یوکا فیلی

یوکا فیلی
گیاهی است زیبا از خانواده آگاواسه با برگ های کشیده و خنجری نوک تیز و به رنگ سبز
این گیاه دو گونه دارد یکی که فاصله برگ ها در آن زیادتر است و گل نمی دهد و این نوع برای آپارتمان بیشتر توصیه می شود و نوع دیگر که فاصله برگ های آن کمتر است و گل هایی به شکل زنگوله واژگون و سفید و کرم رنگ می دهد و برای کشت در باغچه مناسبتر است(در آپارتمان کمتر به گل مینشیند).هر دو گونه را می توان هم در آپارتمان و هم در باغچه نگهداری کرد.
نور و دما :این گیاه نسبت به شرایط نامساعد نور، دما و هوا بسیار مقاوم است و در هر جای خانه می توان از آن استفاده کرد و به همین دلیل در اکثر خانه ها دیده می شود.
به نور کافی احتیاج دارد، در آفتاب کامل می توان آن را نگهداری کرد؛ ولی در سایه پس از مدتی گیاه بد شکل می شود و فاصله برگ ها زیاد می گردد.4 تا5 هفته در سایه مقاوت میکند .از نور پشت شیشه بیزار است.
درجه حرارت مطلوب در زمستان ۱۰ تا ۱۶ درجه سانتیگراد است و در تابستان محتاج به نگهداری در خارج از اتاق است ولی کلاً از نظر دما در هر فصلی می توان آن را در اتاق یا خارج از خانه نگهداری نمود ( نسبت به سرما مقاوم است ).
آبیاری:در تابستان آن را همیشه مرطوب نگهدارید و هر ۲ تا ۳ روز یکبار آبیاری نمایید. در زمستان بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک گلدان خشک شود.
خاک: خاک لوم مناسب است که مخلوطی از شن رس و مواد آلی است.نیاز چندانی به تغذیه ندارد ودر تابستان با نصف میزان توصیه شده فروشنده تغذیه نمایید
در 4سال اول رشد نیاز به تعویض گلدان سالیانه دارد ولی بعد از گذشت سه سال تعویض خاکهای سطحی با خاک نو کفایت میکند ،در هنگام تعویض گلدان توجه نمایید که خاک کاملا پرس شود.
تکثیر:یک روش تکثیر جدا کردن پاجوش ها ( پا گیاه ) در بهار در دمای 20 درجه از گیاه مادر و کاشتن آنها. کاشتن قلمه در شن و ریشه دار کردن آن که در اوایل بهار بهتر جواب می دهد. البته اگر جوانه انتهایی گیاه را ببرید گیاه پس از مدتی در قسمت جوانه انتهایی دو یا سه شاخه می شود که از آنها می توانید برای قلمه زدن استفاده نمایید .

 

مشکلات:
برگهای جدید فاقد رشد هستند:به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد و اگر تغذیه به طور منظم انجام میشود ممکن است سردی هوا عامل آن باشد.
برگها رنگ پریده اند:نور مستقیم زیاد است .
کلیه برگهای یک شاخه سیاه رنگ شده اند:آبیاری بیش از اندازه است.
برگها درزمستان خشک میشوند:هوا گرم است گیاه را به محل خنکتری ببرید .
زخمهای پنبه ای سفید رنگ در وسط برگها مشاهده میشود :گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر دوهفته یکبار طبق دستور سمپاشی کنید.
نقاط زنگ مانند روی برگها مشاهده میشود:از مواد براق کننده استفاده شده برگها را با پارچه و یا اسفنج مرطوب تمیز نمایید .
برگهای زیرین زرد میشوند:نور کافی نیست گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید.
 
منابع :
گلهای اپارتمانی و مشاوره پزشکی ،مهندس اسماعل خوشبین،ناشر نو پردازان

http://nargil.ir/


۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۴:۳۵
تعداد بازدید : ۱,۸۱۹
کد خبر : ۱,۱۱۴

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید