پاپیتال

پاپیتال
اسم علمی پاپیتال Hedera canariensis ، از خانواده Arliaceae میباشد. این گیاه بومی جزایر قناری و شمال آفریقا است. ارتفاع آن در طبیعت به بیش از ۵ متر می رسد.
گونه ای زیبا با رشد سریع بوده که در مقابل نور و سایه مقاوم است. برگهای پاپیتال چرمی وتخم مرغی شکل با لبه کنگرهای هستند که در قسمت تحتانی قلبی شکل می شوند، در زمستان برگهای این گیاه سبز روشن و براق است و در تابستان به رنگ سبز برنزی در می آیند، پاپیتال واریته مشهوری دارد که دارای برگهای سبز تیره با لبه نقره ای، خاکستری یا سفید رنگ می باشد.
پاپیتال به نور خیلی کم تا معمولی، حرارت عادی، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.
می توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر هفته یکبار ، از اردیبهشت تا مهر ماه به پاپیتال کود داد.
خاک باغچه همراه با کمی توربی یا خاک برگ برای رشد ونمو این گیاه مناسب است.
اگرمشاهده کردید برگها رنگ پریده شده اند و گرایش به سبزی دارند، یا نور خیلی شدید است و یا هوای تاریک است. کمبود عناصر هم میتواند همین علائم را به وجود بیاورد.
برگهای چین وچروکدار و خشک شده معرف هوای گرم محیط است.گیاه را به محل خنکتری برده و غبار پاشی کنید.
لکه های نقره ای روی برگها نتیجه فعالیت حشره آفت است هر دو هفته یکبار باسم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی نمائید
اگر زخمهای سیاه آبکی روی برگها مشاهده شد. با هر نوع مایع ضد عفونی کننده، با غلظت کم، لکه ها را خیس کنید و هوای خشک می تواند نوک برگها را خشک و قهوه ای کند. هوای سرد نیز برگها ر ا پپیچیده و سبز تیره می کند.
در صورتی که زهکش مناسبی نداشته یاشیم و در نتیجه خاک گلدان باتلاقی شود، برگهای پاپیتال سیاه می شوند.
اگر هم برگها زرد آغشته به تار عنکبوت شدند. باید هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی صورت بگیرد.
غبار پاشی در دفع این آفت موثر است گیاه پاپیتال به کنه قرمز که باعث این آسیب می شود حساس بوده، بنابراین نباید در محیط گرم و خشک قرار بگیرد.
پاپیتال را می توانید به آسانی از اواسط بهار تا اواخر تابستان تکثیر کنید. البته گیاهانی که در بهار تکثیر می شوند مقاوم تر هستند. با یک چاقوی تیز قلمه های ساقه ای و یا انتهایی را به طول ۱۰تا ۱۲ سانتیمتر، از ساقه های رونده جدا کنید و به روش کشت مستقیم قلمه درون گلدان ، آنها را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر ، حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید. خاک را نسبتا مرطوب کنید و با کیسه پلاستیکی شفاف قلمه ها را بپوشانید . بعد از یک ماه ریشه دهی انجام می شود. شما می توانید کیسه پلاستیکی را برداشته و گلدان را در تور مناسب ، ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرا دهید. قلمه ها در آب هم ریشه می دهند. پاپیتالها در هوای خنک هم رشد می کنند اما سعی کنید در طول تکثیر ، دمای محیط ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد باشد.

 

 توضیحات بیشتر:

 پاپیتال نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی امتیازهای زیادی دارد. بسیار کم توقع و کم غذاست. خشکی خاک را دوست دارد و از سرما لذت می برد. هر چند یک گیاه آپارتمانی است اما در باغچه هم سبز می شود. در باغچه آن قدر سریع رشد می کند که ظرف چند سال همه باغچه را می گیرد.


نه تنها به عنوان یک گیاه پوششی و رونده مورد توجه همگان است بلکه گیاهی است بالارونده که از در و دیوار خانه بالا می رود.


دوستدار نور زیاد است اما آفتاب گرم تابستان، نوک و لبه برگهایش را می سوزاند.


در زمستان هر هفته یک بار به آن آب بدهید، خاک مناسب پاپیتال خاک نرم و سرشار از کمپوست و مواد غذایی است، در صورتی که ساقه های پاپیتال را روی زمین بخوابانید ریشه های نابجا می زند.


روش تکثیر پاپیتال استفاده از قلمه ساقه در فصل بهار می باشد. 


خصوصیات: خزان کننده و همیشه سبز – ارتفاع بیش از 25 سانتیمتر و گیاهی بالا رونده و در فضای سبز منزل و بیرون به عنوان پوشاننده تنه لخت درختان مورد استفاده قرار می گیرد و گروهی در گلدان و گروهی پوشاننده خاک هستند . سریع الرشد و در واریته های مختلف شکل برگها متفاوت است. هوای گرم و خشک را دوست ندارد.


نور: نور کامل اما به طورغیر مستقیم 

واریته ابلق نور بیشتری نیاز دارد. نور زیاد باعث سفیدی و کمرنگ شدن گیاه میشود.


دما: زمستان ( حداقل 8 درجه) و در تابستان ( حداکثر 18 درجه)

اگر دما بالا بود غبارپاشی کنید .


آبیاری: تابستان 2 بار در هفته و در زمستان 1 بار در هفته


غبارپاشی: تابستان هر روز غبارپاشی کنید . اگر هوا خنک بود هفته ای 1 بار غبارپاشی کنید و برای تامین رطوبت دایمی از زیر گلدان سنگریزه دار و آب استفاده کنید بدون تماس آب با ته گلدان


خاک: انواع کمپوست لیمونی و پیت و یا خاک باغچه همراه کمی تورب یا خاک برگ 

دوستدار خاک قلیایی میباشد.


کوددهی: 3 گرم در لیتر هر 2 هفته 1 بار با اضافه نمودن کودهای مخصوص گیاهان زینتی به صورت محلول از اردیبهشت تا مهر ماه


ازدیاد: در بهار یا تابستان گرفتن قلمه از شاخه های در حال رشد و پیوند آن روی پایه های مقاوم قلمه ها با طول 12-8 سانتیمتر از انتهای شاخه از اواسط بهار تا اواخر تابستان


عوارض درمان: برگها در تابستان رنگ خود را از دست میدهند که در اثر نور زیاد است . برگها حالت ابلق خود را از دست میدهند که در اثر زیاد بودن تغذیه و کمبود نور است . ساقه ها بلند و منحرف شده اند و فاصله بین دو برگ زیاد است و برگها می –

افتد و برگها در تمام سطوح گلدان سیاه می شوند که همگی در اثر آبیاری زیاد است.


نکته: گیاه بالای 3 سال را در بهار تعویض کنید و گیاه در حال رشد هر سال 2 بار نیاز به تعویض دارد . در صورت سنگین بودن خاک می توانید خاک سطحی را با خاک نو و غنی عوض کنید. 

 

 


منابع  :
http://ag.arizona.edu/pima/gardening/aridplants/Hedera_canariensis.html
http://www.floridata.com/ref/h/hedera_c.cfm
http://www.golestan-ali.com/103/hedera-پاپیتال

 www.parsine.com/fa/news/18551/


۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۴:۲۹
تعداد بازدید : ۲,۱۳۹
کد خبر : ۱,۰۹۷

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید