سینرر
گیاه Cineraria از خانواده Compositae می باشد که در فارسی به سینرر و یا سینره شهرت دارد که نام سینره رایج تر می باشد. این گیاه بومی جزایر قناری می باشد و نمونه هایی از این گیاه در جنوب آفریقا نیز دیده می شود و اکنون در بسیاری از کشورها از جمله ایران پرورش داده میشود.
قابل ذکر است که این گیاه در ایران به عنوان یک گیاه نوروزی در رنگهای مختلف و اندازه های متفاوت وجود دارد و به عنوان یک گل یک ساله یا 2 ساله پرورش داده میشود.
این گیاه از جمله گلهای ممتاز بهاری محسوب میشود که از اواخر زمستان تا اوایل بهار گل میدهد.
این گل برای پرورش در گلدان و بصورت گل آپارتمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بر اساس اندازه گل 3 نمونه سینره وجود دارد : 1)سینرر هیبریدگلدرشت با بلندی 40 سانتی متر 2)سینرر ستاره ای در رنگ های بسیار متنوع و بلندی 45 تا 70 سانتی متر 3)سینرر پر گل و پا کوتاه بصورت معمول بلندی بوته این گیاه بین 30 تا 60 سانتیمتر می باشد . این گیاه گلهایی شبیه گل مینا دارد و در رنگهای آبی ،ارغوانی ، صورتی ،قرمز ،بنفش و یا سفید دیده می شود که قطر این گلها حدودا 5 سانتیمتر است و به تعداد زیاد تولید می شوند و زمانی که همه گلها باز شدند به تدریج عمرشان تمام می شود. برگهای این گیاه بزرگ کرکدار و شبیه برگ خیار است
خاک مناسب برای این گل ، خاک زهکشی شده خوب و مواد آلی کافی +2/3 خاک پر قدرت و سبک باغچه +1/3 خاک برگ می باشد بهتر است خاک مرطوب باشد و آبیاری باید از پایین صورت گیرد .
نور باید کافی باشد ولی مستقیم و شدید نباشد ، دمای مناسب برای این گیاه 13 تا 18 درجه می باشد 
تکثیر سینرر: این گیاه بوسیله بذرهای بسیار ریزش تکثیر می‌شود و مراحل رشد رویشی آن فوق‌العاده کند است. بعد از یک دوره طولانی رشد رویشی وارد مرحله زایشی می‌شود و گل‌های رنگین تولید می‌کند. سینرر را در محیطی با خاک غنی از مواد غذایی و درجه حرارت نسبتاً یکنواخت پرورش می‌دهند. اما بعد از به گل رفتن گیاه و ظهور گل‌ها درجه حرارت محیط را تا حد امکان پایین می‌آورند تا دوره شکوفایی گیاه طولانی‌تر شود. بذرهای سینرر بسیار کم دوام هستند و قوه نامیه خود را بسرعت از دست می‌دهند. بلافاصله پس از برداشت بذرها و خشک کردن آن‌ها، در اوایل مرداد ماه بذرها را در خاک سبک کشت می‌کنند. برای جوانه زنی و رشد اولیه گیاه معمولاً 30 تا 40 روز مدت زمان لازم است. هنگامیکه گیاه 2 برگه شد در گلدان‌هایاستکانی می‌کارند و زمانی که 6 برگه شدند در گلدان‌های اصلی برای فروش قرار می‌دهند. نکته مهم در پرورش سینرر کاربرد کودهای اسیدی برای ساخت بهتر آنتوسیانین است. برای داشتن آنتوسیانین بهتر و رنگریزه‌های بهتر در گل‌های گیاه از محیط‌های اسیدی برای کشت گیاه استفاده می‌کنند.

 منابع  :

 

http://ashkanvpn.persianblog.ir/post/9
http://en.wikipedia.org/wiki/Cineraria
http://gole-naz.blogfa.com/post-118.aspx
http://www.farajiflowers.com/flowers/Cineraria.htm

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۳:۴۲
تعداد بازدید : ۱,۲۴۲
کد خبر : ۱,۱۴۰

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید