ارتباط قلب سالم در جوانی با داشتن مغز سالم در سنین بالا

ارتباط قلب سالم در جوانی با داشتن مغز سالم در سنین بالا
مطالعه جدید نشان می دهد قلب سالم تر در اوایل بزرگسالی به معنای بروز کمتر مشکلات فکری و حافظه در سنین بالاتر است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر فرزانه سوروند، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه نورث وسترن شیکاگو آمریکا، در این باره می‌گوید: این نتایج نشان می‌دهد افراد باید به سلامت شان از همان ابتدای ۲۰ سالگی توجه کنند.
در این مطالعه، تیم تحقیق، ۱۸۹ فرد را به مدت ۳۰ سال تحت نظر داشتند. میانگین سنی این افراد در ابتدای مطالعه ۲۴ سال بود. در طول دوره مطالعه، ۵ فاکتور سلامت قلب، شاخص توده بدنی، فشارخون، کلسترول کل و میزان قندخون در حالت ناشتا، ۸ بار بررسی شد.
بعد از ۳۰ سال، مهارت‌های فکری و حافظه‌ای شرکت کنندگان همراه توانایی مغز در تنظیم جریان خون، ارزیابی شد.
بررسی‌ها نشان داد: افراد دارای سلامت بهتر قلبی در ابتدای مطالعه دارای نمرات بالاتری در تست‌های حافظه و تفکر در پایان مطالعه بودند.
همچنین محققان دریافتند شرکت کنندگان دارای سلامت بهتر قلبی در شروع مطالعه دارای جریان خون پایداری در مغز بودند که این به معنای آن است که مغز می‌تواند در طول تغییرات فشارخون، جریان خون کافی را حفظ نماید.
به گفته سوروند، ما می‌دانیم که فاکتورهای پرخطر عروقی نظیر فشارخون بالا و میزان بالای گلوکز با آسیب مغزی و مشکلات در مهارت‌های فکری در افراد سالمند مرتبط هستند، اما این مطالعه نشان می‌دهد که این فاکتورها ممکن است از چندین دهه زودتر آغاز شود که به راحتی قابل پیشگیری است.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

۱۹ اسفند ۱۳۹۸ ۱۲:۵۷
صندوق بازنشستگی کشوری |
تعداد بازدید : ۳۸
کد خبر : ۱۲,۲۲۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.