دوران بازنشستگی در باغ شخصی

دوران بازنشستگی در باغ شخصی
پس از سال ها کار و تلاش مستمر حال زمان آن رسیده که از باقیمانده عمرتان بیشترین بهره را ببرید ولی چگونه ؟ پاسخ این سئوال یک کلمه است " طبیعت " و ره آورد آن جز شادی ، سلامتی و پاک سازی روح و جسم خسته چیز دیگری نخواهد بود .
 
 به جرات می توان گفت همه انسان ها طبیعت را دوست دارند و از تماشای آن لذت می برند . این طبیعت دوست داشتنی از کوه و دریا گرفته تا کویر و جنگل هر کدام به گونه ای انسانها را به طرف خود می کشاند تا آنجا که مردم حاضرند برای رسیدن به آن خستگی راه و هزینه های هنگفت را به جان خود بخرند و از بسیاری از امکانات رفاهی خود صرف نظر کنند برای بسیاری از بازنشستگان رفتن به کنار دریا و یا کوهستان ممکن نبوده و از طرفی ماندن در محل سکونت فعلی نیز سخت و کسالت آور می باشد و خود را به پایان راه رسیده می انگارند .

 

صبح را بی امید شروع و شامگاهان را بی حاصل به فرجام می برند ، مسائل شهرنشینی از یک سو و از سوی دیگر مشکلات اجتماعی عنان اختیار را از کفشان ربوده ، لذا تعدادی از آنان تصمیم به تغییر محل زندگی خود می گیرند لیکن به دلایل بیشمار این تصمیم نیز در بیشتر موارد جز شکست و ناامیدی نتیجه ای را در بر نخواهد داشت .

 

در این مقاله به صورت ساده ، روشن ، اقتصادی و کاملا" اجرائی و بدون جزئی نگری سعی گردیده است که با اندکی تغییر در محل زیست تان ، بهترین استفاده را ببرید چرا که تغییر باعث پویائی و پویائی باعث سرزندگی گشته و تنوع را چاشنی زندگیتان می سازد .
 
  کاشت ، نگهداری و مراقبت از گیاهان از یک طرف باعث سرگرمی و پر نمودن اوقات بیکاری گشته و از طرف دیگر به زندگی شما رنگ و بوی تازه دمیده و با تماشای رشد و نمو آن ها از خودتان احساس رضایت خواهید کرد .اولین مرحله در اجرائی نمودن این روش انتخاب محل و فضای مناسب می باشد . این فضا می تواند در حیاط جلو و یا پشت ساختمان باشد شکل آن مهم نیست چه منظم و چه غیر منظم : دایره ، مثلث ، مربع و ......... می تواند در قسمت سایه و یا آفتابی باشد در این مرحله مهمترین نکاتی که می بایست مد نظر قرار گیرد آن است که تامین آب آن به راحتی امکان پذیر باشد و از طرفی محدوده آن از بقیه محوطه قابل تفکیک باشد البته در صورتی که چنین محلی را نتوانید بیابید از پشت بام ساختمان غافل نمانید و مهمترین مساله ای که در این بخش می بایست توجه جدی به آن شود عایق بندی آن بوده به نحوی که به سقف آخرین طبقه در ساختمان آسیبی وارد نگردد .
 
این فضا می بایست به گونه ای باشد که شمارا با دردسر در هنگام نگهداری گیاهان تان مواجه نساخته و شما از داشتن آن به خود افتخار کنید. در بدو امر آماده سازی بستر کاشت مهمترین وظیفه شماست مخلوط خاکی مناسب شامل خاک رس ، ماسه و مقداری کود پوسیده می باشد واگر شما نمی توانید خاک آن را آماده کاشت نمایید بهتر است از کارگر بهره جویید چرا که این مرحله بیشترین انرژی را از شما خواهد گرفت . مرحله دوم انتخاب گیاه مورد دلخواه شماست . اگر شما علاقه مند به داشتن گیاهان زینتی هستید و در منطقه ای با آب و هوای گرم و خشک زندگی می کنید بهتر است از گیاهانی که با این شرایط سازگاری بیشتری دارند استفاده نمائید که از این جمله می توان به افرای زینتی ، اقاقیای پیوندی ، محبوبه شب ، شاهپسند درختی و ..... و اگر در منطقه ای با شرایط اقلیمی مرطوب زندگی می کنید می توانید از گیاهانی همچون ماگنولیا ، ختمی درختی ، کاج مطبق ، نوئل و ..... استفاده نمایید البته طیف گسترده ای از گیاهان وجود دارند که در همه شرایط قابل کاشت می باشند که از آن جمله می توان به نخل ، کاج ، سرو ، خرزهره ، توری و ........اشاره نمود و در صورتی که به داشتن گیاهان میوه دار تمایل بیشتری دارید می توانید با در نظر گرفتن شرایط محیطی از گونهای مختلفی همچون مرکبات ، زردآلو ، گیلاس ، هلو ، ازگیل ، گردو  ، انجیر و ............ بهره ببرید .
علاوه بر گیاهان اشاره شده که می توان تحت عنوان درختان قلمداد نمود ، از گل های رنگارنگی که به صورت دائمی بوده مانند : ، رز ، کوکب کوهی ، مارگریت و ..... و همچنین گل هائی که به صورت فصلی کاشته می شوند که عمدتا" در سه فصل طبقه بندی می گردند نیز استفاده شود . این سه فصل شامل گل های بهاری که در اواخر پاییز کاشته و تا اواخر بهار ماندگاری دارند مانند : بنفشه ، مینا چمن ، آنمون ، شب بو ، قرنفل ، لادن ، شقایق و ........ گل های تابستانه که در اواخر بهار کاشته و تا اواسط پاییز به گلدهی می پردازند مانند : جعفری ، رعنا زیبا ، اطلسی ، کوکب ، تاج خروس و ........ و گل های پاییزی که از اواسط پاییز تا اواسط زمستان به فضای شما جلوه می دهند مانند : داوودی و کلم زینتی استفاده نمود . علاوه بر گل های ذکر شده می توان گل های سوخ دار همچون نرگس ، لاله ، گل اشک ، آماریلیس ، گلایول ، زنبق و.......... را نیز کاشت . سعی نمائید در انتخاب گیاهان با اهل فن مشورت نمایید.
   
شاید شما دوست داشته باشید علاوه بر زیبائی از دسترنج خود نیز استفاده نمائید و به دوستان خود هم هدیه دهید . در صورتی که شما فضای گسترده ای را در اختیار دارید و از طرفی به کسب درآمد نیز می اندیشید ، می توانید سبزیجات مختلف بکارید . شاید بتوان گفت لذت دیدن فرآورده های تولیدی در کنار ظرف غذایتان قابل وصف نباشد و همچنین می توانید با فروش مازاد آن بهره اقتصادی ببرید .
مکان مناسب جهت قراردادن درختان مرکز بستر کاشتتان می باشد و در مورد بقیه گیاهان نکته مهم آن است که بر اساس ارتفاع آنها از قد بلند در مرکز به قد کوتاه در حاشیه اقدام نمائید . اگر فضای مورد نظرتان از وسعت زیادی برخوردار است از کاشت چمن غافل نمانید .  
 عده ای ممکن است نتوانند در محل سکونت خود مکان مناسبی را بیابند ، بسیاری از مردم با استفاده از گلدان ها گیاهان ، سبزیجات و گل ها را به محل زندگی خود وارد می نمایند .
 
  گلدان سفالی : این گلدان ها به اشکال و اندازه های مختلف ساخته می شوند و برای کلیه گیاهان مناسب می باشند . البته انتخاب گلدان از نظر اندازه و شکل رابطه مستقیمی با گیاهان مورد نظرتان دارد و در هنگام کاشت از لوله ای با سوراخ های بسیار ریز که در مرکز گلدان و در زیر خاک قرار می گیرد استفاده نمایید این لوله باعث می گردد که آب اضافی از اطراف گلدان جذب شده و به سوراخ انتهائی گلدان هدایت و از انتهای گلدان خارج گردد . پس از کاشت گیاه ، گلدان را کاملا" از خاک پر نکرده و حدود 2 سانتیمتر از سر گلدان خالی باشد این فضای خالی برای آن است که شما بتوانید آب مورد احتیاج گیاه را تامین نمایید و با توجه به محل قرار گرفتن گلدان از نظر نور  گیاه خود را انتخاب کنید . بهترین مخلوط خاکی برای گیاهان در گلدان شامل خاک رس به همراه خاک برگ و شن می باشد و قبل از پر نمودن گلدان بهتر است به صورت یکنواخت با هم مخلوط گردند . شن موجود باعث روان سازی جریان آب در گلدان گشته و خاک برگ باعث تغییر در بافت خاک شده به صورتی که ریشه گیاه بهتر بتواند رشد نموده ، مواد غذائی و آب را جذب نماید . همانطور که می دانید بسیاری از گیاهان از بذر بوجود می آیند ، لذا کاشت بذر در گلدان نیز می تواند در برنامه کاری شما قرار گیرد .

 

  گلدان های آرایشی : تفاوت این نوع گلدان ها با گلدان های سفالی تنها در داشتن شبکه ای سیمی بوده که گیاهان رونده جهت کاشت در این نوع گلدان ها مناسب می باشند و رایج ترین آن عشقه و رز رونده است که پس از کاشت در گلدان شاخه های آن را به سیم ها می بافند البته بهتر است گیاهی جوان انتخاب گردد که به مرور زمان و با رشد تدریجی با سیم های آرایشی درگیر شده و جلوه ی زیبائی را به گلدان بدهد . در اطراف عشقه نیز می توان گل های مختلفی را کاشت که از لحاظ ارتفاع بلند نباشند که از این جمله می توان به سدوم ها اشاره نمود . در پاره ای از موارد نیز با استفاده از سیم هائی که به اشکال مختلف ساخته شده اند و در واقع قالب محسوب می گردند از یک طرف و از طرف دیگر کاشت گیاهانی همچون شمشاد ، ترون ، مورد و ........ می توان اشکال هندسی منظم و یا مجسمه هائی از حیوانات بوجود آورد البته هرس و فرم دهی آن شاید در اوائل کار برای شما قدری مشکل باشد لیکن با تمرین و ممارست در این کار شما می توانید در این مرحله نیز به پیروزی دست یابید .

 

با توجه به اینکه گلدان ها عمدتا" به فضای داخل ساختمان وارد می گردند نوع گیاهان کاشته شده در آنها با توجه به محل قرارگیری از نظر نور دریافتی حائز اهمیت می باشد نکته مهم بعدی استفاده از زیر گلدانی جهت جمع آوری آب اضافی و جلوگیری از تخریب فضای زیر گلدان ها ست در بسیاری از موارد دیده شده است که عدم استفاده از زیر گلدانی باعث خراب شدن زیر اندازهائی همچون فرش و موکت گردیده است . گلدان های چوبی : این نوع گلدان ها عمدتا" به صورت طولی بوده و محل مناسب جهت تعبیه آنها می بایست به صورتی باشد که با سطح زمین در ارتباط بوده و هرزآب مستقیما" به خاک وارد گردد که به عنوان مثال می توان به تراس در خانه های ویلائی اشاره نمود  ، تراس آپارتمانها با توجه به اینکه امکان جلوگیری از هرز آب وجود ندارد برای این نوع گلدان مناسب نمی باشد مگر آنکه از ابتدای ساخت و یا با اندکی تغییر در دیواره مسیری جهت خروج هرزآب ساخته شود  . جهت ساخت گلدان چوبی به چوب هائی سخت با بافت متراکم که نسبت به آب و مواد دیگر مقاومت بالائی داشته باشند ، مورد نیاز است و یا با استفاده از مواد شیمیائی خاص همچون روغن جلا به چوب ها مقاومت بخشید می توان چوب ها ی مورد استفاده را از دو نوع الواری و یا شاخه های بریده شده درختان انتخاب نمود . کاشت طیف گسترده ای از گل و گیاه در این نوع گلدان امکان پذیر است لیکن به دلیل آن که این نوع گلدان ها حداقل از یک سو به فضای آزاد ختم شده و از سوی دیگر در ارتفاع قرار می گیرند گیاهانی همچون اطلسی ، لادن ، شاه پسند فصلی بسیار مناسب بوده و جلوه زیبائی را از دور دست به محیط شما خواهد داد .

 

علاوه بر اینکه اندازه و نوع گیاهان و گلدان ها در فضای ایجاد شده بسیار حائز اهمیت می باشند لیکن چیدمان آن ها را نیز نباید از نظر دور داشت چرا که اولویت اول شاید همین باشد. لازم به توضیح است که ترکیبی از فضای آزاد و گلدان ها زیبائی وصف ناشدنی را خواهد ساخت .در نظر داشته باشید که فضای سبز ساخته شده منطقه و محدوده اختصاصی شماست که ساعت های متمادی می توانید بدون احساس گذر زمان در آن به فعالیت مشغول بوده و علاوه بر سرگرم سازی خود لذت زاید الوصفی را تجربه کنید و به جای آن که از دوستان و وابستگان خود در محیطی بسته پذیرائی نمایید در این طبیعت ساختگی خود پذیرای آنان باشید . سعی کنید خاطراتی زیبا وبیاد ماندنی بسازید هر چقدر که فضایتان کوچک باشد . 
۱۱ آذر ۱۳۹۸ ۱۰:۲۱
ایسنا |
تعداد بازدید : ۳۵۶
کد خبر : ۱۱,۵۰۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

برای دریافت فایل الکترونیکی مجله ثمر به صورت pdf در کادر زیر آدرس ایمیل خود را وارد کنید.