نخل مرداب

نخل مرداب
این گیاه که بومی ماداگاسکار است ، اما غالبا در سراسر جهان کشت میشود . ارتفاع آن به یک متر می رسد.
مشخصات مورفولوژیکی: این گیاه که بومی ماداگاسکار است ، اما غالبا در سراسر جهان کشت میشود . ارتفاع آن به یک متر می رسد. برگهای نخل مرداب ، خشن، سبز تیره و خطی شکل می باشد. ساقه آن معمولا سخت و در انتها دارای براکته های سبز رگبرگ مانند است که حالت آبشاری دارند، این براکته ها در انتهای ساقه مانند چتر قرار گرفته اند. گل آذین کوچکی در قسمت تحتانی براکته ها از اواسط تا اواخر تابستان ظاهرمی شود که در مراحل اولیه زرد رنگ است و تولید دانه های گرده سفید رنگ می کند و در آخر ، به رنگ قهوهای در می آید.
نیازها:
نور: این گیاه نیاز به نور معمولی و متوسط دارد و سازگار به شرایط سایه آفتاب و سایه می باشد. بنابراین پنجره های شرقی و شمالی برای این گیاه مناسب می باشد. باید این گیاه را دور از تماس مستقیم خورشید قرارداد.
دما: این گیاه نیاز به دمای معمولی و متوسط دارد. دمای ایده آل برای این گیاه ، دمای بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتیگراد می باشد.
خاک و تغذیه: ترکیب خاک باغچه، کود دامی و تورب خاک مناسب این گیاه می باشد. باید دقت نمود خاک این گیاه از زهکش مناسب برخوردار باشد. برای رشد بهینه این گیاه هر ماه یکبار می توان گیاه را با کود شیمیایی تغذیه نمود.
نیاز آبی: نیاز آبی این گیاه متوسط تا زیاد می باشد و تا حدود زیادی سازگار به حالت ماندابی می باشد بنابراین چنانچه لایه سطحی خاک خشک گردید گیاه را می توانید آبیاری نمایید.
آفات و بیماریها: این گیاه فاقد آفات و بیماری خاص می باشد.
روش تکثیر: برای تکثیر راس گل را همراه برگه های زیر گل با قیچی جدا کنید و در آن و یا کمپوست مخصوص بذر و قلمه مرطوب قراردهید به طوری ساقه آن بر عکس به سمت بالا باشد برگها داخل آب قرار بگیرند. بعد از ریشه دهی، آن را به گلدان منتقل نمائید. این گیاه را همچنین می توان از طریق تقسیم بوته نیز تکثیر نمود.
تعویض گلدان: هر دو سال یکبار می توان خاک این گیاه را تعویض نمود و برحسب ضرورت به گلدان بزرگتر انتقال داد.


۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۵:۱۲
http://www.babolparks.ir/3053/ |
تعداد بازدید : ۱,۷۹۲
کد خبر : ۱,۱۲۰

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید