آگاو ویکتوریا

آگاو ویکتوریا
بومی ارتفاعات شمال شرقی مکزیک می باشد . عمدتا در خاک های آهکی در محیط های بیابانی تا نیمه بیابانی و در دامنه های شیب دار و نزدیک صخره های عمودی و در دیواره های دره های عمیق به شکل یک کلنی گسترده پدیدار می شوند . از نام های دیگر آگاو ویکتوریا گل سرخ مکزیکی است . نام ویکتوریا به افتخار ملکه انگلیس توسط توماس مور نام گذاری شده است .
وجود خطوط سفید حالت منحصر به فردی به این گیاه داده . آگاو ویکتوریا رشد بسیار کند ولی مقاوم دارد ، و به همین دلیل و شکل ظاهری آن جزء منحصر به فردترین گونه ها شناخته می شود . گستردگی گیاه  به قطر 45 سانت و ارتفاعی حدود 22 سانت است . به ندرت ارتفاع گیاه از 22 سانت بیشتر می شود . به ارقام مختلفی مانند برگ سفید و یا بدون رگه های سفید و یا چند رنگ از این گیاه وجود دارد .

برگ های این گیاه 15 تا 20 سانت طول و حدود 3 سانت پهنا دارد . برگ ها سفت و سخت و ضخیم و به رنگ سبز تیره و با حاشیه های سفید مشخص شده اند . برگ ها به صورت منظم رشد می کند و مانند یک گل گرد می باشد . 

گل ها در این گیاه به صورت سنبله و طویل به ارتفاع 2 تا 4 متر و گل ها از رنگ های مختلف اغلب با سایه بنفش قرمز است . آگاو ویکتوریا پس از مدت زمان حدود 20-30 سال رشد تولید گل میکند که پس از پایان دوره گلدهی گیاه از بین می رود . ولی با تولید پا جوش از طریق گیاه اصلی قابل تکثیر است .

این گیاه در منازل و در باغ ها و یا گلدان ها قابل پرورش می باشد .

آگاو به خاک با زه کش بالا و نور مستقیم تا سایه آفتاب نیاز دارد . در ساعات اوج تابش در تابستان باید از نور مستقیم خورشید در امان بمانند . در فصل زمستان برای رشد خوب بستر گیاه باید خشک ( خشکی مطلق نباشد ) و دما بالای صفر درجه باشد . این گیاه زمانی که در حالت خشکی نگه داری شود حتی گاهی تا دمای منفی 10 درجه سانتی گراد را تحمل می کند . میزان آبیاری در این گیاه به گونه ای باید باشد که در فاصله بین دو آبیاری در فصل رشد و گرما خاک بستر کشت به مقدار خیلی کم مرطوب باشد ، و رطوبت خود را به طور کامل از دست ندهد .

کودهی به این گیاه باید 2 بار در سال یکبار در اوایل بهار و یکبار در اوایل تابستان به صورت کود محلول با آب صورت گیرد . در مناطقی که نزدیک ساحل و یا خطر یخبندان در ان وجود ندارد گیاه را می توان در بیرون از منزل نگهداری کرد . در مناطق با سرما زیاد این گیاه باید در گلدان کشت شود تا با شروع سرما گیاه را به داخل اتاق و در محلی که هوای تازه وجود دارد نگهداری کرد . آگاو نیاز به بستری با تهویه بالا دارد و آبیاری بیش از حد باعث خراب شدن آن می شود . 
تکثیر : 

از طریق بذر و پا گیاه های تولید شده توسط گیاه مادری در بهار قابل افزایش است . در طی زمان تکثیر خاک گیاه را همواره توسط غبار پاشی مرطوب نگه دارید و میزان نور گیاه تا مرحله رشد کافی در شرایط نور فیلتر شده قرار دهید . 

 

  

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۲:۱۷
تعداد بازدید : ۳,۷۹۷
کد خبر : ۱,۱۷۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.