آشنایی با بیماری آلزایمر (1)

آشنایی با بیماری آلزایمر (1)
آلزایمر بیماری پیشرونده ای است که باعث اختلال در عملکردهای مختلف مغز از جمله زبان، حافظه، برنامه ریزی، استدلال و ... شده و شخصیت فرد را تغییر می دهد.
بخش اول

بیماری آلزایمر چیست؟ 

 

به طور کلی در بیماری آلزایمر اختلال از حافظة کوتاه مدت آغاز میشود و به تدریج با درگیرشدن سایر قسمت های مغز بر صحبت کردن، خواندن، محاسبه، تصمیم گیری و هماهنگی حرکات بدن تأثیر می گذارد.
بیماری آلزایمر در سال 1906 میلادی توسط دکتر آلویس آلزایمر کشف شد . دکتر آلزایمر روانپزشک و پاتولوژیست آلمانی بود که برای کشف علت بیماری آلزایمر ، مغز  زنی که در اثر یک بیماری غیر معمول روانی فوت کرده بود را کالبدشکافی کرد و تغییراتی پیدا نمود . 

 

علل بیماری

 

عوامل خطرساز، در بیماری آلزایمر به طور دقیق مشخص نگردیده است. اما در بررسی های صورت گرفته عوامل گوناگونی شناخته شده اند. البته وجود این عوامل صددرصد دلیل بر ابتلا به بیماری آلزایمر نمی باشد، بلکه در شرایط خاصی به تنهایی یا در کنار یکدیگر می توانند زمینه ابتلا به بیماری آلزایمر را فراهم نمایند. "سن بالا، سابقه خانوادگی، سکته مغزی، سابقه شدید ضربه به سر، بیماری های عروق کرونر، کمبود فعالیتهای فکری، جنس مونث، کمبود ویتامین هایی چون A،E، C،B12، B1، اسید فولیک، کمبود فعالیتهای بدنی و ورزش،سابقه افسردگی، استرس های روانی- اجتماعی مانند فوت همسر، بازنشستگی ، افزایش کلسترول خون، مصرف دخانیات، سموم موجود در محیط زیست و ... " از این علل هستند.

 

روشهای تشخیص 

 

تشخیص این بیماری با بررسی تاریخچه سلامت بیمار و انجام برخی معاینات جسمانی و روانی و آزمایش و یا آزمون های روانی تست حافظه و ... توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب، روانپزشک و روانشناس انجام می پذیرد.

 

شرح بیماری 

 

در بیماری آلزایمر رسوب پلاکهای آمیلوئید و ایجاد شبكه های نوروفیبریلاری، به تدریج سبب تخریب سلولهای مغز و قطع ارتباط بین آنها می شود. در نتیجة تخریب سلولهای مغز، ترشح انتقال دهنده های عصبی که باعث انتقال پیام از یک سلول به سلول دیگر هستند، کم شده و این مسئله نیز باعث از بین رفتن سلول ها و ارتباط بین آنها می گردد و تمامی این موارد باعث کوچک شدن مغز می گردد. 

 

درمان 

 

با وجود پیشرفت علم پزشکی متاسفانه  هنوز درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، با تجویز دارو تنها میتوان روند این بیماری را کند نمود و اختلالات رفتاری و روانی را کنترل کرد. از درمان های تکمیلی در کنار دارو درمانی نیز میتوان استفاده کرد. 

 

آمار شیوع

 

•در جهان هر 3.2 ثانیه یک نفر به  بیماری آلزایمر مبتلا می شود. 
•در ایران هر 7 دقیقه یک نفر به دمانس( خردسودگی) مبتلا می شود.

بنابراین زمانی برای از دست دادن نداریم!

 

برای مشاهده بخش دوم آشنایی با بیماری آلزایمر کلیک نمایید.

 
منیژه احمدی
کارشناس روانشناسی انجمن آلزایمر ایران
منبع:
www.iranalz.ir

۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۲۱
تعداد بازدید : ۱,۵۳۱
کد خبر : ۱,۲۲۹

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید