سرخس برگ شمشیری

سرخس برگ شمشیری
نام رایج: فوژر , سرخس,سرخس‌ بوستونی ,گلوش, دیشار, فرن نام علمی: Nephrolepis exaltata نام خانواده: Lomariopsidaceae سرخس ها گیاهان اولیه ای هستند که ساختار های برگ مانند همیشه سبز یا خزان داری به نام فروند تولید می کنند. این گیاهان بدون گل هستند و در مجموع به آنها کریپتوگام گویند.
مشخصات مورفولوژیکی: سرخس ها گیاهان اولیه ای هستند که ساختار های برگ مانند همیشه سبز یا خزان داری به نام فروند تولید می کنند. این گیاهان بدون گل هستند و در مجموع به آنها کریپتوگام گویند. گیاهان مشابه آنان جلبک ها، خزه ها و گلسنگ ها هستند. سرخس ها در منازل به خوبی رشد و نمو می کنند. این جنس دارای ۳۰ گونه مختلف از سرخسها بوده که به سرعت به وسیله استولون توسعه می بیابند. گونه مذکور، بومی نواحی استوایی است و ارتفاع آن به حدود یک تا دومتر می رسد و گسترش بسیا زیادی دارد.سرخس گیاهی همیشه سبز است و هم به صورت گلدانی، هم به صورت آویزی استفاده می شود.

Untitledنیازها:
نور: این گیاه سازگار به شرایط سایه آفتاب و سایه می باشد بنابراین پنجره های شمالی و شرقی برای این گیاه مناسب می باشد.
دما: این گیاه برای رشد نیاز به دمای معمولی و متوسط دارد و سرمای بیش از اندازه موجب سیاه شدن نوک برگ ها می شود.
خاک و تغذیه: ترکیبی از خاک باغچه ، خاکبرگ و کمپوست برای این گیاه مناسب است. خاک این گیاه باید از زهکش مناسب برخوردار باشد.
نیاز آبی: نیاز آبی این گیاه بالاست ولی تا حدودی به خشکی نیز مقاوم می باشد. بنابراین چنانچه لایه سطحی خاک خشک گردید می توانید آن را آبیاری نمایید. هنگام آبیاری باید دقت نمایید که بر روی برگ ها آب ریخته نشود. باید توجه داشت نیاز رطوبتی این گیاه بالاست به منظور افزایش رطوبت هوا در اطراف گیاه گلدان گیاه را بروی ظرف پر آب که قلوه سنگ بر روی آن قرار دارد قرار دهید. قهوه ای شدن نوک برگ ها نشان دهنده خشکی هوا و خاک است که با افزایش تعداد دفعات آبیاری می توان مشکل را حل نمود.
آفات و بیماریها: بیماری های قارچی چون بوتریس و فوزاریوم از جمله بیماری های غالب این گیاه می باشد و کنه و شته نیز از جمله آفات غالب این گیاه می باشد که با سمپاشی با حشره کش می توان مشکل را حل نمود.
روش تکثیر: سرخس را می توان به دو رورش تکثیر کرد. زمانی که گیاه ساقه های رونده ریشه زا تولید می کند در صورت تماس انتهای ساقه ها با خاک گیاهان کوچک بوجود می آیند که پس از ریشه دار شدن، با جدا کردن و پرورش آنها می توان گیاهان جدیدی تولید کرده این روش زمانی که گیاه در طول بهار و تابستان فعالی است عملی خواهد بود. روش دیگر تکثیر سرخس، استفاده از هاگهای بوحود آمده در سطح زیرین برگها است. هاگها را روی یک صفحه کاغذ سفید جمع آوری کنید و در سینی بذر حاوی کمپوست بذر و قلمه، به شکل پراکنده روی سطح خاک بکارید. گلدان یا سینی بذر را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد نگاهدارید. زمانی که سرخسها جوان تقریبا ۵/۲ سانتیمتر شدند، آنهار ا بیرون آورده و هر یک را در گلدانی با قطر دهانه ۶ سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی بکارید. این گیاه از طریق تقسیم بوته نیز تکثیر می یابد.
تعویض گلدان: هر دو سال یکبار در فصل بهار یا پاییز می توان گیاه را به گلدان بزرگتر انتقال داد.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۴:۵۵
http://www.babolparks.ir/3208/ |
تعداد بازدید : ۱,۹۴۲
کد خبر : ۱,۱۱۸

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید