یوکا فیلامنتوسا

یوکا فیلامنتوسا
"یوکا فیلامنتوسا" گونه ای گیاهان گلدار از خانواده مارچوبه (Asparagaceae) و بومی جنوب شرقی ایالات متحده می باشد. همچنین گزارش شده که این گونه می تواند بومی فرانسه، ایتالیا و ترکیه نیز باشد.
خصوصیات گیاهشناسی:

"یوکا فیلامنتوسا" گونه ای گیاهان گلدار از خانواده مارچوبه (Asparagaceae) و بومی جنوب شرقی ایالات متحده می باشد. همچنین گزارش شده که این گونه می تواند بومی فرانسه، ایتالیا و ترکیه نیز باشد.
این گیاه درختچه ای همیشه سبز، فاقد تنه ی اصلی و معمولاً دارای چند پاجوش است. که می توانند حدود 75 سانتیمتر طول داشته باشند. برگ ها رشته ای یا لیفی و به رنگ سبز مایل به آبی هستند. این برگ ها سخت می باشند. یوکا فیلامنتوسا به آسانی به وسیله ی برگ های رشته ای و نخ مانند از سایر یوکاها قابل تشخیص است.
ساقه ی گلدهنده ی یوکا هر چندسال یکبار نمودار شده و گل های کرم رنگ و سفید به تعداد زیاد به شکل زنگوله ای کوچک و واژگون می دهند که روی گل آذین خوشه ای که تا یک متر ارتفاع دارند و از وسط برگ ها می رویند، قرار می گیرند.
ریشه ها گوشتی، بزرگ و دارای ریشه مستقیم سفید رنگ با ریشه های جانبی عمیق می باشند. به دلیل وجود همین ریشه های بزرگ و عمیق، در صورت مستقر شدن و بزرگ شدن گیاه، انتقال آن از مکانی به مکان دیگر مشکل خواهد بود.

شرایط محیط رشد:

یوکا فیلامنتوسا مخصوص نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل و ملایم است.
این گیاه در محلی آفتاب رو در یک خاک سبک شنی به ویژه در بوته زارهای سواحل دریاها به خوبی رشد و نمو می کند. اما می توانند در زمین های بایر، صخره ای و سیلتی و رسی نیز رشد کنند. در زمستان هایی با بادهای شدید بهتر است در مکان های حفاظت شده نگهداری شوند.
همچنین خاک های به خوبی آبیاری شده و اسیدی یا کمی قلیایی (با پی اچ 5.5 تا 7.5) را ترجیح می دهد.
اگرچه برای رشد بهینه به مکان های آفتابی نیاز دارد اما نسبت به مکان های سایه نیز می تواند متحمل باشد.

تکثیر:

این گیاهان از طریق کاشت بذر، پاجوش، قلمه ساقه یا قلمه ریزوم تکثیر می شوند.


 منابع  :
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?kempercode=d184
https://en.wikipedia.org/wiki/Yucca_filamentosa
خلیقی، ا. 1385. گلکاری (پرورش گیاهان زینتی ایران). انتشارات روزبهان، چاپ دهم، 392 صفحه.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۲:۰۴
تعداد بازدید : ۱,۰۳۴
کد خبر : ۱,۰۸۶

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید