پپرومیا ابلق

پپرومیا ابلق
پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده، منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید.
این گیاه همیشه سبز است، ارتفاع گیاه در حدود 25 سانتیمتر می باشد. برگها گوشتی و تخم مرغی شکل بوده و براق و ابلق با رنگ های سفید و کرمی در زمینه سبز رنگ و پر از فرورفتگی و برجستگی است و گاهی برگ ها به رنگ سبز تیره با رگه های سبز روشن دیده می شوند.
گیاه پپرونیا یک ساقه گل دهنده با شاتون های سبز رنگ تولید می کند که ارزش زینتی ندارد. زمانی که این گیاه به گل می رود کیفیت برگ ها و زیبایی گل های آن کمتر می شود.
با حذف ساقه های گل دهنده می‌توان گیاه را به طور مرتب به حالت رویشی و نونهالی مشاهده کرد. ریشه آن سطحی است و گسترش چندانی ندارد و در هوای آلوده، زرد و خشک می شود. در صورت آب دادن زیاد اطراف یقه ساقه، موجب پوسیدگی آن می گردد.
آبیاری :این گیاه نیاز چندانی به آب ندارد. همیشه مقدار زیادی آب در برگ های آن وجود دارد و سطح خاک گلدان بین دو آبیاری باید کاملاً خشک شود، ولی نباید آبیاری آنقدر به تعویق بیفتد که برگ ها پژمرده شوند. در زمستان به آب ولرم نیاز دارد و مقدار آبیاری باید خیلی کمتر باشد.
نیازها:زمان مناسب برای تغییر گلدان فصل بهار است ولی چون ریشه ها سطحی و ریز هستند ترجیح میدهد در گلدان کوچکتر زندگی نماید .
 خاک مناسب برای آن مخلوطی از خاک چوب و تورب و ماسه است. گلدان را باید در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ی مستقیم آفتاب قرار داد.
تمیز نمودن برگها:غبار پاشی جهت میز نمودن برگها کافی است چون برگها ترد و شکننده هستند آنها را دست مالی نکنید.
غبار پاشی هفته ای دوبار در تابستان و یکبار در زمستان توصیه میشود.
تکثیر:پپرومیای ابلق یا سفید با قلمه های بذر و ساقه تکثیر می شود. در بهار و تابستان از قلمه ی یک ساله گیاه استفاده نمایید. قلمه را به میزان 4- 5 سانتیمتر در ماسه ی شسته فرو کنید و در محلی که دمای آن 18 درجه باشد، در تاریکی قرار دهید. در مورد انواع گوشتی آن، برگ را روی سطح ماسه بخوابانید و روی آن ماسه شسته بریزید؛ پس از مدتی از انتهای رگبرگ ها ریشه ظاهر می گردد.

منابع  :
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Peperomia_diseases
http://www.colorofil.blogfa.com/post-74.aspx
گلهای اپارتمانی و مشاوره پزشکی ،مهندس اسماعل خوشبین،ناشر نو پردازان

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۵:۳۶
تعداد بازدید : ۱,۶۳۷
کد خبر : ۱,۱۰۸

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید