پاندانوس یا برگ خنجری

پاندانوس یا برگ خنجری
اسم علمی این گیاه Pandanus veitchii ، از خانواده Pandanaceae می باشد. این جنس از 600 گونه مختلف گیاهان استوائی درختچه ای همیشه سبز تشکیل یافته است. ارتفاع وگسترش گونه مورد نظر در حدود 60 سانتی متر است. شکل گیاه به صورت بوته ای است و برگ های شمشیری مانند آن ممکن است به طول 60 سانتی متر برسد. رنگ برگهای پاندانوس سبز تیره با لبه نقره ای رنگ است.
زیبایی خاص این گیاه زینتی روییدن برگها درطول محور ساقه است که در صورت قراردادن آن روی پایه ویا در محل بلند نظرها را به خود جلب مینماید.

مراقبت: این گیاه به نور متوسط ، حرارت زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت 50 تا 70 درصد وخاک قلیایی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان 3 گرم در لیتر هر دو هفته یکبار، از فروردین تا آبان ماه ، مصرف نمود.

خاک: خاک لیمونی و کمپوست ،پیت به نسبت 4 بر یک

ازدیاد:گیاه پاندانوس، آنچنان که به نظر می آید به آسانی تکثیر نمی شود و تنها با توجه و دقت زیاد میتوان به نتیجه مطلوب رسید. در پای گیاه پاجوشهایی به وجود می آیند که باید با استفاده از یک چاقوی تیز آن را از پایه مادری جدا کنید. سپس انتهای این قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فروبرده و در گلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر، حاوی کمپوست بدر و قلمه بکارید . گیاه جوان را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشاید و در دمای 20 تا 21 درجه سانتیگراد و نور کافی نگاهدارید. در این مرحله بسیار دقت کنید که محیط پاندانوس مرطوب باشد. برای این منظور مرتب مه پاشی کنید. بهتر است تکثیر رادر اواسط بهار شروع کنید تا گیاه رشد کرده و بتوانید آن را در اوایل تابستان در گلدان بزرگتر بکارید.

 

 این گیاه شامل بیش از پنج گونه است که سه گونه آن:


1- پاندانوس معمولی 


2- پاندانوس ابلق 


3- پاندانوس پا کوتاه


و مهمترین گونه زینتی آن که در منازل پرورش می دهند عبارتند است:


گونه P.veitchii بومی پلی‌نزی است ارتفاع و گسترش آن در حدود 60 سانتیمتر است . برگ های ششمشیری ، پهن ، ناوی شکل در کنار و روی برگهای مرکزی دارای دانه های ظریف خار مانند می باشد . طول آن به شصت سانتیمتر می رسد . رنگ آن سبز تیره با لبه سفید خالص یا نقره ای رنگ است. از خصوصیات این گیاه بوجود آوردن ریشه هوایی است که بصورت مستقیم از گیاه خارج شده و در محیط زیستگاه به طول یک متر میرسد . این وضعیت البته در اطاق بندرت مشاهده میگردد. با گذشت چند سال از عمر گیاه پاجوش هایی ظاهر میشود که میتوان آنها را از گیاه جدا نموده به عنوان گیاه مستقل کشت نمایید و دارای میوه ای شبیه میوه درخت کاج است.


مراقبت های لازم:


نور: گیاهان این جنس به نورفراوان احتیاج دارند و نور متوسط را نیز تحمل میکنند نور مستقیم خورشید برای آنان مضر است


حرارت: این جنس مخصوص گلخانه های گرم است ، حرارت مناسب برای آن 22-20درجه است . ولی باید آن را از منبع حرارتی مانند بخاری ، رادیاتور شوفاژ و همچنین جریان هوا دور نگه داشت و حرارت کمتر از پانزده درجه گیاه احتمالا" از بین خواهد رفت.


آبیاری: گیاه به آب زیادی احتیاج دارد ، بنابراین خاک گلدان باید همیشه مرطوب باشد ، ضمنا" گلدان باید دارای زه کشی خوب باشد تا آب آن در خاک باقی نماند زیرا آب زیاد مجب پوسیدگی ریشه می گردد. 


رطوبت: گیاه به رطوبت متوسط هوا احتیاج دارد . پاشیدن آب برروی برگها مخصوصا در تابستان بسیار ضروری است . چنانچه درجه حرارت کم ولی رطوبت هوا زیاد باشد نوک برگها قهوه ای و خشک می شود و در هوای خشک مورد حمله تریپس و عنکبوت های قرمز و سایر حشرات مضر قرار میگیرند که بوسیله سمموم حشره کش می توان آنها را از بین برد 


نوع خاک: خاک برگها مخصوصا" خاک حاصله از چمن یامخلوطی از ماسه ،خاک برگ وپیت مناسبترین خاک برای گیاهان است ph یعنی اسیدیته خاک باید قلیایی و در حدود 8-7 باشد.


کود: این گیاه احتیاج زیادی به کود ازته دارد و میتوان از کودی از که شامل 100گرم نیترات پتاسیم ،100گرم فسفات کلسیم ، و200گرم سولفات آمونیم است استفاده کرد و آن را به به مقدار 30 گرم در لیتر هر دو هفته یکبار از فروردین تا آبان ماه به گیاه داد. کشت و ازدیاد گیاه ازدیاد گیاه به این صورت است که پاجوش های ایجاد شده از گیاه را با قسمتی از ریشه گیاه در فصل بهار و تمام طول تابستان جدا کرده و محل برش را برای جلوگیری از پوسیدگی با ذغال چوب می پوشانیم و سپس به کاشت آن اقدام می نماییم.


علائم بیماری و نحوه درمان : 


 


1- برگها چروکیده و قهوه ای میشوند.


-علت: هوای گرم و بی آبی.


-علاج: آبیاری کنید.


 


2- برگها در حال پوسیدگی است.


-علت: هنگام آبیاری بارانی قطرات آب بر روی برگها به جا مانده است.


-علاج: روی برگ آب نریزید.


 


3- لکه های قهوه ای در روی برگ طاهر میشود.


- علت: هوای محیط خشک است.


- علاج: با لا بردن زطوبت محیط.


 


4- برگها به حالت بی رنگی و نرم و آبکی در می آیند.


- علت: هوای خیلی سرد.


- علاج: رفع یخ زدگی.


 


5- برگها حالت ابلق بودن خود را از دست میدهند.


- علت: نبودن نور کافی.


علاج:انتقال به محل پر نور تر.


 


6- برگ رنگ پریده و چروکیده میشود.


- علت: نور زیاد.


- علاج: انتقال به محل پور نور تر.


 


7- برگ دارای نقاط زرد رنگ است.


-علت: وجود آفت کنه در زیز برگها.


علاج: سمپاشی با سموم کنه کش.


 


ازدیاد از راه پاجوش: جدا کردن پاجوش ها از اطراف گیاه مادری و کاشت آن در مخلوط خاکی مخصوص گیاه پاندانوس. 


 


 


عوارض و درمان: برگهای چروکیده و قهوه ای گیاه پاندانوس بیانگر هوای گرم و گیاه تشنه است. گلدان را به محل خنک و مرطوب منتقل کنید. برگها در اثر غبار سمپاشی می پوسند. باید مواظب باشید هنگام آبیاری نیز برگها خیس نشوند. هوای خشک می تواند لکه های قهوه ای در حاشیه برگها ایجاد کند. اگر از زیر گلدان سنگریزه دار محتوی آب استفاده کنید این معضل بر طرف می شود. در صورتی که هوای محیط سرد باشد و پاندانوس دچار یخ زدگی شود، برگهای گیاه قهوه ای کم رنگ ،نرم و آبکی می گردد. در صورتی که برگهای جدید ریز و کم رشد شوند، گلدان کوچک وحجم ریشه ها زیاد است و یا کمبود مواد غذایی وجود دارد . برگهای پاندانوس در اثر نور کم حالت ابلق خود را از دست می دهد و سبز یک دست میشود در مقابل نور زیاد برگها را رنگ پریده و چروکدار میکند.

 

 

 

منبع:

 

http://www.golestan-ali.com

 

 گلهای اپارتمانی و مشاوره پزشکی ،مهندس اسماعل خوشبین،ناشر نو پردازان


۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۵:۲۸
تعداد بازدید : ۳,۲۶۳
کد خبر : ۱,۱۰۷

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید