شناساندن روستای چیمه به جهان

شناساندن روستای چیمه به جهان
وقتیکه به روستای چیمه بازگشتم با ایجاد مزرعه که شامل مرغداری و استخر و گلستان گل محمدی میباشدکار تحقیقاتی در زمینه اینکه چه نوع گیاهی در روستا تکثیرشود که بوسیله آن بتوان روستای چیمه را به تمام دنیا شناساند
 جناب آقای احسانی زندگینامه خود را توضیح دهید؟
بسم اله الرحمن الرحیم

 

با سلام اینجانب عزیز اله احسانی چیمه فرزند ملا حسین متولد ۱۳۱۳در روستای چیمه نطنز متولد شدم و حاصل زندگی دو فرزند یک پسر و یک دختر هست که پسرم دندانپزشک و دخترم فوق تخصص اطفال می باشد.و تحصیلات ابتدایی را در روستای چیمه و دوران راهنمایی را در مدرسه علامه تهران و دوران دبیرستان را در مدرسه دارالفنون تهران بپایان رساندم و تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه پلیس تهران گذرانده و با گذراندن دوره هایی در دانشگاه راهنمایی و رانندگی کشور آلمان جهت خدمت به میهن خود به کشورم ایران بازگشتم و در تهران مشغول به خدمت شدم و بعد از پایان خدمت و نائل شدن به بازنشستگی جهت خدمت به روستای چیمه  زادگاهم بازگشتم.

 

لطفا"هدف خود را در مورد بازگشتن به روستای چیمه توضیح دهید؟

 

وقتیکه به روستای چیمه بازگشتم با ایجاد مزرعه که شامل مرغداری و استخر و گلستان گل محمدی میباشدکار تحقیقاتی در زمینه اینکه چه نوع گیاهی در روستا تکثیرشود که بوسیله آن بتوان روستای چیمه را به تمام دنیا شناساند و با توجه به اینکه امروزه گردش و گردشگری از مقولات مهم و مورد بحث است . گردشگری و توسعه آن از دغدغه های اساسی تمام کشورهای دنیا است این امر بدلیل اثرات مثبت اقتصادی گردشگری است. جون گردشگر به همراه خود پول و ارز می آورد و می تواند منبع درآمد خوبی  برای آبادانی روستا باشد.مثلا"آمارها گویای آن است که کشورهای همسایه ما ترکيه سالانه چند برابر درآمد نفتی ما درآمد گردشگری دارد.پس کوشش ما در این زمینه امری بی ثمر نخواهد بود. کشور ما ایران در این زمینه امکانات و توانمندیهای بالقوه و بالفعل بسیاری داراست که موجب شده رتبه خاصی در سطح منطقه ای و جهانی احراز نماید و روستای چیمه با داشتن آب و هوایی کوهستانی و قرار گرفتن در دامنه ها و ارتفاعات کرکس با مناظر زیبای طبیعی و پرورش گل سرخ محمدی می تواند بهترین جاذبه توریستی داشته باشد از لحاظ پرورش گل محمدی در این روستا اقداماتی انجام شده و تجربه نشان داده است که با توجه به کمبود زمین زراعی و وجود باغات با وسعت کم در این روستا بهترین مورد برای درآمد زایی و آباد کردن روستا کشت بوته گل سرخ محمدی می باشد.که انشااله در آینده نزدیک این روستا به گلستان گل محمدی تبدیل خواهد شد.مقدار تولید گل محمدی در این مزرعه آزمایشی حدود ده تن میباشد. 

 

 لطفا"در مورد شرایط کشت گل سرخ محمدی توضیح دهید؟

 

گل محمدی در آب و هوای سرد کوهستانی می روید و ارتفاع بوته آن بین ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی متر است و در خاک رسی شنی پرورش داده می شود اگر چه انواع دیگر خاکها هم مناسب گل محمدی است ولی خاک رس شنی با توجه به مواد معدنی آن برای این کار مناسب تر است. رنگ گل سرخ همانطور که از اسمش پیداست سرخ است هر چه گلبرگهای آن سرختر باشد بهتر و برای گلاب گیری مناسب تر است.گل محمدی بعد از چهار سال بوته آن از شاخه اصلی بریده می شود تا سه تا چهار سال دیگر گل بدهد. وقتی بوته ها ریشه کن شد از طریق تکثیر قلمه زدن مجددا"زیاد می گردد و با توجه به آب و هواو نوع خاک و رطوبت و تکثیر و رنگ و بو و تعداد گلبر گها می توان مر غوبترین گلها را در نقاط کو هستانی مانند  روستای چیمه یا مناطق کوهستانی دیگر یافت نمود. 

 

لطفا"در رابطه با تاریخچه گل محمدی توضیح دهید؟

 

از آغاز تاریخ گل محمدی بیش از همه گلها در قلبهای بشر جای گرفته و مردم علاقه زیادتری به گل محمدی نسبت به دیگر گلها دارند. این گل زیبا میلیونها سال قبل از بوجود آمدن بشر در روی زمین وجود داشته و عطر افشانی می کرده است.و فسیلهایی که از گل محمدی بدست آمده احتمالا"مربو ط به ۳۵تا ۷۰ میلیون سال قبل می باشد و گلهای محمدی خشکیده از ۳۰۰سال قبل از میلاد مسیح از گورهای مصریان بیرون آمده است.کشور ایران دارای تمدن کهن بوده و از دیر باز مهد دانش و صنعت و از جمله اولین گلاب گیر دنیا بشمار می رود سابقه گلاب گیری به بیش از ۲۵۰۰ سال می رسد و ایرانیان در آن زمان روش تقطیر را ابداع نموده و سالها از آن بهره مند بوده اند. عطر ایران بعلت شرایط آب و هوایی از مرغوبیت خاصی برخوردار است ولی بعلت اینکه بمقدار کم تولید شده و بیشتر در داخل کشور مصرف میشده از شهرت جهانی بر خوردار نیست گل محمدی و سایر گیاهان این خانواده بومی ایران بوده و از این منطقه به سایر نقاط دنیا برده شده است و هنر تقطیر گل محمدی نیز حدود ۵۰۰سال است که از ایران به اروپا برده شده و روشی که با استفاده از آن محمدبن زکریای رازی به ساخت الکل موفق شد و آنرا از روش تخمیر و تقطیر انگور بدست آورد. و تهیه عطر و عرقیات در ایران هنوز بصورت سنت انجام می شود

لطفا"توضیح دهید از گل محمدی و گلاب چه استفاده ای می شود؟

 

گل سرخ مظهر محبت است و زیبایی و عطر دل انگیز آن از دوران باستان آن را ستوده اند. گویند پیامبر اسلام به عطر گل سرخ علاقه زیادی داشته و آن را زیاد استعمال می فرمودند.اکنون نیز عطر گل سرخ تهیه می کنند و در مجالس با ختم صلوات مصرف می کنند. عمده قسمتهای مورد استفاده این گیاه گلها و میوه های آن می باشد. که دانشمندان انگلیسی در حین جنگ دوم متوجه شدند. که میوه گل سرخ به عنوان منابع غنی از ویتامین ث به شمار می آید. بطوری که سه عدد میوه متوسط گل سرخ به اندازه یک پرتقال ویتامین ث دارد. از گلبرگهای گل محمدی در نواحی غربی و شمال کشور مربا و شربت درست می کنند.گلاب دارای طبیعتی گرم است و در  نوشیدنیهایی مثل چای و شربت ودر بستنی و شیرینی مصرف دارد.

 

با تشکر فراوان ازآقای جناب سرهنگ احسانی چیمه که وقت گرانبهاو با ارزش خود را با بیان مطالب مفید  در اختیار ما گذاشتند


http://www.chimehrood.blogfa.com

۱۲ خرداد ۱۳۹۵ ۱۴:۵۰
تعداد بازدید : ۳,۵۴۸
کد خبر : ۱,۲۵۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.