آگلونما

آگلونما
(نام علمی: Aglaonema commutatum) یک گونه گیاه آپارتمانی از تیره گل‌شیپوریان (Araceae) است. نام فارسی این گیاه نخشید ( نخ درخشان ) برگرفته از معنای لاتین ان می باشد.

زیستگاه آن جنوب شرقی آسیا (اندونزی و مالزی ) است. گیاهی همیشه سبز و پایا با برگهای زینتی می‌باشد برگهای آن (مستطیلی نیزه‌ای )می باشد اندازه برگها بر حسب گونه بطول ۲۵ سانتیمتر و پهنای ۱۲ سانتیمتر نیز می‌باشد ارتفاع گیاه برحسب گونه تقریباً بین ۲۰تا ۴۰ سانتیمتر در سطح فوقانی خود تغییر می‌کند دارای نقاط و یا لکه‌های سبز تیره می‌باشد. گلهای این گیاه سفید و در تابستان آشکار می‌شود.

 

نگهداری


این گیاه به خاک غنی و تورب با زهکشی خوب نیاز دارد (شما می‌توانید از خاکهای بسته بندی در گلفروشی که جهت گیاهان آپارتمانی است استفاده نمایید.). خاک هوموسی سبک مخلوط با ماسه نیز  برای پروررش آگلونما مناسب است


درجه حرارت در  زمستان باید ۱۵-۱۳ درجه سانتیگراد باشد .


گیاه به رطوبت جو نیازمند است بنابراین در تابستان گیاه را با آب اسپری نمائید.


از آبیاری زیاد بویژه در زمستان خوداری نمائید .


از قرار دادن گیاه در مقابل نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید. با وجودی که گیاه نسبتاً به مکانهای تاریک مقاوم است از قرار دادن دائمی آن در چنین مکانهایی اجتناب کنید.


گیاه در مقابل دود و گاز حاصله از شوفاژ حساس است و به سرعت برگهای پائینی خود را از دست می‌دهد.


گلدان گیاه را هر ساله در بهار تعویض کرد. برای پاک کردن برگها هر ماه آنرا با آب ولرم و اسفنج شستشو دهید از مصرف مواد شیمیایی که برگها را براق می‌کند خوداری کنید. بهتر است در فصل رویش هر پانزده روز یکبار از کودهای مایع رقیق به گیاه بدهید.

 

ازدیاد:

آگلونما به روشهای مختلف تکثیر می شود ولی شناخته ترین روش جدا کردن جوانه های جانبی از پایه مادری است. در اواسط بهار تا اوایل تابستان، گیاه را از گلدان بیرون آورده و با دست یا چاقوی تیز، جوانه های کناری را که دارای بیش از دو برگ هستند، همراه مقداری ریشه، از گیاه مادری جدا کنید. سپس جوانه ها را در گلدانهایی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست با پایه پیت بکارید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید تا رطوبت مورد نیاز گیاه را حفظ کند. پس از چند هفته تا دو ماه، ریشه دهی انجام می گیرد. گیاه را در دمای ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد، دور از تابش مستقیم خورشید نگاه دارید.

 


این گیاه را می توان از طریق کاشت بذر در اواخر بهار در دمای ۲۴ درجه سانتیگراد و یا از طریق تقسیمات ساقه نیز تکثیر کرد.


به‌وسیله بذر- دانه‌های میوه‌های قرمزخشک ناشکوفائی که پس از گل دادنبر روی گیاه می‌رویند و بدون هیچ نوع زیبائی می‌باشد در حرارت ۲۷ درجه ساتیگراد در بهار بکارید (البته اگر هدف تهیه بذر نباشد گلها را بلافاصله از گیاه جدا نمائید زیرا گیاه بشدت ضعیف می‌شود )


روش تقسیم ساقه بیشتر برای آن گیاهانی که بیش از اندازه رشد کرده و بسیار بلند و نامرتب هستند مفید است. ساقه را به قسمتهای ۴ تا ۵ سانتیمتری بریده و روی سطح خاک ( مخلوطی از ماسه، پیت در دمای ۲۱-۱۸ درجه ) فشار دهید طوری که ۱/۳ از ساقه به زیر خاک برود. خاک را مرطوب و دما را تا ۲۴ درجه سانتیگراد نگاه دارید. زمانی که گیااه به اندازه کافی رشد کرده آن را در گلدان بکارید.


آفات و بیماری های رایج :


- خشک شدن نوک برگها به خاطر تشنگی گیاه بوده و بهتر است گیاه را با آب غبار پاشی نمایید . 

- برگهای زیرین گیاه زرد شده و می ریزند و این به خاطر آبیاری زیاد می باشد و باید از میزان آب گیاه کم کرد.    

- در صورت مشاهده گل برای این گیاه باید ان را قطع نمود زیرا باعث کوچک شدن برگها می گردد و چون برگهای این گیاه جنیه زینتی دارد در حالی که گل این گیاه فاقد ارزش زینتی است . 


- خشک شدن و پیچیدگی برگها در تابستان نیز بیانگر گرمی و خشکی هوا است.


- اگر مشاهده کردید گیاه خود را انداخته یعنی هوا سرد است یا با کمبود آب مواجه شده  است.


اگر برگهای آگلونما در امتداد رگبرگ زرد شده و لکه های قهوه ای زیر آنها ظاهر شد و یا اینکه زخمهای سفید پنبه ای در زیر برگ یا قاعده آن مشاهده کردید. به این معنی است که یک حشره آفت در حال آسیب رساندن به گیاه است و باید هر دو هفته یکبار با سم نفوذی سمپاشی صورت گیرد.


- شپشک آردالود، شپشک سپردار، کنه تارعنکبوتی و شته آفات مهم این گیاه بوده و بیماریهای شایع در آن لکه برگی(عامل قارچ)، موزاییک(عامل ویروسی)، لکه برگی و پوسیدگی ساقه(عامل باکتریایی) می باشد.


منابع : مجله ماهانه باغبان شماره ۳۴ خرداد ۱۳۶۲ - nargil.ir- bostane.ir - golestan-ali.com - region8.tehran.ir - fa.wikipedia.org

 

مطالب مرتبط:

آموزش کاشت و نگهداری گیاه آگلونما/فیلم

 

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۳:۴۷
تعداد بازدید : ۱,۹۶۵
کد خبر : ۱,۰۹۲

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید