زندگی جویبار خاطره هاست

زندگی جویبار خاطره هاست
زندگی جویبار خاطره هاست.تلخ و شیرین زندگی زیباست. در زندگی روزهائی وجود دارد که خاطره های آن همیشه در ذهن جاودانه باقی می ماند، خاطره ها همیشه شاد نیستند، گاهی تلخ هستند. اما تا این خاطره های تلخ نباشند، آن خاطره های شیرین، شیرینی خودشان را نشان نمی دهند، و آن خاطره های تلخ نیز روزگاری، تنها فقط یک خاطره خواهند ماند، یا با حسرت یا با تجربه، در هرصورت، تنها به صورت یک خاطره خودنمائی می کنند.
 
و این خاطره ها همانند یک جویبار که همیشه در حال گذران است و همیشه آبهای جدید، می آیند و در گذر هستند، این خاطرات نیز مرتب ایجاد و در حافظه طبقه بندی و جایگزاری می گردد.

حال از این همه خاطره چه استفاده ای می توان نمود؟

آیا این خاطرات می توانند، در زندگی و مخصوصاً دوران پیشکسوتی (بازنشستگی) مهم باشد؟

خاطرات تلخ، چه اهمیتی دارد که یادآوری شود، و رنج ما را دردوران پیشکسوتی(بازنشستگی) بیشتر و بیشتر نماید؟

اینها همه سئوالاتی است که در خصوص خاطره ها، می توانیم از خودمان بپرسیم، ما در این مقاله بر آنیم که به این بحث، نظری بیفکنیم.پس با ما همراه شوید.

مقاله روابط اجتماعی در دوران پیشکسوتی(بازنشستگی) چیست؟ مطالعه کنید

 

خاطره چیست؟

خاطره یعنی: روایت مجموعه ای از رویدادها و سرگذشت های متعلق به یک شخص یا یک دوره بخصوص، وقتی به آنها که در زمان های گذشته رخ داده، فکر می کنیم، یعنی اینکه اون رخداد، یکی از خاطرات ما شده و بخشی از ذهن ما را اشغال نموده است.
این خاطره ها، همانگونه که ذکر شد، می تواند خاطرات خوب و و گاهی اوقات تلخ و زهر آلود هست که حتی با یادآوری آن، لرزه بر اندام ما می افتد.

 

چرا خاطره ها می توانند برای دوران پیشکسوتی(بازنشستگی) مهم باشد؟

خاطره ها بدین دلیل برای دوران پیشکسوتی(بازنشستگی) می تواند خوب و سودمند باشد که همین خاطرات است که منبع تجربه وتخصص و مهارت های ما را به خود اختصاص می دهد.
همین خاطرات تلخ و شیرین است که می تواند، توانائی های ما را در خاطرات شیرین یادآوری نماید و تجربه های اندوخته شده در خاطرات تلخ را به ما یادآوری نماید.
این خاطراتی که مرتب در ذهن ما مرور می گردد، و پیشنهاد می گردد، در صورتی که خاطرات شیرین است، حتماً با همکاران و دوستان هم رده خود این خاطرات را مرور نمائید، از آن دست،خاطراتی است که می تواند، کل سلولهای شما را به آن زمان، انتقال داده و عملکرد آنها را به آن سالها ببرد، و حتی ذوق و شادی که از آن خاطره در ذهن شما نقش می بندد، می توانید در همین لحظه مجدداٌ لمس وحس نمائید.
بخاطر همین مسئله است که زمانی که گروهی از پیشکسوتان (بازنشستگان) را که به شهری که مثل 40 سال پیش آماده شده بود، منتقل نمودند، اکثراً به همان زمانها، کوچ نمودند و حتی جالب توجه اینکه، تعدادی از آن ها مجدداً به خواستگاری همسران خود رفته بودند.

بدن و سلولهای آن، متوجه ساختگی بودن آن نمی شوند، فقط کافی است که خود را به آن زمان ها منتقل نموده و حس و حال و هوای آن زمان را برای خود تداعی نمائید، آنگاه تمام شرایط آن زمان گذشته را در زمان حال، حس خواهید نمود.
پیشنهادی که می توان داد اینکه درملاقاتهائی که با دوستان خود دارید، تا می توانید از خاطرات خوش و خوب گذشته که برایتان پیش آمده، گفته و خود را در آن زمان ها، حس و لمس نمائید.

 

چطوری می توان خاطره ها را در دوران پیشکسوتی (بازنشستگی) جاودانه و شاد ساخت؟

آن تعدادی از خاطره ها که همیشه در ذهن می مانند، به خودی خود، جاودانه هستند، اما چطوری می توان، خاطرات رابصورت خاطرات شیرین و شاد، در ذهنمان مجدداً طبقه بندی و ضبط نمائیم؟

در بیشتر مقالات و کتب، همیشه اینگونه آورده شده است که سعی کنید، خاطرات بد و تلخ را از زندگی خود بیرون بریزید.
به چند دلیل این امکان پذیر نیست؟

1- امکان حذف خاطره بد و تلخ وجود ندارد، امکان دارد زمانی بتوانیم آن را محو نمائیم، اما مجدداً با برخورد با شئی، یا چیز و یا فردی که در آن خاطره بوده، مجدداً تمام خاطرات تلخ بازآوری شده و تمام لحظات مجدداً یادآوری خواهد شد.

2- خاطرات تلخ و شیرین مکمل یکدیگر هستند، شما هیچوقت نمی توانید، خاطرات شیرین داشته باشید، مگر اینکه چندتا خاطرات تلخ نیز داشته باشید. مانند شب و روز، تا شب نباشد، شما روز را تشخیص نخواهید داد و بالعکس، همانگونه که در قطب ها که 6 ماه،6 ماه، شب و روز است، تفاوت شب و روز از هم تشخیص داده نمی شود.

3- خاطرات تلخ را تنها می توان جایگزین نمود.


بهمین خاطر به شما توصیه می کنیم که سعی نمائید در درجه اول، نسبت به جایگزینی آن با یک خاطره خوب و شاد، اقدام نمائید.
در مرحله دوم، سعی نمائید، از آن خاطره تلخ، تجربه و نکته ای که توانسته شما را یک قدم در مسیر زندگی به جلو ببرد، یا تجربۀ گرانبها برای شما داشته است در آن بیابید و بر روی آن، تمرکز نمائید.
در صورتی که از دو مرحله قبلی نتوانستید، خاطرات تلخ را کمی تلطیف نمائید، در مرحله بعدی، خاطرات تلخ خود را یادآوری نمائید و سعی نمائید، قصه جدیدی برای خود بسیازید، و بدانید که شما کارگردان زندگی خود هستید، پس لطفاً سناریوی آن خاطره را برداشته و اجرای جدیدی برای خود داشته باشید(البته در ذهن خود) آنگاهخاطرات شما، تبدیل به خاطرات جاودانه و شادی خواهد شد که همیشه می توانید به آن ببالید.

 

از کدام خاطره ها باید شروع نمائیم؟

در زمان تعریف در کنار همکاران و دوستان، حتماً از خاطرات بسیار شیرین که هم برای شما شیرین بوده و هم خاطره خوبی برای همکاران شما نیز داشته، شروع نمائید و بدانید که اگر بتوانید، ذره ای شادی به این گنجینه های نیروی انسانی ببخشید، آنان در مقابل دهها برابر شادی، نثارتان می کند، و حتی اگر این کار هم انجام نشد،حداقل حس خوبی نصیب شما خواهد نمود.
در زمانی که میخواهید نسبت به تغییر خاطرات تلخ، اقدام نمائید، از خاطرات تلخی شروع نمائید، که کمتر به شما آسیب رسانده است، و زمانی که موفق به تغییر آن شدید، مرحله به مرحله به خاطرات تلخ تر روی آورید.

 
۲۱ دی ۱۳۹۸ ۱۰:۲۶
گنجینه انسانی |
تعداد بازدید : ۲۰۵
کد خبر : ۱۱,۸۸۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.