرنگی در گلدان